Siemens představil datové moduly s podporou GPRS

Siemens představil dva datové moduly GSM vyznačující se malými rozměry, nízkou spotřebou energie ale hlavně podporou datových přenosů GPRS.
Siemens představil datové moduly s podporou GPRS

Využití datových modulů je velké, i když to jistě není na první pohled patrné. Datové moduly umožňují spojit zařízení jednoduše „odkudkoli kamkoli“, tedy tam, kde je signál operátora. Datový modul neslouží jen k připojení notebooků či PDA do mobilních sítí pomocí datových přenosů. Datové moduly najdou uplatnění i ve stálých zařízeních – kam není možné, nebo je zbytečné – tahat drát. Typickým příkladem mohou být meteorologické stanice, které mohou zasílat výsledky testů pomocí datových přenosů mobilního operátora. Datové moduly mohou v kombinaci s dalším vybavením hlídat objekty (například chaty) a při poplachu zaslat pomocí datových přenosů upozornění. Naskýtá se analogické využití u automobilů v případě odcizení. V neposlední řadě můžeme datové moduly nalézt u bezobslužných platebních terminálů, jakými jsou automaty na jízdenky a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Data, data, data

Využití datových modulů je mnohem větší, a Siemens si to uvědomuje. Uvědomuje si také velký potenciál kombinace datového modulu a paketového přenosu dat GPRS. Siemens tedy představil první datový modul MC35 s podporou paketového přenosu dat GPRS, a to přenosovou rychlostí až 85,6 kb/s, což by mu mohl závidět leckterý mobilní telefon. Modul podporuje i klasická CSD data a to rychlostí 14,4 kb/s. Samozřejmostí je podpora hlasové komunikace, textových zpráv a dokonce i Cell Broadcastu a Sim Toolkitu. Pomocí tohoto datového modulu a zejména GPRS mohou být zařízení stále připojeny, což naskýtá řadu výhod oproti klasickým pomalým, časově tarifovaným datům.

Druhý datový modul TC35 se velikostí ani hmotností od MC35 neliší, hlavní rozdíl je však v absenci GPRS, modul zvládá jen klasická data. Oba moduly jsou duální, mají anténový vstup a připojují se 40 pinovým konektorem.

Myslím, že se datovým modulům s podporou GPRS otevřou nové a nové možnosti využití. S jejich nasazením mohou být zařízení připojena neustále, přístroje mohou předávat data v reálném čase a bez prodlev, což opět povede k řadě dalších možností a nových přístrojů, které nám mohou zpříjemní život.

Parametry obou modulů

Typ TC35 MC35
Rozměry 54 x 36 x 6,5 54 x 36 x 6,5
Hmotnost 18 gramů 18 gramů
Anténní konektor Ano GSC Ano
Rozhraní 40 pin konektor       40 pin konektor     
Hlasová komunikace        Ano Ano
SMS Ano Ano
Data Ano CDS 14,4 kb/s

GPRS až 85,6 kb/s

Sim Toolkit Ne Ano
Sítě 900/1800Mhz 900/1800Mhz

Diskuze (2) Další článek: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o komunikaci mobilu a počítače

Témata článku: Siemens, Modul, GPRS

Určitě si přečtěte