Šéf Applu: „Technologické firmy musí převzít zodpovědnost za chaos, který vytvářejí“

Šéf Applu: „Technologické firmy musí převzít zodpovědnost za chaos, který vytvářejí“

Americké technologické firmy se musí postavit čelem k řešení svých chyb, jako jsou velké úniky dat či porušování soukromí uživatelů. Ve své přednášce na Standfordské univerzitě to prohlásil šéf jedné z největších, ředitel Applu Tim Cook. Technologické firmy podle něj svými přešlapy ohrožují svobodu.

Cook nejmenoval žádnou konkrétní společnost, jeho poznámky ale podle všeho mířily na Facebook a Google. „V poslední době se toto odvětví stalo známým pro jednu poněkud méně vznešenou inovaci – připsat si zásluhy, ale nepřijmout zodpovědnost,“ řekl. „Jsme toho svědky každý den, s každým novým únikem dat, s každým porušením soukromí, pokaždé když se přimhouří oko nad nenávistnými projevy nebo falešnými zprávami.“

Mnoho firem je podle Cooka přesvědčeno, že škodlivé důsledky své činnosti mohou omlouvat dobrými úmysly. „Pokud postavíte továrnu na chaos, nemůžete se vyhnout zodpovědnosti za chaos,“ dodal Cook.

Šéf Applu kritizoval praktiky technologických firem ze Silicon Valley hned v několika svých nedávných projevech. Apple také nedávno představil možnost přihlásit se do různých aplikací prostřednictvím uživatelského účtu Apple tak, jak to umožňují například Facebook či Google. Firma ale podle Cooka této funkce na rozdíl od konkurence nevyužívá ke sběru uživatelských dat.

„Pokud přijmeme jako nevyhnutelné, že všechno v našich životech může být spočítáno, prodáno a dokonce může uniknout při hackerském útoku, tak ztratíme mnohem více než data. Ztratíme svobodu být lidmi,“ prohlásil Cook.

Na začátku letošního roku vyzval Cook americký antimonopolní úřad, aby umožnil lidem sledovat, jaké údaje o nich firmy shromažďují. Uživatelé by pak měli mít právo společnosti požádat, aby nasbíraná data vymazaly.

Diskuze (3) Další článek: Bezdrátové dobíjení je rychlejší a dostupnější. Nabíjet přes Qi můžete doma i na cestách

Témata článku: Apple, Technologie, Facebook, Tim Cook, Kter, Data, Technologická firma, Chaos, Pře, Šéf Applu, Únik dat, Zodpovědnost, Antimonopolní úřad, Apple Tim Cook, Silicon Valley, Facebook či Google


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107