Siemens Gigaset Skype: volejte zadarmo! (test)

Siemens Gigaset M34 je revoluční nástroj. Díky němu totiž můžete z běžného přenosného telefonu telefonovat přes internet prostřednictvím služby Skype zadarmo. Z telefonu lze také posílat zprávy na ICQ a ovládat počítač na dálku.
Siemens Gigaset Skype: volejte zadarmo! (test)

Telefonování přes internet není nic nového. Stačí mít potřebné programové vybavení, mikrofon, sluchátka a dostatečně rychlé připojení. Hned se můžete vrhnout do nekonečných hovorů. Za rychlé internetové připojení se dnes totiž ve většině případů platí paušální poplatek a nejste tak limitováni časem nebo objemem stažených dat. Při hovoru vás nic nenutí k tomu, abyste jej co nejrychleji ukončili.

Rychlé odkazy
 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Internetové volání se tak pomalu stává noční můrou běžných operátorů. Zatím sice mohou být klidní, protože rychlé připojení k internetu ještě zdaleka není standardním vybavením každé domácnosti a internetová telefonie není u nás ještě příliš rozšířena. Rozšíření brání také neznalost běžných uživatelů, kteří jsou zvyklí internet využívat pouze k prohlížení webových stránek, a také menší komfort při telefonování.

Na internet jako na pevnou

Testovali jsme zařízení, které může názor zarputilých uživatelů na internetovou telefonii zcela změnit. Představte si běžný přenosný telefon, ze kterého si zavoláte jednou na pevnou linku a hned poté přes Skype. Mezitím můžete poslat zprávu kamarádovi na ICQ a přitom se na počítač nemusíte ani podívat.

Nevíte co je Skype? Jedná se o program, díky kterému můžete uskutečňovat hlasové hovory mezi dvěma i více počítači prostřednictvím internetu. Funguje na podobném principu jako oblíbené služby pro výměnu textových zpráv, tzv. instant messaging. Jistě jste již slyšeli o programu ICQ. Se Skypem si však s protějškem nevyměňujete pouze textové vzkazy, ale přímo s ním mluvíte jako při běžném telefonování. Více se o programu Skype dočtete v tomto článku. Podrobný návod na instalaci najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Prostředí programu Skype (všimněte si údaje uvedeného ve spodním stavovém řádku okna) 

Zařízení Siemens Gigaset M34 USB se dá označit za revoluční nástroj. Váš počítat dokáže proměnit ve stanici schopnou komunikovat se systémem bezdrátového telefonu. Díky tomu získáte z běžného telefonního aparátu přístup k internetovým službám nebo jej můžete využít k dálkovému ovládání počítače.

Klepněte pro větší obrázek Malá zázračná krabička

Siemens Gigaset M34 si rozumí s novými bezdrátovými telefony z řady Gigaset, jejichž seznam naleznete na stránkách výrobce. My jsme k testu měli zapůjčen základní model C340.


Gigaset C340 – pevná nemusí být nudná

Představme si nejdřív krátce samotný telefonní přístroj. Jedná se o klasický přenosný telefon se stojací základnou, na kterém se designéři poměrně odvázali, alespoň co se tvaru týče. Oproti běžným mobilům je telefon velký a těžký (59 × 158 × 32 mm, 124 g). Budete ho však nosit nanejvýš po bytě a větší aparát dokáže poskytnout větší komfort při telefonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přenosný telefon je v porovnání s mobilem obr

Telefon jsme měli zapůjčen v pískové barvě, nabízí se ale také v odstínech Ruby a Graphite. Design oživuje stříbrná plocha na přední straně v oblasti kolem sluchátka, displeje a hlavní ovládací klávesy. Displej je monochromatický s oranžovým podsvícením a nabízí rozlišení 101 × 64 bodů. Zobrazují se na něm až čtyři řádku textu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kruhová klávesa slouží pouze pro vertikální pohyb v nabídce, boční směry plní funkci kontextových tlačítek

Telefon se díky nezvyklému klínovitému tvaru a zcela zaobleným hranám velmi pohodlně drží. K ovládání funkcí slouží zdánlivě čtyřsměrná navigační klávesa. Ve skutečnosti je ale pouze vertikální a horizontální tlačítka fungují jako kontextové klávesy. Po levé straně je malé tlačítko pro rychlé spuštění funkce minutky a na pravé pro rychlý přístup ke zprávám.

Sestavu kulatých tlačítek numerické klávesnice doplňuje v horní části ještě řádek se třemi funkčními klávesami. Jsou zde klasická tlačítka s červeným a zeleným sluchátkem a tlačítko pro přepínání mezi sluchátkem a hlasitým reproduktorem. Tlačítka jsou velká a dostatečně vzdálená od sebe. Nepříjemný je jejich poměrně vysoký zdvih a mírná vůle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka mají vysoký zdvih, jinak jsou celkem pohodlná

Na zadní straně najdeme přístup k akumulátorům a hlasitý reproduktor. Dole jsou konektory pro připojení k základně. Ta je velmi jednoduchá. V zadní části nalezneme konektor pro připojení telefonní linky a nabíječky. Na přední straně je úchyt pro telefon vybavený dvěma konektory a tlačítko pro spárování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro připojení k základně • hlasitý reproduktor • přístup k akumulátorům

Uvedení do provozu je velice snadné. Stačí do základny připojit kabel telefonní linky a napájení, do telefonu vložit akumulátory a zapnout ho. Pak se musí telefon umístit do základny a chvíli setrvat než se provede přihlášení. Poté je možné telefon používat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základna je barevně i designově sladěna s telefonem • zdroj 

Funkce jako v mobilu

Telefony pro pevné linky již dávno nejsou jen krabičky s klávesnicí a velkým sluchátkem, vedle kterých leží deníček s kontakty. Tak například Siemens Gigaset C340 si pamatuje stovku telefonních čísel, vyzvánění zajišťují polyfonní melodie a informuje například o délce hovoru, stavu baterie nebo čase. Zvládne odesílat a přijímat SMS zprávy, pro třicet z nich je připravena paměť a se psaním pomáhá prediktivní slovník. Nabídka telefonu je v češtině.

 
Displej v pohotovostním režimu

Na jedno nabití telefon vydrží až 170 hodin v pohotovosti. Akumulátory jsou dva, standardizované velikosti AAA. Dosah telefonu od základní části je ve volném prostoru až 300 m, v uzavřených prostorách 50 m.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V druhé kapitole se seznámýme s modulem Gigaset M34, který umožní propojení přenosné části telefonu s počítačem. Ukážeme si nastavení obslužné aplikace a samotné telefonování přes internet.

Témata článku: Siemens, Recenze, Ostatní, Gigaset, Skype, Druhý hovor, Giga, Internetová telefonie, Standardní vybavení, Klasický hovor, Vole, Nepříjemný problém, Přenosný telefon, Uzavřený prostor, Test


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11