Sendo Z100 nebude aneb jak Microsoft dostal kopačky

Doslova šokující zpráva doslova oblétá svět - anglické Sendo již nebude prodávat chytrý model Z100. Zjistili jsme pro vás, co bylo důvodem rozkmotření s Microsoftem a jak to všechno dopadne.
Sendo Z100 nebude aneb jak Microsoft dostal kopačky

Nejdříve přišla šeptaná zpráva, která byla následována zprávou tiskovou - a v ní uvedené informace působily v mobilním světě doslova jako rána z čistého nebe. Anglická společnost Sendo končí s řadou chytrých telefonů založených na systému PocketPC a chytrého mobilku Z100 se již nikdy nedočkáme. Sendo však s chytrými telefony nekončí - připravuje totiž novou řadu, pro kterou zakoupil operační systém Series 60 od finské Nokie.

Rána pod pás?

Ptáte se, co vedlo Sendo k tomuto překvapivému kroku? Vždyť právě Sendo Z100 mělo být vlajkovou lodí operačního systému Smartphone 2002 softwarového gigantu Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pokud však sledujete historii tohoto mobilu již od počátku, možná vám nepřijde toto rozhodnutí jako příliš překvapivé. Britské Sendo bylo totiž první společností, která představila funkční Smartphone schopný provozovat nový mobilní operační systém Microsoftu. Sendo měla Z100 připraveno více než rok před ostatními výrobci - jediné, co chybělo, byl funkční operační systém.

Zatímco Microsoft stále posouval termín jeho uvedení, konkurenční výrobci vedení svými majetkovými podíly v konsorciu Symbian začali prodávat vlastní chytré telefony - a nutno dodat, že poměrně úspěšně. Není se tedy čemu divit, že vedení Senda ztratilo s Microsoftem trpělivost a rozhodlo se své technologické zázemí náležitě komerčně zužitkovat.

Vítězné tažení Symbianu

Sendo umí vyvíjet a vyrábět hardware, pro který potřebuje odpovídající operační systém - a Series 60 postavený na systému Symbian nabízí vše potřebné. Je rychlý a poměrně nenáročný, podporuje široké portfolio multimediálních služeb a cizí mu není ani žádná z moderních komunikačních technologií. Ale co je hlavní - výrobce je schopen okamžitých dodávek tohoto operačního systému. Microsoft ani po více než roku a půl tohoto nebyl schopen dosáhnout.

V Sendu se již více než aktivně na těchto nových přístrojích pracuje a podle některých odhadů by mohly být na trhu již počátkem příštího roku. Jak však dopadne tato kauza pro Microsoft? V každém případě přijde o svou vlajkovou loď, kterou mělo právě Sendo Z100 být. Bude si tedy muset najít nového kmenového výrobce mobilů se svým operačním systémem - bude jím kupříkladu společnost Qtek (výrobce komunikátorů XDA)?

Otázka do diskuse: řekněte nám, co si o tom myslíte? Byl Microsoft skutečně viníkem?

Diskuze (71) Další článek: Jak by mohl vypadat nový Siemens M55

Témata článku: Microsoft, Technologické zázemí, Hlavní výrobce

Určitě si přečtěte