Siemens jde stále vpřed

O telefonu Siemens S25 se hovořilo jako o možné konkurenci dvojice Nokia 7110 a Ericsson T28. Tyto telefony byly totiž ve své době vlajkové lodi těchto firem. Podívejme se na srovnání některých telefonů značky Siemens.
O telefonu Siemens S25 se hovořilo jako o možné konkurenci dvojice Nokia 7110 a Ericsson T28. Tyto telefony byly totiž ve své době vlajkové lodi těchto firem. Siemens získal výhodu – byl na trhu jako první a jeho cena je poměrně nízká, o mnoho nižší, než kolik stojí jeho konkurenti. Telefony Siemens se u nás vždy dobře prodávaly a předchůdce tohoto modelu – C25 je velmi populární. Stejně tak modelů S10 je mezi mobilními telefonisty hodně a podle ohlasů budou jeho uživatelé jako další telefon pořizovat právě S25.

Siemens byl už dříve průkopníkem: model S10 třeba jako jeden z prvních podporoval SIM Toolkit, jenže stejně jako další telefony této značky zase nezvládal některé funkce obvyklé u jiných mobilů. Proto byl Siemens považován za konzervativního výrobce, ale svojí pětadvacítkovou řadou (C25 a S25) se tento názor snaží zvrátit, a velmi úspěšně.

Oba telefony jsou si velmi podobné: stejné jsou rozměry, podobný je vzhled a shodná bude zřejmě komunikační část. Až při bližším pohledu se začnou objevovat velké rozdíly. Především baterie není ze tří slepených článků, ale je „krytovaná“ a má větší kapacitu.

Konečně!
Podstatný rozdíl je ale ve funkcích – zde se už oba telefony srovnávat vůbec nedají, přestože jsou oba duální (podporují GSM 900 i 1800) a podporují SIM Toolkit.

Tento telefon bude příliš často srovnáván s legendárním Siemens S10. Sám tento telefon používám a tak mohu hodnotit. Zaujala mě spousta pěkných věcí a funkcí, kterými S25 disponuje, ale nejvíc jsem zajásal nad časovými funkcemi. Ano, telefony Siemens až donedávna (C25 byl první) totiž nezobrazovaly čas ani datum. Teď už se u přijatých textových zpráv SMS nemusíte spoléhat na přidání časové známky operátorem, ale můžete se podívat, kdy vám skutečně přišla. Můžete se podívat, kdy někdo volal. A na časových funkcích jsou pak postaveny další aplikace – alarm, u kterého lze nastavit několik událostí jako je budíček nebo připomenutí, že máte někam zavolat a kalendář. I kdyby časové funkce byly jedinou výhodou oproti S10, stojí za to o S25 uvažovat.

Komunikace nejen hlasová
Siemens S25 je v současnosti jediný mobilní telefon na českém trhu, který je připraven pro podporu internetových aplikací založených na standardu WAP. Připraven píšu proto, protože zatím žádné aplikace neexistují. V každém případě vás položka menu „Internetový prohlížeč“ přivede v úžas, zvláště při pohledu na oproti počítačům malý displej.

Ten však na svoje rozměry disponuje velkým rozlišením a jak už u dražších telefonů Siemens bývá zvykem, je barevný. Podsvětlení však už není nazelenalé, které na přímém slunečním světle způsobovalo nečitelnost displeje, ale je bílé a displej je velmi jasný téměř kdekoliv.

Na boku telefonu je malá černá ploška – je to port pro infračervenou komunikaci. Siemens S25 má vestavěný modem, takže dokáže přijímat a odesílat data i fax, s počítačem dovede komunikovat už zmiňovaným infračerveným portem nebo prostřednictvím kabelu.

Samozřejmě můžete i nadále „jen“ telefonovat, nebo posílat textové zprávy. Jejich psaní mi přijde velmi sympatické, telefon napíše první písmeno velké a další už píše automaticky malými písmeny. Jako textovou zprávu můžete také odesílat i vizitky – formát vizitek je standardizovaný, můžete je přijímat i z jiných telefonů, které tento standard podporují. Několik předpřipravených textových zpráv už máte přímo v telefonu, takže poslat informaci o schůzce nebo blahopřání je více než jednoduché.

Až nečekané inovace
Spoustu dalších nových funkcí a vlastností mobilního telefonu Siemens S25 bych měl asi nazvat drobnosti. Kvůli nim si skutečně mobilní telefon zřejmě nikdo kupovat nebude – alespoň ne tento. Jednotlivé položky menu jsou grafické a nechybí u nich animace – a to téměř na každé obrazovce. Je to sice pěkné, ale u S10 se mi vešlo na obrazovku pět textových řádků, ne tři, i když s obrázky. Stejně tak hry mě příliš nezaujaly – na můj vkus jsou pomalé a znám lepší způsoby jak se zbavit volného času.

Více už mě zaujaly vlastnosti při telefonování – zvuk je velmi kvalitní a poděkovat za to můžu i technologii EFR, případně síti GSM 1800, kde jsem jej také vyzkoušel. Telefon je lehký a malý, takže krásně padne do ruky i do kapsy. Vydrží telefonovat opravdu dlouho a dlouho vydrží i baterie – není to sice často zmiňovaných 400 hodin (k tomu je potřeba rozšířená baterie), ale týden není špatná doba (telefon jsem měl 10 dní, nabíjel jsem jej po týdnu).

Vhodný pro všechny operátory
Pokud ale můžu srovnat chování při špatném signálu, tak Siemens S25 je v oblastech velmi špatného pokrytí trošku méně stabilní než S10, i když signál vyhledá rychleji. Je ale možné, že jde o problém sítě, protože u jiného operátora jsem problémy se slabým signálem neměl, ani při pohybu velmi vysokou rychlostí – šlo však o síť GSM 1800 (Orange, Velká Británie) s nadstandardní hustotou BTS.

Telefonu by se možná dala vytknout menší rychlost procesoru (ano, procesoru) nebo možná displeje, protože rychlost překreslování nebyla vždy největší. Pochválit naopak musím menu, které je velmi dobře zpracované (i když bych opět některé termíny přeložil jinak) a začátečník se v něm zorientuje napoprvé – ale přece jen, hry jsou v položce organizér. Zajímavých je také 40 melodií označených podle žánru a je možnost složit si jednu vlastní. Siemens S25 je prvním telefonem, který pro vytváření zvonění používá grafickou notovou osnovu!

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (3) Další článek: Záchrana se blíží?

Témata článku: Siemens, SMS, Vlajková loď, BTS, Vestavěný modem, EFR, Špatný signál, Mobilní telefonista, Špatné pokrytí, Menu, Sympatický telefon, Malá rychlost, Volný čas, Velká kapacita, Malý displej, Rozšířená baterie, Blízký pohled, Velký rozdíl, Malé písmeno, Mobilní telefon, Displej, Pěkná věc, Internetový prohlížeč, Textová zpráva, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39