Siemens C65: první dojmy a fotogalerie

Včera do redakce dorazil mobilní telefon Siemens C65. Je to fotomobil střední třídy, který za málo peněz nabídne hodně muziky. Některými funkcemi nás opravdu překvapil. Přečtěte si článek s prvními dojmy a prohlédněte rozsáhlou fotogalerii.
Siemens C65: první dojmy a fotogalerie

Mobilní telefon Siemens C65 na jarním veletrhu CeBIT zastínily jiné dvě novinky, telefony vyšší třídy S65 a M65. Manažerský telefon a odolný model, které se v nabídce Siemensu objevily po dosti dlouhé době, na sebe přilákaly veškerou pozornost. Na malý levný telefon krčící se ve vitrínce už nezbyly síly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon má výměnné kryty, modrá proto není jediná barevná varianta

Jenže to byla chyba. Model C65 totiž bude jedním z nejdůležitějších produktů v letošní nabídce Siemensu. Je dostatečně levný na to, aby se dobře prodával, obsahuje vestavěný fotoaparát, což je už dnes podmínka mobilních operátorů, a navíc je na tuto třídu opravdu dobře vybaven. Je to mobil pro náročnější uživatele, kteří ale nechtějí do telefonu příliš investovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s platební kartou • záda telefonu

Siemens C65 jsem si poprvé prohlédl právě na CeBITu, kde byl vystavován ve značně nefinální verzi. Včera k nám ale do redakce dorazil „hotový“ telefon, který jsem hned nafotil a v tomto článku vás seznámím se svými prvními dojmy. Obrázky si můžete pohodlně prohlédnout také v samostatné fotogalerii (je zde více fotografií než v článku):

Klepněte pro větší obrázek

Mezi námi, na telefon by se okamžitě dala napsat recenze. Je to totiž Siemens jako vyšitý a protože znám předchozí modely, zde bych už jen jinými slovy popisoval již vyřčené. Dejme ale ještě velkému testu čas, protože názory a dojmy se musí nechat uležet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Ve stoje“

Copak je to za telefon?

Trochu jsem čekal, že Siemens C65 bude jen další variace na starou řadu, jejímž posledním představitelem byl model C60. Že se zkrátka opět trochu změní desing a zbytek zůstane stejný. Jenže je to úplně jinak. Siemens C65 je mobil nové koncepce, do které patří třeba i modely CX65 nebo M65. Mnohé funkce samozřejmě byly omezeny, základ ale vidím stejný.

Design telefonu stále trochu vychází ze starších modelů, využívá ale i nové prvky. Siemens C65 je mobil s výměnnými kryty, které zatím nijak nevržou. Je to malý a lehký telefon, velmi příjemná je zejména tloušťka.

Klávesnice a displej

Klávesnice má rozměrná tlačítka, pouze místo dvou funkčních kláves pod displejem jsem občas tisknul tlačítka pro ovládání hovoru. Nejsou totiž moc vystouplá. Joystick je poměrně přesný, slouží pro pohyb v nabídce a pro potvrzování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na klávesnici se píše pohodlně a ani joystick není nejhorší

Na CeBitu jsem přesně nepochopil funkci velkého tlačítka pod joystickem. Mobilní operátoři na něj samozřejmě nalepí rychlý přístup do wapu, u neoznačkovaného telefonu je zde jakási vlastní nabídka pro rychlý přístup k funkcím. Liší se ale od podobného uživatelského menu, které telefon nabízí v hlavní nabídce ... zatím pátrám, co to znamená.

Klepněte pro větší obrázek
Malé tlačítko není u běžného telefonu nebezpečné

Displej je poměrně malý a pasivní. Je to na něm vidět, patří ale mezi lepší. Problémům s horší viditelností na přímém světle Siemens čelí trochu reflexním pozadím displeje. I na slunečním světle je proto při určitém pozorovacím úhlu něco vidět. Na rozdíl od vyšších modelů Siemensu je displej docela jemný, mezi jednotlivými body není vidět černá oddělovací čára. Vzhled prostředí lze měnit pomocí grafických témat, na displej samozřejmě můžete přidat obrázkovou tapetu.

