Siemens S/ME 45: když zapomenete kód přístroje…

Máte mobilní telefon Siemens S/ME 45 a zadali jste třikrát po sobě nesprávný kód přístroje? Pak vám zřejmě telefon při provádění některých nastavení zobrazuje hlášení „Kód přístroje blokován“. Co s tím?
Siemens S/ME 45: když zapomenete kód přístroje…

Stejně jako jiné typy mobilních telefonů nabízí i mobil Siemens ME 45 ochránění přístroje pomocí tzv. kódu přístroje. Je-li tato funkce aktivní, pak bez znalosti tohoto kódu není možné např. zapnout telefon s jinou SIM kartou nebo používat některé funkce (hlídání dětí, čtení poznámek označených jako důvěrné apod.).

Pokud kód telefonu zadáte třikrát po sobě špatně, zobrazí se při každém pokusu o nastavení, ve kterém je tento kód vyžadován, hlášení „Kód přístroje blokován“ a vy máte prostě smůlu. Pro odblokování tohoto kódu totiž neexistuje obdoba kódu PUK (jak je tomu například v případě třikrát špatně zadaného kódu PIN, kdy pro jeho odblokování použijete osmimístný kód PUK), ale jak mi bylo řečeno operátorem servisního střediska, je třeba telefon odblokovat v některém ze servisů Siemens.

Jak samozřejmě správně tušíte, zadarmo to nebude a za tento zákrok budete muset zaplatit pěkných pár stokorun. Avšak řešení existuje. Pokud jste kód zapomněli, nebo jste stejně jako já zkoušeli „co se stane, když zadám třikrát špatně kód přístroje“, můžete se o odblokaci pokusit jednoduchým způsobem.

Co budete potřebovat?

Kromě mobilního telefonu budete potřebovat tři věci: neoriginální datový kabel (s originálním datovým kabelem, který je součástí balení tohoto telefonu, nebylo bohužel možné toto nastavení provést), program Siemens S45/ME45 Tools a číslo IMEI. Patnáctimístné číslo IMEI naleznete na zadní straně telefonu pod baterkou, na faktuře nebo jej jednoduše získáte poté, co na displej telefonu zadáte sekvenci znaků *#06#.

Odblokování kódu přístroje

Připojte vypnutý telefon pomocí datového kabelu k počítači (nejlépe přes port COM1) a spusťte program Siemens S45/ME45 Tools. Přejděte na záložku Configuration a v části okna Select vyberte u položky Model typ telefonu, tedy ME45. U nabídky Port Number zvolte ze seznamu port, přes který je telefon připojen a u položky Baund Rate ponechte hodnotu 115 200.

Klepněte pro větší obrázek

Přejděte na kartu IMEI a stiskněte tlačítko Read Phone (ještě jednou podotýkám, že připojený telefon musí být vypnutý). V levé dolní části okna programu by se měl objevit text Waiting on Power ON – na telefonu krátce stiskněte tlačítko pro zapnutí/vypnutí mobilu.
(2.bmp)

Klepněte pro větší obrázek

Po chvíli se v kolonkách IMEI a PhoneID objeví patřičné hodnoty. Je-li IMEI vašeho telefonu dle vzoru 123456789012345, objeví se v kolonce IMEI hodnota 123456-78-901234 (bez posledního čísla). (3.bmp)

Klepněte pro větší obrázek

Stiskněte tlačítko Unlock a vyčkejte do doby, než v levé dolní části okna nevystřídá text Waiting for completion hlášení Phone UNLOCKED succesfully. Poté telefon odpojte a zapněte. (4.bmp)

Klepněte pro větší obrázek

Závěrečná fáze

V menu telefonu přejděte do nabídky Nastavení | Zabezpečení | Kódy a vyberte položku Změnit kód přístroje. Jak se na vlastní oči přesvědčíte, telefon vás místo zobrazení hlášení Kód přístroje blokován vyzve k zadání nového kódu přístroje (4-8místné číslo).

Upozornění: Výše popsané nastavení provádíte na vlastní nebezpečí a redakce časopisu MobilMania.cz nenese žádnou odpovědnost za případné poškození telefonu.

Témata článku: Siemens, Siemens S45, Patnáctimístné číslo, Přístroj, Kód