Siemens C75: vyšší třída za nižší cenu (test)

Siemens C75 je atraktivní telefon, který sahá až do střední třídy. Má štíhlé stříbrné tělo, jehož design vůbec nepřipomíná starší Siemensy. Zdobí jej rozměrný aktivní displej. Telefon na své předchůdce navazuje nízkou cenou, funkční výbavu ale převzal z vyššího modelu předchozí generace CX. Bonus: video
Siemens C75: vyšší třída za nižší cenu (test)

Fotoaparát

Když už jsem nakousl možnost natáčet video a odesílat obrázky prostřednictvím MMS, zastavím se u fotoaparátu. Má rozlišení VGA a jeho obslužná aplikace je opět stejná jako u Siemensu CX65. Umožňuje tedy rychlé nastavení kompenzace expozice vychýlením joysticku do horizontálních směrů, vertikálními se pak ovládá digitální zoom (výřezy). Nechybí možnost nastavení menšího rozlišení, vyvážení bílé nebo samospoušť. Stiskem levé kontextové klávesy se můžete rychle přepnout do režimu videa, ve kterém můžete natáčet videozáznamy s rozlišením 128 × 96 bodů ve formátu 3GP o maximální délce půl minuty.

 
Hledáček v režimu fotoaparátu a kamery

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrázky a videa se ukládají do připravených složek v paměti. K dispozici je solidních 10,2 MB a paměť je rozčleněná podobné jako u souborového systému v počítačích. Multimediální soubory můžete mazat, kopírovat nebo přesouvat a podobně lze pracovat se složkami.

Pamatuje si za vás

Ještě jednou připomínám, že funkční nabídka je stejná jako u staršího modelu CX65. Zasvěcené proto nepřekvapí pestrá paleta funkcí, která se ukrývá pod položkou Organizér. Základem je výborně propracovaný kalendář s upomínkami, kterých se do paměti vejde tisícovka. Mohou být opakované a upomínka se ozve s nastaveným předstihem. Při vyzvánění můžete upomínku rychle přesunout o vybraný časový úsek dál – o deset minut nebo třeba o den, což je velmi praktické.


Kalendář v měsíčním, týdenním a denním náhledu • přidání nové upomínky

K dispozici je měsíční náhled, u něhož potěší zobrazení zapsaných událostí pro vybraný den na dvou řádcích ve spodní části displeje, dále pak přehledný týdenní rozvrh se stejnou vlastností a denní přehled. Zadávat můžete šest typů upomínek. Kromě klasické textové poznámky nebo schůzky zaujme hlasová upomínka nebo v souvislosti s adresářem již zmiňované narozeniny.

Své dlouhodobé úkoly můžete střádat v úkolovníku, na různé textové poznámky je k dispozici zvláštní aplikace. Textová poznámka může mít ale bohužel jen 160 znaků. Pokud se vám nechce psát, můžete si důležité poznámky zaznamenat do hlasového zápisníku. Délka nahrávky je omezena pouze sdílenou pamětí.

Nechybí samozřejmě ani budík. Je klasicky zpracovaný, jak jsme u Siemensů zvyklí – nastavit lze tedy jeden čas a dny, ve kterých vás telefon vzbudí.

 
Další doplňkové funkce

Umí toho mnohem víc

Ani na zábavu se samozřejmě nezapomnělo. V telefonu jsou připravené dvě javové hry – klasické lodě, které se hrají na čtverečkových papírech, nebo celkem povedená automobilová hra Speed Chaser 3D. Mezi aplikacemi pak můžete najít Photo Editor pro úpravu pořízených fotografií. Ten už také známe z jiných modelů.


Ukázka ze hry Lodě

Nabídka Extras dále obsahuje kalkulačku, stopky, minutku, převodník jednotek, nahrávání zvuku a prohlížeč souborů. Tedy opět nic překvapivého.

V moderním telefonu samozřejmě nemůže chybět ani wapový prohlížeč. Ten u Siemensu C75 si poradí i s jednoduchými webovými stránkami. K internetu se můžete připojit přes vytáčené spojení nebo GRPS třídy 10. Telefon také dokáže pracovat jako hardwarový modem pro připojení počítače k internetu. Cvičně jsem se zkusil připojit s telefonem spojeným s počítačem prostřednictvím infraportu a vše fungovalo bez problémů.

 
Internetový prohlížeč si neporadí s českými znaky

Masová záležitost

Siemens C75 se začne prodávat v září za cenu 4 300 Kč. Nabídne za ni poměrně dost a dá se navíc předpokládat, že cena začne brzy klesat. Předchůdce začínal na ceně převyšující pět tisíc a nyní se doprodává za tři tisíce.

Stejně vybavený, ale rok starý Siemens CX65 se nyní nabízí přibližně za 3 700 Kč. Oproti novému modelu C75 má lepší joystick, informační diody a větší plochu displeje, nicméně při stejném rozlišení. Velkou výhodou je možnost synchronizace, kterou Siemens C75 bohužel nedisponuje. Ten ale nabídne hezčí design, pohodlnější klávesnici a přece jen troch ulepší konstrukci (méně vržeú. Náročnější uživatelé si mohou připlatit na model CX75, alternativou bude také kovový Siemens CC75.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do Vánoc by mohla cena Siemensu C75 klesnout pod čtyři tisíce. Nejen díky ceně má dobře našlápnuto k prodejním úspěchům. I přes své drobné nedostatky dokáže zaujmout široké spektrum uživatelů.

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.

Plusy a minusy

+ velký kvalitní displej
+ e-mailový prohlížeč
+ přehledný telefonní seznam a kalendář

- vrzající konstrukce
- méně pohodlný joystick
- občas pomalejší reakce


Druhý pohled

Parametry Siemensu C75 jsem zadával do katalogu mobilů, telefon jsem proto měl v ruce dostatečně dlouho na to, abych si o něm udělal přesný obrázek. Mé dojmy se plně shodují s hodnocením kolegy, ze Siemensu C75 jsem ale možná byl o něco víc nadšený. Telefon se mi opravdu líbí, má příjemný design a opravdu dobrý displej. Funkčně je také plně dostačující, vždyť až na pár detailů jsou funkce stejné jako u nejvyšších Siemensů.

Co se nelíbilo? Tak samozřejmě vrzání, ale tady ještě Siemensu dávám šanci, prodejní kusy možná budou lepší. Nebyl jsem příliš spokojený s funkčním blokem klávesnice, kde je pod joystickem až příliš velká díra. Záda hyzdí nezaslepený konektor pro externí anténu, který navíc využije jen minimum lidí.

Celkový dojem ze Siemesu C75 je ale opravdu pozitivní. Svým známým bych tento telefon s čistým svědomím doporučil.

Marek Lutonský


V poslední kapitole je připravena rozsáhlá fotogalerie, ve které najdete snímky uvedené v textu a mnoho dalších fotografií, které jste doposud neviděli

Témata článku: Siemens, Recenze, Vyšší třída, Siemens C65, Siemens C75, Siemens CC75, Siemens CX65, Siemens CX75, Největší zdroj, Masová záležitost, Test, Třída, Špatné zobrazení, Obslužná aplikace, Minimum lidí, Chase


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 38