Seznam umí posílat levné SMS

Ve webovém rozhraní služby Seznam E-Mail se objevila nová možnost posílat krátké textové zprávy. Není to zadarmo, cena je ale nižší, než ve svých tarifech nabízejí mobilní operátoři. Službu jsme vyzkoušeli a nabízíme vám naše první dojmy.
Seznam umí posílat levné SMS
Seznam minulý týden do své služby E-Mail přidal několik novinek. Při zakládání nové adresy si můžete vybrat mezi doménami seznam.cz a email.cz, celý prohlížeč je k dispozici ve verzi SSL a najdete v něm i další změny. Na MobilManii nás ale bude zajímat jiná inovace: možnost posílat z internetu levné SMS.

Vedle e-mailu SMS

Služba pro posílání SMS je integrovaná přímo do webového e-mailu Seznamu. Klepnutím na odkaz Napiš SMS se otevře stránka se dvěma okny. Do prvního se píšou telefonní čísla, do druhého vlastní text zprávy. Doposud vše vypadá poměrně standardně, služba má ale několik zajímavých vychytávek.


Hlavní okno e-mailu s novým odkazem Napiš SMS; zároveň je vidět, jak se příchozí textovky řadí vedle e-mailů

Seznam se snaží uživatele přimět k tomu, aby příjemce psali ve formátu Jméno číslo, např. Petr 602123456. V takovém případě si totiž jméno zapamatuje a příště stačí do formuláře zadat Petr a odklepnout nápovědu, která se objeví. Textovky lze posílat i na více příjemců najednou.


Napsal jsem „m“ a pod formulářem pro zadávání příjemce se hned objevilo políčko s nápovědou

V těle zprávy nejste omezeni sto šedesáti znaky, SMS se umí rozdělit do více částí. Klient nabízí možnost odstranit diakritiku, tato funkce je ale celkem zbytečná, protože háčky a čárky se před odesláním stejně odstraní automaticky. Užitečnější může být volba Odstranění mezer, která textovku zkomprimuje, aby se do standardní délky vešlo víc textu.

Rozepsanou textovku je možné uložit do složky Rozepsané. Po zaslání se zpráva objeví v sekci Odeslané.

Napřed zaplať

Už v perexu jsem zmínil, že posílání SMS není zdarma. Před prvním odesláním vás proto Seznam přesměruje do nové služby Peněženka a vyzve vás k dobití kreditu. Na svůj účet můžete poslat od 100 do 10 000 Kč, a to buď rychlým převodem z eBanky (trvá to jen pět minut), nebo standardním bankovním převodem či složenkou. Hodily by se i další způsoby dobíjení, ale třeba prostřednictvím Premium SMS by provozovateli zůstala jen menší část.

 
Hlavní okno Peněženky • dobíjení kreditu

Zaslání jedné SMS stojí jednu korunu včetně DPH. Není to nejlevnější, cena je ale hodně slušná a dobře konkuruje ostatním podobným službám. Takovou cenu nenabídne ani žádný současný tarif mobilních operátorů (posuzujeme-li možnost posílání SMS do všech sítí).

Finta fň

Když jsem službu testoval, zprávy ze Seznamu chodily z neosobního čísla 1991580. Bylo by pěkné, kdyby se objevovalo přímo mobilní číslo odesílatele, podobně, jako to před časem nabídla služba SMS.cz. Odesílatel by se proto v textu neměl zapomenout podepsat. Na zprávu ale přesto můžete odpovědět a text s vysokou pravděpodobností dorazí odesílateli původní SMS.


Odpověď otevírám jako běžný e-mail

Zarazili jste se dobře, zcela stoprocentní to opravdu není. Seznam totiž všechny zprávy posílá z jednoho čísla a pro rozeznání, ke komu odpověď patří, používá malou fintu. Jakmile ze Seznamu pošlete nějakou SMS, číslo se na nějakou dobu uloží do databáze – když z něj potom přijde odpověď, systém už ví, ke komu patří a nasměruje ji do vaší schránky.

Problém nastane v případě, kdy na jedno číslo pošlou ze Seznamu zprávu dva nebo více uživatelů. Systém potom nepozná, komu doručit odpověď. Ze statistického hlediska taková situace údajně nemůže nastat a podle zjištění Seznamu příjemce odpoví buď okamžitě, nebo nikdy, přesto je to ale trochu díra do systému.

Hlavní výhoda: Seznam

Podobných SMS bran je na internetu spousta. Mnohé využívají (zneužívají?) volné brány na webech operátorů, jiné nabízejí různé bonusy a vylepšení. Seznam mezi nimi ale myslím nezapadne. Textovky lze posílat za velmi dobrou cenu, uživatelské prostředí je výborné ... a potom nelze opomenout obrovskou uživatelskou základnu uživatelů e-mailu na doméně seznam.cz, která dokáže zbytek.

Diskuze (39) Další článek: Jaký bude český mobilní svět roku 2006?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, SMS, Seznam

Určitě si přečtěte

Proč byste neměli kupovat reproduktory v počítačovém obchodě [listujeme Computerem]

Proč byste neměli kupovat reproduktory v počítačovém obchodě [listujeme Computerem]

** Jak koupit kryptoměny? A věříme jim i my v redakci? ** Zachraňte nefunkční Windows a macOS ** Proč byste měli reproduktory vybírat v audio a ne počítačovém obchodě

10.  1.  2018 | časopis Computer | 7

Neomezená data po česku: u EriMobile tečou pomalu, ale bez příplatků

Neomezená data po česku: u EriMobile tečou pomalu, ale bez příplatků

** Nebaví vás dokupy dat a spokojíte se s hlemýždí rychlostí? ** Virtuál EriMobile má řešení, jeho tarify jsou s klasickým FUPem ** Po dosažení limitu lze surfovat dál, ale hodně pomalu

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 18

Odposlech je hračka. O chybě v mobilních sítích se ví roky

Odposlech je hračka. O chybě v mobilních sítích se ví roky

** Karsten Nohl předvedl odposlech hovoru v mobilní síti. ** Přečte SMS a určí polohu. ** Stačí znát telefonní číslo.

29.  12.  2017 | Žofčin Maroš | 57

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 19