Siemens C75: vyšší třída za nižší cenu (test)

Siemens C75 je atraktivní telefon, který sahá až do střední třídy. Má štíhlé stříbrné tělo, jehož design vůbec nepřipomíná starší Siemensy. Zdobí jej rozměrný aktivní displej. Telefon na své předchůdce navazuje nízkou cenou, funkční výbavu ale převzal z vyššího modelu předchozí generace CX. Bonus: video
Siemens C75: vyšší třída za nižší cenu (test)

Mezi levnými telefony s cenou kolem tří tisíc korun vyniká ze současné nabídky Siemens C65, který oproti konkurenci nabízí nejbohatší výbavu. Před rokem se tento model prodával za cenu převyšující pět tisíc korun a vzhledem k tehdejší nabídce na trhu to byla cena velmi příznivá. Siemens po roce inovuje celou modelovou řadu a tak přišel čas i na nástupce tohoto populárního modelu: na Siemens C75. Bude mít stejně výhodný poměr ceny a výkonu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Siemens C75 na oficiálních fotografiích

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

  • kvalitní a velký displej
  • atraktivní design
  • vestavěný VGA fotoaparát
  • e-mailový prohlížeč

Hlavní nedostatky

  • horší konstrukční zpracování
  • nelze synchronizovat s počítačem
  • špatné zobrazení českých e-mailů
  • občas pomalejší reakce


V novém kabátě

Nový Siemens C75 spadá cenou do nižší střední třídy, stejně jako předchůdce C65. Je zde ale krásně vidět generační posun ve výbavě obou telefonů, protože novinka přebírá veškeré dovednosti z loňského modelu CX65. Ten se po svém uvedení na trh prodával za osm tisíc a řadil se do vyšší střední třídy. Bude mít snad za rok (Benq) Siemens C85 při ceně kolem čtyř tisíc megapixelový fotoaparát, Bluetooth, slot pro paměťové karty a přehrávač MP3 jako současný model CX75? Nechme se překvapit a podívejme se na aktuální model C75.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Je to vůbec Siemens? Kde jsme jen takový strohý design viděli?

Oproti svému předchůdci již Siemens C75 nepůsobí jako plastová hračka. Je to elegantní stříbrný mobil se štíhlým tělem. Svého majitele bude důstojně reprezentovat, pokud ovšem nebude mobil příliš tisknout. Hned zpočátku narážím na odvěký problém levných Siemensů – vrzající plasty. Jisté zlepšení je u nového modelu znát, ale zadní kryt vyluzuje nepříjemný skřípot stále poměrně dost. Kryty nejsou výměnné, tak si výrobce mohl na jejich upevnění dát více záležet.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlédněte si telefon ze všech stran (AVI, kodek DivX 5.2, 2,6 MB)

Telefon se se svými rozměry 103 × 44 × 17 mm a hmotností 85 g zařadil mezi malé a velmi lehké telefony. Předchozí model byl o pár milimetrů větší a o jeden gram těžší. Není zas ale natolik malý, aby se ztratil v dlani nebo byla ohrožena ergonomie klávesnice či velikost displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti telefonu s platební kartou • telefon se drží docela pohodlně

Nemohu se zbavit dojmu, že mi nový Siemens C75 trochu připomíná telefony Sony Ericsson. Je hranatý, stříbrný, má velký displej a typické rozložení funkční části klávesnice a joysticku.

Pro „rychlopsavce“

Přední strana je dobře využita, ploška volného místa zbyla pouze v horní části kolem úzké štěrbiny sluchátka. Místo si zde našel chromový rámeček oblasti displeje a nezbytné logo výrobce. Displej zabírá poměrně velkou plochu, která je ještě opticky zvětšena tmavě šedým orámováním. Na displej pak těsně navazuje klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana telefonu

Hlavním ovládacím prvkem je joystick s možností potvrzování. Na můj vkus je příliš zapuštěný a pod palcem mi nepříjemně podkluzuje. Příliš nepomáhá ani gelová čepička. Důvěru ve mě příliš nevzbuzuje ani konstrukční zpracování hlavního ovládacího prvku – ve středové poloze se nehezky viklá a kolem je až příliš velký prostor pro vnik prachu a jiných nečistot do útrob telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka klávesnice jsou velká a dobře hmatově rozeznatelná

Joystick i funkční tlačítka jsou chromovaná a dotváří tak rámeček displeje. Siemens opustil cestu experimentů a obdélníková tlačítka uspořádal do párů po stranách joysticku. Není to sice originální, ale rozhodně účelnější než u starších modelů C65 nebo CX65. Se stiskem tlačítek jsme neměl žádný problém, nechybí samozřejmě ani tlumené cvaknutí potvrzující volbu.

Vynikající je numerická klávesnice. Vypadá sice možná trochu lacině, ale velká, samostatná a vystouplá tlačítka z tvrdého plastu jsou pro rychlé psaní zpráv k nezaplacení. Přestože jsou tlačítka vystouplá nad okolní plast docela dost, jsou pevně uchycena a jejich stisk je nízký. Výhodou ale je, že každou klávesu bezpečně rozeznáte hmatem. Chválím také tichý chod, cvaknutí při potvrzení nebude nějak rušit.

Podsvícení klávesnice je oranžové, září pouze popisky kláves. Rozložení světla není příliš rovnoměrné a na funkční tlačítka se příliš světla nedostává.

Klepněte pro větší obrázek 
Podsvětlení klávesnice je oranžové

Co je venku a co uvnitř

Boční linie telefonu zdobí černý pás, který telefon opticky zeštíhluje. Žádná boční tlačítka zde nenajdeme, na levé straně je jen skryté okénko infraportu, jinak nic zvláštního. Vespod je klasický systémový konektor, na opačné straně poutko pro uchycení šňůrky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systémový konektor ve spodní části • na bocích telefonu najdeme pouze maskovaný infraport

Celou zadní stranu tvoří odnímatelný kryt. Je v něm otvor pro klasicky hlubokou a nezaslepenou zdířku konektoru externí antény a také krycí sklíčko fotoaparátu. Kryt by si zasloužil pevnější úchyt, protože je největším zdrojem nepříjemného skřípotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poutko pro šňůrku na horní straně • vedle fotoaparátu není zrcátko ani dioda • konektor pro externí anténu není zakrytý

Pod zadním krytem se ukrývá starý známý akumulátor Li-Ion s kapacitou 750 mAh, který najdeme i v mnoha jiných modelech značky. Siemens C75 by s ním měl údajně vydržet až 330 minut hovoru a 300 hodin v pohotovosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celou zadní stranu tvoří snímatelný kryt • fotoaparát pod krytem


Druhou kapitolu začneme prohlídkou displeje. Podíváme se na prostředí telefonu a dále se budeme zabývat telefonováním a psaním zpráv

Témata článku: Siemens, Recenze, Test, Siemens C65, Siemens C75, Siemens CC75, Siemens CX65, Siemens CX75, Třída, Obslužná aplikace

Určitě si přečtěte

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

** Jeden z mála kompaktních a dobře vybavených smartphonů na trhu ** Xperia XZ1 Compact běží na nejnovějším Androidu 8.0 Oreo ** Fotoaparát Motion Eye umožňuje tvořit super slow-mo videa

15.  10.  2017 | Měchura Milan | 57

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

** První smartphone od známého výrobce síťové infrastruktury ** Představení proběhlo již před rokem na veletrhu IFA 2016 ** Je na trhu místo pro další čínský smartphone za pár tisíc?

1.  10.  2017 | Vrbacký Jakub | 8

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení