Siemens CX75: Bluetooth, MP3 a chrom (test)

Siemens CX75 je prvním telefon z nové řady, který vstoupí na náš trh. Oproti svému úspěšnému předchůdci se může pochlubit megapixelovým fotoaparátem, Bluetooth, podporou paměťových karet a jemnějším displejem. Navíc přidává mírně extravagantní design.
Siemens CX75: Bluetooth, MP3 a chrom (test)

Fotíme megapixelem

Jednou z podstatných novinek, který model CX75 oproti svému předchůdci přináší, je megapixelový fotoaparát. Ten původní pracuje pouze v klasickém VGA rozlišení. S novinkou můžete pořizovat fotografie o velikosti 1280 × 1024 bodů, tedy v rozlišení 1,3 MPx.

   
Hledáček fotoaparátu • možnosti nastavení 

Prostředí fotoaparátu je stejné jako u předchozích modelů. Nastavit lze menší rozlišení, barevný mód, samospoušť nebo vyvážení bílé. Noční režim fotoaparát nemá, stejně tak dioda na přisvícení chybí. Joystickem lze měnit kompenzaci expozice a přibližovat scénu zoomem. Ten však pracuje pouze na principu výřezů.

Ukázkové fotografie:

Ještě jednou připomínám, že testujeme nefinální verzi telefonu, která je bohužel osazena starším fotoaparátem ze Siemensu S65. Pokud si chcete prohlédnout fotografie pořízené novým fotoaparátem Siemensu, podívejte se zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie

Z ukázkových snímků je patrné zlepšení například oproti modelu S65. Obraz je sice občas po celé ploše trochu rozostřený, nicméně se zanedbatelným šumem. Barvy jsou docela věrné, pro Siemensy typický nádech do teplejších odstínů je znatelný pouze u jednoho ukázkového snímku.

 
Hledáček v režimu videa • možnosti nastavení záznamu videa

Natáčet můžete i video s rozlišením 176 × 144 bodů. Také zde máte možnost různého nastavení, délka však není omezena jen volnou pamětí ale časovým úsekem devadesáti vteřin.

Telefonování v malíčku

Zvuk vycházející z reproduktoru při telefonování je poměrně čistý, ocenil bych však větší hlasitost. Hlasitější by měl být zejména „hlasitý“ odposlech, který takto skoro postrádá smysl. Odpadá však skřehotání a praskání, které se u jiných telefonů projevuje právě při maximálním zesílení.

Zvonění obstarává 40 hlasů nebo jakákoli skladba či zvuk ve formátu MP3. Hlasitost zvonění je překvapivě dostatečná a zde se již negativní zkreslení při maximálních hlasitostech projevuje. Zvuku by také prospělo zvýraznění basové složky. Samozřejmostí jsou vyzváněcí profily.


Nastavení vyzvánění • vyzváněcí profily

Dále již budu popisovat většinou již třikrát popsané. Struktura adresáře, kalendáře a ostatních funkcí je stejná jako u starších Siemensů. Chcete-li podrobnosti, začtěte se například do recenze Siemensu S65.

Adresář nebudu kritizovat. Je úplně stejný jako u předchůdce a prostoru ke zlepšování příliš nedává. Můžete si vybrat zda chcete využívat adresář v telefonu nebo na SIM kartě. Rozhodování jistě nebude nijak dlouhé, protože do telefonu se vejde až tisíc vícepoložkových záznamů. Ke každému kontaktu můžete přiřadit kromě jména a příjmení také pět čísel, dvě e-mailové adresy, webovou adresu, přezdívky pro komunikační programy, název firmy nebo i poštovní adresu. Zadat můžete i datum narození, které funguje zároveň jako upomínka v kalendáři. Samozřejmostí je možnost přiřazení fotografie, která se zobrazí při vyzvánění na displeji.

  
Hledání v adresáři • náhled na kontakt • editace kontaktu

K jednotlivým kontaktům nelze přiřadit specifické vyzvánění. Takto rozlišit můžete pouze skupiny volajících, do kterých lze kontakty rozdělit. Skupin je osm a kromě vlastní melodie mohou mít přiřazený také grafický symbol. Podle skupin je také možné filtrovat příchozí hovory.


Skupiny volajících • výběr seznamu

Zprávy všech druhů

Také pro práci se zprávami je nový Siemens dobře připraven již od svých předchůdců. Zvládne zpracovat textovky včetně EMS, multimediální zprávy a také e-maily. K dispozici nemáme telefon s českou lokalizací, dá se ale předpokládat, že nic nebude změněno na způsobu psaní pomocí slovníku T9 bez české diakritiky.

Oživeno:

Stejně jako u Siemensu M75 je do modelu CX75 instalován slovník s českou diakritikou a dochází tak při psaní ke zkracování zpráv.

Všechny funkce se skrývají v nabídce zpráv. Při tvorbě nové zprávy si zvolíte, o jaký typ půjde, při prohlížení došlé pošty jsou jednotlivé typy rozděleny do složek. Stejně jako u modelů pětašedesátkové řady si můžete ve třech stupních zvolit velikost písma při psaní – na čtení zpráv však tato volba nemá vliv.

    
Psaní SMS zprávy • tvorba multimediální zprávy • psaní e-mailu • velikost písma při psaní můžete nastavit ve třech krocích

Textový editor je přehledný, text zprávy malým písmem se vejde na displej celý. Při psaní se odpočítávají znaky z celkového počtu a tak si musíte dopočítat, kolik znaků vám zbývá do započetí další dílčí SMS zprávy. O jejich počtu jste však také informováni.

Editor multimediálních zpráv je opět beze změny. Vkládat můžete text, zvuky, obrázky i videa. Omezeni jste pouze maximální velikostí 300 kB.

Nezměněn zůstal také e-mailový klient. Ten zvládne obsluhovat až pět schránek, rozumí si s protokoly POP3, IMAP4 a SMTP a dokáže pracovat i s přílohami. Podrobnosti se dozvíte v samostatném článku.


Další kapitola
bude patřit organizaci času, doplňkovým funkcím a datovému spojení.

Témata článku: Siemens, Recenze, Bluetooth, Siemens CX65, Siemens CX75, Chrom, BLU, Jasná odezva, Výrazné odlišení, Blízké zkoumání, Test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 18

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51