Sendo Z100 – první seznámení s novým komunikátorem

Microsoft si uvědomuje ohromný potenciál „chytrých telefonů“ a snaží se prorazit svým operačním systémem Smartphone 2002. Jednou z prvních vlaštovek je Sendo Z100. Přečtěte si první dojmy.
Sendo Z100 – první seznámení s novým komunikátorem

Klasické mobilní telefony již nemají co nabídnout, není tedy divu, že se stále většímu zájmu těší komunikátory. Ty spojují ohromné výhody kapesních počítačů s neocenitelnými datovými přenosy. Komunikátory, jak je známe dnes, jsou však velké a tak dává mnoho uživatelů přednost mobilnímu telefonu a kapesnímu počítači. Idea Microsoftu jménem Smartphone 2002 představuje mobilní telefon s některými funkcemi kapesního počítače. Telefony budou mít barevné displeje a není problém doinstalovat aplikace třetích stran. Tolik teorie, která se omílá už hodně dlouho. První důkaz, že Smartphone nejsou jen prázdná slova, je Sendo Z100.

Barevný hezoun

Přestože Sendo Z100 vypadá na obrázcích velké, ve skutečnosti však není o mnoho větší než některé dnešní mobilní telefony a svou velikost odmění pohodlným držením. Nenajdeme ani sebemenší špalíček antény. Protože ta je integrována dovnitř přístroje. Hmotnost je příjemných 99 gramů. Celkový design přístroje bych hodnotil kladně, připouštím však, že ne každému v mém okolí se líbí. Sendo se zatím objevilo ve dvou barvách - šedé a elegantně modré. Na obrázku si všimněte, že více jak polovinu plochy přední strany přístroje zabírá barevný displej. Ten má rozlišení 176 × 220 pixelů, které dokáží zobrazit až 65 tisíc barev, což je poměrně úctyhodný výkon.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na obrázcích se zaměřte především na displej a na jeho obsah. Majitele kapesních počítačů jistě zaujmou ikony v horní části, které jsou stejné, jako v jejich Pocket PC 2002. Smartphone totiž z tohoto systému vychází - můžeme se tedy těšit na plnohodnotný a plně synchronizovatelný e-mailový klient, Internet Explorer s podporou HTML 3,2 i WAPových stránek (ten ale asi zase tak pohodlný nebude J), kontakty, kalendář a mnoho dalších aplikací, které nebude těžké doinstalovat. Důležitá je informace, že aplikace určené pro Pocket PC budou pracovat na Smartphone 2002 až po rekompilaci (problém bude jen s programy využívající MCF). Tato úprava však není nijak náročná – pro příklad – hra Tomb Rider pro Pocket PC prý zabrala při rekompilaci zhruba hodinu. První aplikace pro operační systém Smartphone se již objevily.

Vnitřní paměť telefonu je slušných 16MB, které jsou sdílené pro instalované aplikace, data kalendáře i kontaktů a další. Předpokládám, že si nějakou paměť ukousne pro svůj chod i sám operační systém plus běžící aplikace (podobně jako na Pocket PC). Velmi příjemné je zjištění, že má telefon slot jak pro paměťové karty Secure Digital tak i pro karty MMC, jejichž velikosti uspokojí snad každého zájemce. SD slot podporuje standard SDIO, tedy různé rozšiřující moduly velikosti paměťové karty. Přímo od výrobce je již slíben modul pro bezdrátovou komunikaci technologií Bluetooth (stejný modul má již ve své nabídce také například Toshiba).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Velká paměť se bude jistě hodit pro multimedia. Smartphone 2002 obsahuje Media Player, který je schopen přehrávat hudbu ve formátu Mp3 a WMA. V základní výbavě bude i program Pocket Video, jehož úkolem je přehrávat video ve formátu MPEG-4 (!), včetně videa streamovaného. A nebojte se – zvládne i oblíbený DivX.

Snadnějšímu ovládání by mohlo přispět prediktivní vkládání textu T9, které funguje všude tam, kde je možno zadávat jakýkoli text. E-mail, textovky, kalendář – prostě všude.

Komunikátor je od slova komunikovat

Komunikátor má svůj název od schopnosti přenášet data mobilními datovými přenosy. Sendo bude vybaveno GPRS se solidní rychlostní konfigurací 4+1 timeslot. Komunikace mezi zařízeními bude probíhat pomocí vestavěného infračerveného portu a synchronizace se stolním počítačem je realizována přes rychlé USB rozhraní. Po této stránce je Sendo vybaveno dobře, snad jen datové přenosy HSCSD by se pro stahování objemnější pošty hodilo. Chci mnoho?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Se Sendem Z100 se dovoláte i za oceánem či u „protinožců“ v Austrálii. Přístroj podporuje jak naše 900 a 1800MHz sítě, tak i sítě na 1900Mhz. Sendo potvrzuje dnešní trend co se výdrže baterie týče. Výrobcem udávaná hodnota je 100 hodin pohotovosti a 3 hodiny hovoru.

Ukáže se u nás?

Sendo Z100 se má v Anglii objevit během tří až čtyř měsíců za cenu zhruba 800 Eur, tedy necelých 24 tisíc korun. Pozitivní informací je, že by se Sendo mělo rozšířit i do ostatních států Evropy a nabízet by jej měli přímo operátoři, což je důležitý krok k úspěchu. Jistá je už Anglie, Francie a jedná se o dalších operátorech v různých zemích. Jistě není jen mým přáním, aby se Senda chytil i německý T-Mobile, čímž by se šance na Sendo na našich pultech mnohem zvýšila. Nevím jak vy, ale já se na podzim těším a na okurkovou sezónu to letos opravdu nevypadá.

V kostce:

 • Komunikátor Sendo Z100
 • Operační systém: Microsoft Smartphone 2002
 • Rozměry: 126 × 48 × 17 milimetrů
 • Hmotnost: 99 gramů
 • Displej: TFT 176 × 220 pixelů, 65 tis. barev
 • Anténa: integrovaná
 • Baterie: LiIon, výdrž 100 / 3 hodin (pohotovost/komunikace)
 • Sítě: 900, 1800 a 1900 MHz
 • Komunikace: IrDA, USB, RS-232
 • Paměťová kapacita: 16MB vestavěné RAM, paměťové sloty SD a MMC
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj obsahuje nebo podporuje: Datové přenosy GPRS 4+1 timeslot, hlasité hands-free, polyfonní melodie, emailový klient, kalendář, úkoly, kontakty, podpora J2ME, synchronizace se stolním počítačem, internetový prohlížeč, WAPový prohlížeč, prediktivní vkládání textu T9, hlasové vytáčení, hlasový záznamník, vibrace, možnost doinstalování aplikací třetích stran
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj neobsahuje nebo nepodporuje: Bluetooth, HSCSD

Diskuze (19) Další článek: Tuning: Co s mobilem s porouchaným flipem

Témata článku: Paměťová kapacita, Komunikátor, Udávaná hodnota

Určitě si přečtěte