Povedla se také hlavní nabídka. Nejsou zde ručně kreslené ikonky, které u vyšších telefonů nevzbudily příliš pozitivní reakce, ale hezké a více seriózní obrázky. Zatímco u ostatních Siemensů se už v nabídce mohu pohybovat poslepu, zde jsou některé položky jinde, než bych je čekal. Telefon je přijatelně rychlý – to znamená, že to není úplná sláva, na druhou stranu ale ani důvod ke kritice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení klávesnice a displeje

Fotoaparát a věci kolem

Vestavěný fotoaparát je dnes u masového mobilního telefonu nutná podmínka. Siemens C65 dokáže fotit pouze v malém rozlišení 352 × 288 bodů, nabídne kompenzaci expozice a digitální zoom (resp. výřezy). Obrázky nejsou nijak zvlášť dobré, chybí jim detaily; na monitoru ale vypadají lépe než na pasivním displeji. Z telefonu se fotografie dají poslat v MMS nebo přes infraport.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky fotografií pořízených Siemensem C65

Na telefonu už nejsou žádné další ovládací prvky, jen na levém boku najdeme infraport a v rohu poutko. Vzadu je objektiv fotoaparátu a konektor pro externí anténu, který je až příliš nápadný. K výdrži ode mně teď samozřejmě ještě neuslyšíte ani slovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Infraport • otvor pro poutko • záda s obektivem a zdířkou pro externí anténu

Telefonování

Na Siemensu C65 mě nejvíc překvapil jeho telefonní seznam. Je totiž stejný jako u vyšších modelů CX65/M65. Vejde se do něj plných tisíc (!) záznamů s bohatou strukturou položek. Z mobilu za očekávaných zhruba šest tisíc korun by si mohly vzít příklad i dvakrát dražší telefony. Ke každému jménu se vejdou různá telefonní čísla, adresy, e-maily, čísla ICQ, narozeniny, obrázek ... Se seznamem také spolupracují skupiny volajících a vyzváněcí profily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt • umístění karty SIM • výměnné kryty a blok s tlačítky

V nabídce zpráv Siemensu ve srovnání s vybavenějšími bratříčky chybí e-mailový prohlížeč. Telefon umí pracovat s běžnými textovými zprávami, kde při psaní pomáhá český slovník T9 (bez háčků a čárek). Mobil podporuje také multimediální zprávy MMS. Nastavení datových přenosů je ale stejně složité jako na ostatních současných Siemensech, i zde proto doporučuji použít návod v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systémový konektor je stejný jako u jiných modelů • drátěnou
mřížku reproduktoru dnes používá jen Siemens

Organizace času a další funkce

Kalendář má kvůli menšímu displeji trochu jednodušší grafiku než vyšší modely, funkčně se ale nijak neliší. Můžete se na něj dívat v měsíčním, týdenním a denním pohledu, nabízí celou řadu různých typů položek, možnost připomenutí i opakování. Všechny schůzky lze potom prohlížet ještě v samostatném pohledu.

V Siemensu C65 je také úkolovník, funkce pro zapisování krátkých textových poznámek, minutka a stopky. Telefon nabídne také diktafon, který mi u nezaplněné pamětí dovolil nahrát více než dvouhodinovou nahrávku! Vidíte to, telefony s dvacetisekundovým záznamníkem?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravoúhlé pohledy

Ještě jsem vlastně nenapsal nic o paměti: 10,3 MB by určitě mělo stačit. Do paměti, ke které lze z telefonu přistupovat ze správce souborů, se ukládají obrázky, javové aplikace, další multimediální obsah apod.

Zatím je ve hvězdách, jak je to u Siemensu C65 s datovými přenosy. Oficiální informace jsou velmi stručné a takhle rychle jsem možnost telefonu k počítači nezvládl prozkoumat. Přímo v mobilu je wapový prohlížeč.

Tohle nebyla recenze

První dojmy jsou vzhledem ke třídě telefonu, který jsme včera začali zkoumat, velmi pozitivní. Jak jste si mohli přečíst ve včerejší bleskovce, cenu Siemensu C65 očekáváme někde kolem šesti tisíc korun. V českých obchodech se objeví do několika týdnů.

Hlavním konkurentem telefonu je asi Nokia 3200. Ta se v poslední době dostala na velmi příznivou cenu kolem pěti a půl tisíce korun. Do podobné kategorie můžeme řadit i Alcatel One Touch 735i (6 300 Kč), Philips 535 (6 500 Kč), částečně i model Siemens MC60 (4 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud vás k telefonu zajímá něco, co nenajdete v tomto krátkém článku a myslíte si, že bych na to mohl zapomenout, můžete se zeptat v diskusi. Neslibuji, že odpovím okamžitě, v recenzi ale na tyto podněty budu brát ohled.

Diskuze (70) Další článek: Už vím proč má SMS jen 160 znaků

Témata článku: Siemens, Alcatel One Touch 735i, Nokia 3200, Philips 535, Siemens C65, Siemens MC60, Nutná podmínka, Fotogalerie, Foto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136