Sendo Z100 nebude aneb jak Microsoft dostal kopačky

Doslova šokující zpráva doslova oblétá svět - anglické Sendo již nebude prodávat chytrý model Z100. Zjistili jsme pro vás, co bylo důvodem rozkmotření s Microsoftem a jak to všechno dopadne.
Sendo Z100 nebude aneb jak Microsoft dostal kopačky

Nejdříve přišla šeptaná zpráva, která byla následována zprávou tiskovou - a v ní uvedené informace působily v mobilním světě doslova jako rána z čistého nebe. Anglická společnost Sendo končí s řadou chytrých telefonů založených na systému PocketPC a chytrého mobilku Z100 se již nikdy nedočkáme. Sendo však s chytrými telefony nekončí - připravuje totiž novou řadu, pro kterou zakoupil operační systém Series 60 od finské Nokie.

Rána pod pás?

Ptáte se, co vedlo Sendo k tomuto překvapivému kroku? Vždyť právě Sendo Z100 mělo být vlajkovou lodí operačního systému Smartphone 2002 softwarového gigantu Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pokud však sledujete historii tohoto mobilu již od počátku, možná vám nepřijde toto rozhodnutí jako příliš překvapivé. Britské Sendo bylo totiž první společností, která představila funkční Smartphone schopný provozovat nový mobilní operační systém Microsoftu. Sendo měla Z100 připraveno více než rok před ostatními výrobci - jediné, co chybělo, byl funkční operační systém.

Zatímco Microsoft stále posouval termín jeho uvedení, konkurenční výrobci vedení svými majetkovými podíly v konsorciu Symbian začali prodávat vlastní chytré telefony - a nutno dodat, že poměrně úspěšně. Není se tedy čemu divit, že vedení Senda ztratilo s Microsoftem trpělivost a rozhodlo se své technologické zázemí náležitě komerčně zužitkovat.

Vítězné tažení Symbianu

Sendo umí vyvíjet a vyrábět hardware, pro který potřebuje odpovídající operační systém - a Series 60 postavený na systému Symbian nabízí vše potřebné. Je rychlý a poměrně nenáročný, podporuje široké portfolio multimediálních služeb a cizí mu není ani žádná z moderních komunikačních technologií. Ale co je hlavní - výrobce je schopen okamžitých dodávek tohoto operačního systému. Microsoft ani po více než roku a půl tohoto nebyl schopen dosáhnout.

V Sendu se již více než aktivně na těchto nových přístrojích pracuje a podle některých odhadů by mohly být na trhu již počátkem příštího roku. Jak však dopadne tato kauza pro Microsoft? V každém případě přijde o svou vlajkovou loď, kterou mělo právě Sendo Z100 být. Bude si tedy muset najít nového kmenového výrobce mobilů se svým operačním systémem - bude jím kupříkladu společnost Qtek (výrobce komunikátorů XDA)?

Otázka do diskuse: řekněte nám, co si o tom myslíte? Byl Microsoft skutečně viníkem?

Témata článku: Microsoft, Microsoft

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pettic 18. 11. 2002 19:35:14
  • David Soušek 14. 11. 2002 9:15:21

    Pánové budu trošku sprostý, ale vy jste prostě magoři. Vám je úplně...

  • tapko 11. 11. 2002 17:10:33

    tak s tou dodavkou som si nie tak isty.teda dodavkou OS pre...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení