Šermy šarmů levných véček: Nokia 6060 vs. Samsung X490 vs. Sony Ericsson Z300i

Postavili jsme vedle sebe levná a pohledná véčka tří předních výrobců. K sehnání jsou za rozumný peníz, jenže dostanete od každého stejně? Tři dnešní sokové tedy letí do srovnávacího stroje se všemi parametry a čekáme výsledný arch s vítězem.
Šermy šarmů levných véček: Nokia 6060 vs. Samsung X490 vs. Sony Ericsson Z300i

Véčka se mezi telefony těší velké oblibě. Kdo by neznal klasické motto, které praví o velkém displeji a pohodlně rozložené klávesnici v kompaktním balení. Právě to konstrukce dvou křídel spojených kloubem umožňuje. Dnes se do přímého srovnání postaví přední výrobci mobilů, ovšem se svými levnými modely.

Proto nebudou displeje až tak velké, proto se některé prvky klávesnic neovládají jedna radost. Ale ledacos se Nokii 6060, Samsungu X490 a Sony Ericssonu Z300i dá odpustit; vždyť všichni tři nabízí příjemnou kompenzaci v podobě ceny kolem tří a půl tisíce korun. Za to dostanete tělo, které by si klidně mohlo říct o mnohem více. Na pohled tedy určitě.

Rychlé odkazy

 • Nokia 6060 v katalogu mobilů
 • Samsung X490 v katalogu mobilů

 
• Sony Ericsson Z300i v katalogu mobilů 
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Těm to sluší

Nokia 6060 představuje zajímavou kombinaci solidnosti a volnějšího designu. Z jednoho pohledu, obzvláště v zavřeném stavu, je velmi uhlazená a jakoby oblečená firemně. Zároveň v sobě nezapře progresivní vlnu, třeba v červeném průřezu čela telefonu anebo v případě moderního hlavního tlačítka se čtyřmi směry a potvrzovacím středem. Nenabízí se v žádném výstředním barevném provedení, takže netřeba přemýšlet, jestli by v červené náhodou nevypadala moderněji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6060

Kryty Samsungu X490 jsou vyrobeny z kombinace stříbrného plastu imitujícího leštěný hliník a bílého matného povrchu, díky kterému telefon vypadá, jako by patřil k rodině stylových počítačů Mac kalifornské společnosti Apple. Tohle bude vzhledová volba mladých se sportovním duchem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung X490

Sony Ericsson Z300i je vyšperkovaný nejvíce. A to doslova, protože v balení jsou třpytivé barevné kamínky, které se dají přilepit kamkoli na tělo telefonu. K tomu je k dostání v docela originální švestkové barvě. I v šedé, ale na tu v tomto případě nemyslete, tady se na nudu nehraje a i kdyby, pak je na hraně právě Nokia 6060. U Sony Ericssonu se schovala původně vyčnívající oblouková anténa předchůdce s názvem Z200 pod plastový kryt, stále si však Z300i zachovává boubelaté charisma konvičky na mléko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z300i

Základní informace
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
uvedení telefonu červen 2005 listopad 2005 listopad 2005
Ceny
běžná cena 3 762 Kč 3 437 Kč
Eurotel (běžná) 3 795 Kč
Eurotel (dotovaná) 1 Kč
Eurotel Go
Vodafone (běžná)
Vodafone (dotovaná)
T-Mobile (běžná) 3 599 Kč
T-Mobile (dotovaná) 1 Kč
T-Mobile Twist 3 399 Kč
předběžná cena

Rozměry, hmotnost, konstrukce

Šířkou anebo tloušťkou se při rozhodování v podstatě zabývat nemusíte. U všech tří telefonů jsou tyto hodnoty prakticky totožné, pouze s malými odchylkami. Samsung překročil o malý kousek rozměry malého telefonu, podle přísných pravidel srovnávací metodiky jsme jej tak museli zařadit do kategorie „středně velký“ mobil. V praxi a zejména tedy v ruce ale nepoznáte oproti Sony Ericssonu rozdíl.

Nokia vykazuje při držení nepatrně jiný pocit, to kvůli své hranatosti. Má i vyšší hmotnost, ale taktéž jen o pár gramů, které „v provozu“ nepocítíte. Mezi véčky se to moc nenosí, ale kdo má přeci jen raději těžší telefony, aby věděl, že nedrží v ruce jen „plastovou hračku“, bude se muset poohlédnout jinde. Byť by se to k jejímu designu asi příliš nehodilo, mohla si Nokia odpustit trčící anténu. Jenže i to je věc vkusu, takže to nechám na vás.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 85 × 44 × 24 90 × 47 × 24 86 × 45 × 23
velikost (slovy) malý středně velký malý
hmotnost 93 g 86 g 91 g
hmotnost (slovy) lehký lehký lehký
konstrukce véčko véčko véčko
barva černá, stříbrná bílá šedá, fialová

Kvality klávesnic všech tří jsou vzácně vyrovnané. Přestože jde o stylová véčka, nevyužil ani jeden z výrobců obrovské plochy nabízené konstrukcí ideálně. To na druhou stranu neznamená, že by byly klávesnice špatné; jen se prostě každý snažil zaujmout hlavně vzhledově. Nokia tak strádá kvůli svým tenkým alfanumerickým „fazolkám“, kontextové klávesy jsou naproti tomu královsky velké a pohodlné.

Samsung zase sáhl po dobrém materiálu, tvrzená pryž je na dotek příjemná a bříško prstu po ní neklouže. Klouže po průhledných klávesách Sony Ericssonu Z300i, prostřední řada je navíc o stupínek níže než obě okolní, tak je třeba si na hledání písmenek chvíli zvykat. U všech tří se potkáme s nízkým zdvihem, přitom ale jasnou odezvou. Práce tedy ve všech případech dobrá, vyrovnaně dobrá.

Výdrž, hardware

Nokia a Samsung čerpají energii z lithium-iontových akumulátorů, Sony Ericsson sáhl po lepším standardu Li-Pol. Maximální udávaná pohotovost se stupňuje po skocích až ke čtyřem stům hodin u Nokie 6060. Rozhodně přemrštěná je však doba hovoru u Samsungu X490, sedm hodin váš hlas rozhodně poslouchat nevydrží.

Samsung přidává kromě standardních evropských pásem GSM i americkou hodnotu 1 900 MHz, velice však zamrzí u všech soků absence jakéhokoli bezdrátového komunikačního prostředku pro přenos dat mezi telefony a mobilními zařízeními. Když už není zvykem dávat do levných mobilů Bluetooth, alespoň infraport by si zasloužily.

Výdrž, hardware
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Ion Li-Pol
kapacita baterie 760 mAh 850 mAh ?
max. udávaná pohotovost 400 h 300 h 250 h
max. udávaná doba hovoru 210 min 420 min 330 min
SAR (na 10 g hmoty) 0,77 W/kg ? 0,75 W/kg
vestavěná anténa ne ano ano
konektor pro externí anténu ne ne ne
větší odolnost ne ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano ano
infraport ne ne ne
Bluetooth ne ne ne
sítě GSM 900, 1 800 MHz 900, 1 800, 1 900 MHz 900, 1 800 MHz


Ve druhé kapitole se podíváme na displeje, porovnáme jak jsou na tom všichni tři se zprávami a jaké mají uživatelské prostředí

Témata článku: Ericsson, Nokia, Samsung, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, SAR, Ericsson, Nokia 6060, Samsung X490, Sony Ericsson Z300i, Son, Levná věc, Nejlepší koupě, Sam, Prostřední řada, Poslední kapitola, Leštěný hliník, Dobrá konstrukce, Eri, Fazolka


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51