Siemens kupuje mobilní divizi část Ericssonu

Na podzim loňského roku šokoval Ericsson zprávou o ukončení výroby mobilních telefonů. Story pokračuje: zbytek divize mobilních telefonů kupuje německý koncern Siemens.
Siemens kupuje mobilní divizi část Ericssonu
Na podzim loňského roku šokoval Ericsson zprávou o ukončení výroby mobilních telefonů. Story pokračuje: zbytek divize mobilních telefonů kupuje německý koncern Siemens.

Získali jsme další informace o budoucnosti mobilních telefonů značky Ericsson. Na domovských stránkách tohoto výrobce se včera kolem dvanácté hodiny středoevropského času objevily zprávy o chystaném prodeji zbytku divize mobilních telefonů. Zpráva byla pouze ve švédštině a po půl hodině byly webové stránky opět v původním stavu. Z důvěryhodných zdrojů nám však byly tyto informace potvrzeny, nejednalo se tedy v žádném případě o útok hackerů.

Dalo se to předpokládat

V lednu jsme vás informovali o tom, že švédský telekomunikační gigant Ericsson přenechal veškerou výrobu mobilních na asijské společnosti Flextronics. Důvodem byla nerentabilita výroby mobilních telefonů. Vždyť za loňský rok skončila divize mobilních telefonů se ztrátou 1,6 miliardy dolarů, kdežto celkové výsledky Ericssonu jsou 3 miliardy dolarů v plusu. Toto svědčí o velkých rozdílech mezi jednotlivými divizemi Ericssonu. Outsourcing výroby je v oblasti výpočetní a telekomunikační techniky běžnou záležitostí. Zkrátka někdo telefony vymýšlí, jiný vyrábí a další je prodává. Na bedrech Ericssonu tak měl zůstat vývoj a prodej telefonů. Již tehdy spekuloval Jiří Hlavenka nad správností tohoto kroku. Zcela logickým a z krátkodobého pohledu nejlepším řešením se jevil prodej celé divize mobilních telefonů. Jak se zdá, tento předpoklad byl správný.

Ericsson měl loni problémy

Na evropském, ale i na celosvětovém trhu, představovala pro Ericsson největší hrozbu finská Nokia, americká Motorola a německý Siemens. Především pak německý Siemens v minulém roce na Ericsson hodně dotahoval. V celosvětovém měřítku sice patřil Ericsson za loňský rok mezi tzv. velkou trojku, ale v rámci Evropy byla situace naprosto odlišná. Tady se před pátý Ericsson dostal jak Siemens, tak i Alcatel. Oba shodně s přibližně 12 procenty trhu. Siemensu se vůbec v minulém roce na poli mobilních telefonů velmi dařilo. Jeho řada mobilních telefonů 35 byla tak úspěšná, že s modely M35i nestíhal Siemens pokrýt poptávku. To byla znatelné před vánoci i u nás. Siemens tak loni získal mezi lowendy vynikající druhou příčku, hned za Nokií. Ericsson však nepřišel s ničím novým. Jeho T20 nemá mimo internetových hodin nic zajímavého a mimo to je ukrutně drahá. Zato na poli high-tech telefonů se Siemensu moc nedařilo. S35i byl velmi málo odlišný od mnohem levnějšího C35i a M35i. Poslední model SL45 je sice nabitý technologiemi, ale není to úplně ono. Zkrátka Ericsson se stále držel na technologické špičce, ale vyráběl draze a neuměl prodat.

Zcela jistě si vzpomenete, že v minulém roce odkoupil Siemens výrobu mobilů pod značkou Bosch. Nyní se chystá další nákup. Na pořadu dne je zcela pochopitelně Ericsson. Firma je v mínusu, její telefony nejdou příliš na odbyt, akcie klesají. Je tedy vhodná doba na nákup.

Mobilní obr Siemens

Technologický náskok Ericssonu byl znatelný, ale očividně je nedokázal výhodně prodat. Německému Siemensu by se to mohlo dařit lépe. Jestliže odkoupí Siemens vyspělé technologie Ericssonu, pak se z něj stane třetí největší světový výrobce mobilních telefonů. Za loňský rok měl Ericsson celosvětově kolem 10 procent trhu, kdežto Siemens pouze 5 procent. Takto získá Siemens slušných 15 procent a bude silně dotahovat na Motorolu se 17 procenty. A možná i na Nokii, která si udržela 27 %. Na evropském trhu však bude dominovat Nokia a hned za ní Siemens.

Samozřejmě, že se značkou Ericssonu se budeme i nadále setkávat. Zbytek společnosti si vede více než lépe a tímto krokem se koncert zbaví přebytečného břemene a zřejmě na tom ještě pěkně vydělá.

A jen pro připomenutí: dnes je prvního dubna. Rádi bychom se také omluvili společnostem Ericsson a Siemens, že jsme si na jejich účet ztropili aprílový žert.

Diskuze (10) Další článek: IBM ukončuje výrobu zařízení s Windows CE

Témata článku: Siemens, Smartphony, Ericsson, Mobil, Kup

Určitě si přečtěte