Sharp GX29: na první tip cenu neuhodnete (test)

Vodafone přinesl do českých končin značku Sharp. Zkoušíme první model GX29 a jsme mile překvapeni. Je malý, lehký, elegantní a moderní. Za tři a půl tisíce nabídne perfektní QVGA displej, foťák a Bluetooth. Nemáte rádi Nokii a Sony Ericsson? Tudy vede cesta!
Sharp GX29: na první tip cenu neuhodnete (test)

I rozevírání kloubu je přesné v dráze chodu, jen síla potřebná k otevření véčka je nepříjemně velká. Pružiny pomáhající hornímu křídlu k dorazům krajních poloh také nejsou bůhvíjak silné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub • v rozevření • dorazy pro zavření

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V otevřeném stavu • srovnání velikosti v otevřeném stavu s platební kartou

Strohostí k úspěchu

Klávesnice GX29 je velmi povedená. Vzhledově jednoduchá tlačítka s velkými mezerami využila naplno prostoru daným konstrukcí véčkového telefonu, totiž zcela volné spodní části, ve které se nemusí dělit o místo s displejem. Klávesy jsou velké, mačkají se pohodlně a odezva je jasná. I hlavní klávesa čtyř směrů s potvrzovacím středem je velkorysá. Jediné, co se na klávesnici nepovedlo, je příšerná kvalita podsvícení. I stařičká Nokia 5110 je na tom o sto procent lépe. Pod hlavními tlačítky není po světle ani památky, alfanumerický blok uvidíte zeleně zářit jen na dně Macochy v noci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice • hlavní ovládací prvek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice • podsvícení je velmi slabé

Celé vrchní křídlo je zevnitř kryto průhledným plastem. To jednak vypadá vkusně, a pak takové řešení opticky „narovná“ displej (na rozdíl od vypouklých krycích sklíček). Úplně nahoře je v malém žlábku sluchátko, při hovorech dosahuje klasického zvuku, nad kvality ostatních telefonů stejné ceny nikterak nevyčnívá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní křídlo s displejem • sluchátko

Hlavní displej je šperk tohoto telefonu. Do čtyř tisíc je to zaručeně to nejlepší, na co se můžete dívat. Jemné QVGA rozlišení na displeji s úhlopříčkou 4,8 centimetru je parádní, jakýkoli obrázek na pozadí hlavní obrazovky vypadá báječně. Bohužel, výborných vlastností displeje není využito úplně, vzhled nabídky je neuvěřitelně strohý a použité písmo bez vyhlazení v šikmých linkách. Kontrast displeje i jeho podsvícení je možné nastavit v nabídce, na slunci se obraz neztratí.

Klepněte pro větší obrázek
Displej je v dané třídě výjimečný

Všude samý Vodafone

Značky operátora jsou na brandovaném telefonu všude, to je logické. Na čele véčka, uvnitř pod krycím sklíčkem. Musíte čekat i vlastní vzhled nabídky. Telefony řady live! jsou v matici hlavní nabídky stejné, ať je to Nokia nebo Sharp. Operátor ale telefony neblokuje a tak není problém vsunout do útrob GX29 kartu SIM jiného poskytovatele.


Hlavní displej • hlavní nabídka • podsložky jsou velmi jednoduché, ale přehledné

Hlavní menu se skládá z devíti ikon a další podsložky jsou už jen textové, vertikální, s titěrnými ikonkami. Už jsem říkal, že vzhled nabídky a nevyužití potenciálu špičkového displeje mě zklamalo. V hlavním displeji je levé kontextové klávese nastálo přiřazen vstup do nabídky zpráv. Pravá vás pošle rovnou na portál Vodafone live!.

Fotky, to je zklamání

Ani bych nečekal, že v levném telefonu bude špičkový fotoaparát. A myslím na to, že jsme teď zhýčkaní výsledky práce vestavěných optik Nokie N80 a Sony Ericssonu K800i. Jenže známe i dobré VGA fotomobily a to, co předvádí Sharp GX29 se svým vestavěným fotoaparátem je hrůza.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný fotoaparát

Zcela mu chybí spoušť na boku telefonu, snímky pořizuje na výšku, při maximálním rozlišení 480 × 640 obrazových bodů nelze používat zoom. I když aktivuji tichý režim, ozývá se zvuk spouště. K dispozici je samospoušť a uživatelská kompenzace expozice v pěti krocích. Vyvážení bílé chybí. To je ale stejně jedno, výsledné snímky jsou totiž tristní. Ostatně, podívejte se sami:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Kromě klasických fotografií umí GX29 pořizovat i videozáznam, rozlišení SubQCIF (128 × 96 pixelů) je však zcela nepoužitelné k dokumentaci zážitků, snad jen pro multimediální zprávy. Problémem je malá kapacita vnitřní paměti, s pár fotkami je ihned plná. Není divu, 2,1 MB je na dnešní poměry žalostně málo, notabene bez slotu pro paměťové karty.


Prostředí fotoaparátu • nastavení velikosti snímku • po záběru • nahrávání videa


Ve třetí kapitole se podíváme na klávesnici a hlavní displej, ukážeme si nabídku telefonu, který je v našich končinách exotem

Témata článku: Sharp, Recenze, Panasonic VS3 , Sharp GX29, Test, Zvukový záznamník, Strohý vzhled, Stařičká nokia, Plastová krytka, Tip


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 31