Sendo žaluje Microsoft v souvislosti se smartphone Sendo Z100

Předmětem sporu je nevydaný smartphone Sendo Z100, který se měl stát vlajkovou lodí nové platformy Smartphone 2002. Dle Senda Microsoft využil znalosti, zkušenosti a expertízy anglického výrobce a použil je pro své vlastní účely. Uspěje David proti Goliáši?
Sendo žaluje Microsoft v souvislosti se smartphone Sendo Z100

Jako blesk z čistého nebe přišlo v půli listopadu tiskové prohlášení, ve kterém oznámil anglický výrobce Sendo ukončení spolupráce s Microsoftem na projektu vlajkové lodi nové platformy Smartphone 2002 známé jako Sendo Z100. Ke zrušení projektu musí mít Sendo vážné důvody jelikož k oficiálnímu představení nového komunikátoru zbývalo jen a pouze několik dnů! Obě společnosti tento poměrně závažný krok odbyly jen krátkým, nic nevysvětlujícím komentářem. Pravé důvody tohoto rozkolu můžeme odhalit teprve nyní, kdy Sendo podává u federálního soudu USA žalobu na Microsoft.

Microsoft nehraje fér

Sendo útočí odvážnými slovy: „Plánem Microsoftu bylo obrat malou firmu o majetkové informace, technické expertízy, marketingové poznatky, zákazníky i budoucí zákazníky. Navíc dal Microsoft Sendu lživé sliby o vstupu obou firem na trh jako partnerů. Microsoft též využívá poznatků a zkušeností Senda ke svému obohacení a získání dominantního postavení na trhu s mobilními telefony nové generace.“ Špitá se, že různá vylepšení předal Microsoft bez vědomí Senda dalším výrobcům. Konkrétně lze jmenovat vůbec první smartphone od taiwanského výrobce HTC pro síť Orange s označením SPV.

Uvidíme, kdo je v právu

V žádném případě nemůžeme nyní objektivně zhodnotit, zda-li je Sendo v právu. Myslím však, že kdyby nemělo Sendo pádné argumenty a důkazy, do sporu by se s takovým obrem, jakým Microsoft bezesporu je, nepouštělo. Nutno podotknout, že nesmazatelná minulost Microsoftu také není bez vad na kráse a jistě bychom našli několik případů, kdy vlastnické vztahy technologií Microsoftu a dalších firem nebyly nejjasnější. Uvidíme, jak soudní spor dopadne. Na každý pád je jisté, že rozkol mezi Microsoftem a Sendem a následné zrušení velmi perspektivního komunikátoru Z100, nechá negativná následky na nástupu a rozšíření mobilních telefonů dvouapůlté generace.

Zdroj: Reuters
 

Diskuze (4) Další článek: MMS stojí i v novém roce „jen“ deset korun

Témata článku: Microsoft, Budoucí zákazník

Určitě si přečtěte