Sendo Z100: mobil a počítač s barevným displejem

Na připravovaném Sendu Z100 je něco zajímavého. Vypadá totiž jako modely připravovaných UMTS mobilních terminálů. A není to náhoda. To, co bylo ještě před chvíli prezentováno jako vize do budoucnosti, dnes již existuje.
Sendo Z100: mobil a počítač s barevným displejem
Na připravovaném Sendu Z100 je něco zajímavého. Vypadá totiž jako modely připravovaných UMTS mobilních terminálů. A není to náhoda. To, co bylo ještě před chvíli prezentováno jako vize do budoucnosti, dnes již existuje.

Rozdíl mezi běžnými mobilními telefony a tzv. chytrými telefony by se dal přirovnat přechodu uživatelů stolních počítačů z textového DOSu do grafického prostředí Windows – tehdy také spousta lidí tvrdila, že Windows se nikdy neprosadí. A podívejte se na stolní počítače dnes – kde je Dosu konec?

Za vším hledej Billa

Pravdou je, že Sendo Z100 používá také operační systém Microsoftu. Tento systém nese označení Stinger a je odlehčenou verzí současného systému PocketPC používaných v dnešních kapesních počítačích bez klávesnice. Programy by měly být jednoduše přenositelné mezi oběma platformami a navíc podporuje i jazyk Java, který tomuto zařízení umožní používat aplikace nezávislé na použitém systému.

Všechny tyto funkce mohou vyvolat dojem, že celé zařízení je velké a špatně ovladatelné: skutečnost je ale daleko příjemnější. Sendo Z100 váží totiž méně, než obyčejné mobilní telefony současností, a to pouhých 99 gramů. Telefon je triální a může být používán v evropských sítích stejně dobře jako v těch amerických. Samozřejmostí je dnes také GPRS.

Švanda na cestách

Z100 myslí i na zábavu – integrovaný Windows Media Player 7 umí nejen přehrávat videosekvence a filmy, cizí mu nejsou ani skladby v populárním formátu MP3 nebo WMA, kterým chce Microsoft empétrojky brzy nahradit. Samozřejmostí je výstup na stereosluchátka pro kvalitní reprodukci zvuku.

Podobně jako Sony používá pro rozšíření paměti vlastní karty Memory Stick, Sendo zase sází na podobné MMC karty, které najdete například v nových telefonech Siemens nebo kapesních počítačích Palm nové řady m50x. Telefon nebude obsahovat podporu Bluetooth komunikace (použitý operační systém totiž tomuto protokolu zatím nerozumí) – propojení se stolním počítačem je zabezpečeno USB kabelem nebo infračerveným portem.

Když se podaří, co podařit se má

Je těžké uvěřit, že tento telefon bude k dispozici nejpozději do podzimu letošního roku. Malý výrobce mobilních telefonů Sendo však již svými předchozími modely dokázal, že skutečně „umí“. Možné zpoždění může způsobit asi pouze Microsoft, který ještě nemá systém Stinger dokončen.
Diskuze (12) Další článek: Ericsson A3618: malý mobil s různými barvami podsvícení

Témata článku: Displeje, Mobil, Barevný displej, Malý výrobce, Počítač, Displej

Určitě si přečtěte