Siemens Car Kit Easy HKP-600: máme volné ruce

Pokud často telefonujete při řízení automobilu a lehká handsfree sada je vám spíše na obtíž, můžete si nainstalovat některou z napevno zabudovaných sad anebo sáhnout po přenosné sadě, určené do zásuvky zapalovače. Jednu takovou připravil Siemens pro své nové modely řady 65.
Siemens Car Kit Easy HKP-600: máme volné ruce
Již několik let je uzákoněna povinnost řidičů používat při telefonování za jízdy handsfree sadu. Mnoho řidičů to vyřešilo nákupem lehké handsfree, tzv. bondovky. Tím se ale většinou stali na silnici ještě nebezpečnějšími, protože hledání sluchátka na konci zašmodrchaného drátku dokáže pěkně vyvést z koncentrace. Málokdo si totiž před jízdou soupravu řádně připraví. Ale i „těžká“ handsfree sada má svá úskalí. Tím hlavním je příliš velký zásah do interiéru vozidla a vysoká cena. Tyto nevýhody se navíc znásobí, pokud často měníte svůj mobil. Zmíněné neduhy jsou však daní za komfort a opravdu bezpečné telefonování za jízdy.

Existuje však kompromis v podobě přenosné handsfree sady do auta určené do zdířky zapalovače. Jednoduchý systém v sobě spojuje výhody obou standardních systémů. Stejně jako lehké sady nevyžadují žádný zásah do interiéru vozidla a od těžkých si vzala výhodu hlasitého reproduktoru a možnost dobíjení telefonu. Několik takových užitečných pomůcek se na trhu nabízí pro různé typy telefonů. Nabídka se však nyní rozšířila o značkovou sadu Siemens Car Kit Easy HKP-600.

Klepněte pro větší obrázek
Interier vašeho vozu se za sadu Car Kit Easy HKP-600 stydět rozhodně nemusí

Řešení pro nové Siemensy

Nová handsfree sada Car Kit Easy od společnosti Siemens je určena pro telefony řady 65, konkrétně tedy modely C65, CX65, M65 a S65. Skládá se ze tří hlavních částí – konektoru do zástrčky cigaretového zapalovače, hlasitého reproduktoru a držáku telefonu. Jednotlivé části jsou spojeny kloubovými mechanismy, s jejíchž pomocí lze nastavit optimální polohu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky otočným spojením jednotlivých částí najdete optimální polohu • souprava se zapojeným Siemensem C65

Konstrukce celého zařízení vypadá velice bytelně a vzbuzuje dojem, že se v zásuvce cigaretového zapalovače nemůže udržet a protočí se. Hmotnost zařízení však není velká a úchyt je pevný a navíc vybavený kónickým pryžovým kroužkem, který zabraňuje protáčení. Poloha přístroje je tak stálá i při zatížení telefonem nebo jízdě po rozbité dlažbě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák zůstane v nastavené poloze i na nerovné silnici zatížený telefonem

Na konektor navazuje část s hlasitým reproduktorem otočným spojem vybaveným aretační západkou. Ta má chromovaný lak a určitě ji nepřehlédnete také díky velikosti. Tělo střední části je provedeno ze dvou odstínů šedé, přičemž ta světlejší je na čelní straně. Na té je dominantním prvkem kruhová mřížka hlasitého reproduktoru a symetricky umístěný otočný kloub s držákem telefonu. Aretační západka kloubu se opět leskne v chromovém odstínu.

Na druhé straně kloubu je cívka pro šňůru k mikrofonu. Ten se dá umístit nad telefon přímo na držák nebo kamkoliv do interiéru vozidla. K uchycení slouží jednoduchá spona. Nechtěnému odmotání vodiče z cívky zabraňuje šikovná gumová krytka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pevný úchyt zajišťuje pryžový kroužek • mřížka hlasitého reproduktoru připomíná květinu • přebytečná šňůra k mikrofonu je bezpečně zajištěna a schována

Hlavně ať pevně drží

V balení naleznete kromě samotného zařízení dva držáky k úchytu telefonu. Jedná se o adaptéry v podobě destiček, které jsou přizpůsobeny pro různé telefony. Držáky se dají snadno vyměnit, jsou pevně uchyceny v kolejničkách a zajištěny západkou. Jsou vyrobeny z poloprůhledného šedého plastu a ve spodní části je zdobí stříbrný nápis Siemens. Na zadní části je úchyt pro sponu mikrofonu, který pak vykukuje nad telefonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Protisměrná tlačítka pro uvolnění držáku • držáky jsou v sadě přiloženy rovnou dva

