Sharp GX29: na první tip cenu neuhodnete (test)

Vodafone přinesl do českých končin značku Sharp. Zkoušíme první model GX29 a jsme mile překvapeni. Je malý, lehký, elegantní a moderní. Za tři a půl tisíce nabídne perfektní QVGA displej, foťák a Bluetooth. Nemáte rádi Nokii a Sony Ericsson? Tudy vede cesta!
Sharp GX29: na první tip cenu neuhodnete (test)

Adresář je v průměru

Žádný obrovský seznam kontaktů nečekejte. Do paměti telefonu se vejde 500 jmen, ke každému můžete přiřadit telefon domů, do práce, mobilní číslo, osobní e-mail, pracovní e-mail, kompletní adresu a poznámku s maximální délkou 628 znaků. Každé jméno se dá připojit do jedné z osmi nabízených skupin.

  
Nabídka adresáře • vyhledávání postupným psaním • detaily kontaktu

   
 
Vytváření nového kontaktu

Fungují i volby rychlého vytáčení, klasicky na klávesách 2 až 9. Jednička je přiřazena hlasové schránce. Kterýkoli kontakt může vyzvánět jiným způsobem, každý může mít vlastní obrázek včetně snímku z vestavěného fotoaparátu. Jako vyzváněcí melodii však nelze vybrat soubor ve formátu MP3, podporovány jsou jen MIDI. Nutno dodat, že vestavěné polyfonní melodie o čtyřiceti hlasech by měly zůstat raději neslyšeny. Pro upravování chování mobilu je tu šest vyzváněcích profilů.

 
Volby rychlého vytáčení • nastavení • profily

Nepodařilo se mi zjistit, kolik zpráv se přesně do malé paměti Sharpu vměstná. Můžu jen odhadovat na dvě stovky, protože ukazatel stavu zaplnění úplně chybí. Největší slabinou je slovník T9, protože místo 160 znaků vám jich dopřeje jen 70. Diakritiku není možné před odesláním odstranit. Slovník lze naštěstí trvale vypnout a i když pracujete s ním, telefon vás před odesláním upozorní, ze zpráva bude rozdělena na více částí.


Editor zpráv • textovky • druhy zpráv k vytvoření • psaní SMS

Součástí editoru zpráv je i tvorba MMS a e-mailů. Klient elektronické pošty je velmi jednoduchý a nabízí jen základní nastavení. Je možné stahovat rovnou celá těla, nebo jen hlavičky. Pracuje s protokoly POP3 a SMTP.


Možnosti multimediálních zpráv

Data a doplňky

Kalendář nabízí jen měsíční a denní náhled, na druhou stranu je dostatečně přehledný. Uživatel zadá až 150 znaků a vybere jeden ze šesti druhů události. Pak její začátek a konec, délku trvání a některý z přednastavených časů předchozího upozornění.

 
Kalendář • zadávání události je velmi strohé • výběr typu události

   
Nastavení kalendáře • možnosti práce s vybraným dnem • náhled dne • náhled události

Sympatických je šest nezávislých budíků. Každý z nich může mít jiný tón, některé se mohou opakovat denně. Bohužel není k dispozici výběr dnů pro opakování. Pak je tu jednoduchá kalkulačka s implementovaným převodníkem měn.

  
Stav paměti • šest nezávislých budíků • nastavení budíku • kalkulačka

Sharp GX29 má snad vůbec nejjednodušší zvukový záznamník, jaký jsem kdy použil. Podobný používá i Sony Ericsson ve svých levnějších modelech, ale ten je alespoň graficky pěkný. Podívejte se na obrázek, Sharp si se záznamníkem hlavu nedělal. K posledním položkám v aplikacích patří ještě skladatel melodií a nápověda pro práci s telefonem. Vestavěný internetový prohlížeč odkazuje stále na portál live!.


Záznamník zvuku • skladatel • nápověda k ovládání telefonu

Rozhodně sklidíte ovace

Nový majitel Sharpu GX29 může být paradoxně považován za gurmána mezi mobilními telefony. On se totiž nový levný model značky tváří jako telefon za deset tisíc, přitom stojí „tři a půl“. Pokud ho uvidí osoba neznalá této skutečnosti a majitel Sharpu věc neosvětlí, zůstane žít v bláhovém nadšení z luxusního mobilu. Vzhled i konstrukce se opravdu povedly. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jenže Sharp GX29 je zároveň uvnitř slabé véčko. Potencionálním kupcům radím zvážit, zda jim bude stačit pamět 2,1 MB, jestli nebude vadit nedostatek funkčních tlačítek na bocích telefonu, zda mohou postrádat fotoaparát, i když Sharp v těle jeden má. Plusem je sice strohá, ale přehledná nabídka a prozatím i originalita na českém trhu – je to u nás zatím jediný oficiálně dostupný telefon značky.


V poslední kapitole je připravena rozsáhlá fotogalerie, ve které najdete snímky uvedené v textu a mnoho dalších fotografií, které jste doposud neviděli

Témata článku: Sharp, Recenze, Panasonic VS3 , Sharp GX29, Strohý vzhled, Stařičká nokia, Zvukový záznamník, Tip, Test, Plastová krytka


Určitě si přečtěte