Sharp ukazuje kapesní počítač s podporou MPEG4

Unikátní přístroj v sobě kombinuje sílu kapesního PDA spolu s klávesnicí běžného přístroje. Navíc podporuje přehrávání MPEG4 videosekvencí.
Unikátní přístroj v sobě kombinuje sílu kapesního PDA spolu s klávesnicí běžného přístroje. Navíc podporuje přehrávání MPEG4 videosekvencí.

Sharp Zaurus MI-E1, který byl představen tento týden je z mnoha hledisek unikátním zařízením. Jde o velmi rozšiřitelný přístroj, má konektor pro Compact Flash karty a také Secure Digital karty. V jednom slotu tak máte například bezdrátový modem a v druhém kartu s MP3 skladbami. Hlavní pozornost bude jistě přitahovat klávesnice vysunovatelná zpoza displeje. Není rozměry nijak úchvatná, proto bude jistě psaní vyžadovat něco cviku, ale v mnoha případech bude rychlejší než psaní přes rozpoznávání tahů na displeji.

Sharp Zaurus MI-E1 je součástí nové velké rodiny zařízení, které se budou navzájem podporovat. Na digitální kameře tak nahrajete záběry do MPEG4 na kartu, kterou pak vložíte do MI-E1 a tam přehrajete. Sharp slibuje na jedné 64MB kartě až 2 hodiny videa, to tedy znamená velkou kompresi a jen malý rozměr obrazovky. Při této délce videa je to čtvrtina proti běžné televizi a rychlost je zhruba deset snímků za sekundu. Podpora MPEG4 komprese v tak malém zařízení ale slibuje dobré možnosti pro případ, že se objeví velké médium. Sledovat film na kapesním PDA by bylo jistě zajímavé.

Tato rodina zařízení je také určená pro bezdrátové internetování, Zaurus umí třeba přijímat e-maily i ve vypnutém stavu, kdy je vypnut tedy nejspíše jen displej. Zabudovaný je kromě e-mailového také prohlížeč Internetu s podporou Javascriptů, cookies, 128bitového šifrování a podobně.

Možným problémem je ryze proprietární systém Sharpu. Není to PocketPC ani Palm, systém sice nabízí spoustu vychytávek včetně přehrávání MP3, jeho další rozšiřování ale není nějak podporováno. Přitom má nejblíže k PocketPC, barevný displej má standardní rozlišení 240x32 bodů s podporou 65 tisíc barev, 32MHz RISC procesor, 16 MB paměti a i vzhledem krytu má k PocketPC nejblíže.

V současné době je tento Sharp určen pro japonský trh, tam se začne za 14 dnů prodávat za $455. Jeho uvedení na další trhy je možné, spíše ale poslouží jako koncept pro další produkty, které bychom mohli získat i do vlastních rukou. Například zabudovaná klávesnice by jistě našla své místo i u PocketPC zařízení, otázkou je, nakolik zvedne cenu zařízení a naopak pomůže snadnějšímu ovládání.

Váš názor Další článek: Vánoce, vánoce přicházejí

Témata článku: Sharp, Software pro mobily, Software pro PC, MPEG, Kapesní počítač, Počítač

Určitě si přečtěte