Držák má dvě polohy. Ve vysunuté do něj lze umístit telefon; ten s hlasitým zacvaknutím do vymezeného prostoru přesně zapadne. Následně je možné držák zasunout a tím dojde k propojení telefonu s konektorem. Pro uvolnění ze zasunuté polohy slouží dvojice protisměrných tlačítek, která jsou jako ostatní ovládací prvky provedena v imitaci chromu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák je zasunut a konektor zasahuje do telefonu • při vysunutém držáku lze telefon odebrat

Sada je určena pro automobilová zásuvky s napětím 12 V. Ve většině vozů je umístění zásuvky na středovém panelu a použití handsfree sady může bránit jen její přílišné zapuštění nebo umístění v dosahu řadící páky. Pokud však vlastníte např. Škodu Octavii, která má zásuvku umístěnou za ruční brzdou mezi sedadly, s podobným typem handsfree neuspějete.

Mluví nahlas, ale špatně slyší

Jakmile přivedete do zásuvky s připravenou handsfree energii začnou se dít věci. Předně se začne telefon nabíjet. Pokud je telefon vypnutý, automaticky se zapne a po oživení se přepne do profilu Car Kit. Pokud je již telefon spuštěný, dojde pouze k přepnutí profilu.

Profil si samozřejmě můžete poupravit k obrazu svému, standardně je však přednastaven se dvěma užitečnými parametry: stálé podsvětlení a velké písmo na displeji.


Profil se přepne automaticky na Car Kit • při řízení se větší písmo nastavené profilem velice hodí • v nabídce Příslušenství naleznete nastavení, která se aktivují po připojení soupravy

Hlasitost reproduktoru je více než dostatečná. Hlasitost se nastavuje přímo v telefonu, jako při běžném telefonování. Kvalita reprodukce je dostatečná i při maximálním zesílení, během testování se mi nestalo, že bych některému slovu nerozuměl. Tento problém měla spíš opačná strana. Umístění mikrofonu přímo na držáku je v praxi takřka nepoužitelné. Z hlediska optimální polohy je asi nejvýhodnější umístění na sluneční cloně, ale tak dlouhá šňůra k mikrofonu bohužel není. Ale i kdyby byla, určitě by byla rušivým prvkem v interiéru jak po stránce vizuální, tak funkční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky sponě je možné mikrofon připnout třeba na oděv • na držáku je úchyt pro sponu.. • ..řešení je to elegantní, ale díky malé citlivosti mikrofonu nepoužitelné

Optimálním prvkem k úchytu se tak stala mřížka ventilace. Po dobu telefonování ji však mějte zapnutou maximálně na prvním stupni. Ale i při tomto umístění je nutné mluvit zřetelně a nahlas, aby vás druhá strana pohodlně slyšela. Pokud patříte mezi tiše mluvící telefonisty, je pro vás částečným řešením možnost umístění mikrofonu pomocí spony na oděv. Přesto však budete muset hlas mírně zvýšit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připevnění sady v automobilu • mikrofon uchycený na mřížce ventilace • mikrofon přichycený na držáku

Při přerušení přívodu energie dojde k automatickému přepnutí do profilu, který byl aktivní před tím. Hlasitý reproduktor a mikrofon se stanou nefunkčními a telefon funguje, jako by k němu nic připojeno nebylo. K tomuto přepnutí dojde bez problému i při přerušení dodávky energie během hovoru.

Pro bezpečnou jízdu

Přenosná handsfree sada Siemens Car Kit Easy HKP-600 je dobrým pomocníkem pro telefonující řidiče. Nabízí možnost komfortního, „bezkontaktního“ telefonování a během jízdy navíc telefon dokáže nabíjet. Největší prostor pro zlepšování mají inženýři ze Siemensu v oblasti citlivosti mikrofonu.

V nabídce značkového příslušenství Siemens se nachází i odvozené modely sady Car Kit Easy HKP-600. Konkrétně model HKP-610, který je určen pro telefon Siemens CF62 a HKP-620, ke kterému můžete připevnit také nový výsuvný model SL65. Cena se pohybuje kolem 1 900 Kč.

Diskuze (7) Další článek: Můj mobil: Siemens MC60

Témata článku: Siemens, Příslušenství, Siemens CF62, Kruhová mřížka, Velký zásah, Podobný typ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10