Siemens S45 – mobil z vyšší třídy

Aktuální nabídka mobilních telefonů německého koncernu Siemens se má rozrůst, vedle dalších zajímavých přístrojů, o malý stříbrný model S45 určený do vyšší střední třídy. Tomu odpovídají jak funkce, tak i originální a elegantní design. Představen byl na CeBITu, na trhu bude snad do konce roku.
Siemens S45 – mobil z vyšší třídy

Aktuální nabídka mobilních telefonů Siemens v České republice je vcelku pestrá. Nejnižší cenovou třídu přestala před několika týdny okupovat osvědčená cé pětadvacítka, aby její místo nahradila – přiznejme si – méně povedená řada A35/36 (a koneckonců i A40). Nejlepší volbou v poměru cena/výkon nabízí nyní modely C/M35i a luxusnější S35 následovaný „boschovskou“ S40. Mezeru mezi S40 a luxusní SL45 má zaplnit právě S45.

Tip: Nedávno Siemens představil další mobily: SL45i, SL42 a ME45. Preview na tyto mobily najdete samozřejmě i na MobilManii.

Design? Prostě stylový...

Při prvním pohledu na S45 jsem tajně ve skrytu duše doufal, neznalý technických parametrů, že by tenhle stříbrný elegán mohl být následovníkem a také náhradníkem modelu S35 za podobnou cenu. Kdepak. Rozměry (105 x 46 x 17 mm), stříbrný povrch těla přístroje a konečně i ohromný sedmiřádkový plně grafický displej dávají tušit, že S45 bude směřovat do rukou movitějším zákazníkům. Na kráse bezesporu přidá i absence antény – přístroj se tak bude lépe nosit v kapsičce a nebude „píchat“ jako SL45. Na hmotnosti 93 gramů a zvláště pak tloušťce pouhých 17 milimetrů se podílí baterie typu Li-Ion o kapacitě solidních 850 mAh. Výrobce udává výdrž až 170 hodin v pohotovosti či necelé čtyři hodiny ať už datové či hlasové komunikace. Nabíjení přitom zabere pouhé dvě hodiny, což je docela solidní (i když: S35 se nabíjel ještě kratší dobu).

Hlavním ovládacím prvkem bude velké čtyřpólové tlačítko ne nepodobné tomu u modelu SL45. Tento způsob ovládání se stává čím dál více atraktivnější – vedle Siemensu je používá i Panasonic, Phillips a poněkud pozměněné formě i Alcatel. Nechybí ani známá tlačítka s zeleným a červeným telefonkem, jejichž funkce je jistě všem známá. Všechny klávesy jsou vcelku velké, také odsazení tlačítek * 0 a # od spodního okraje je větší, což byla jedna z nepříjemností modelu S35 nebo SL45.

Velký pamatovák

Paměť es pětačtyřicítky není přesně rozškatulkovaná. Je flexibilní, což znamená, že si ji majitel rozdělí dle svých potřeb mezi upomínky, poznámky, telefonní seznam či textové zprávy. Telefonní seznam sice nemá kapacitu jednoho tisíce položek jako je tomu u Nokie 7110 či Siemensu S40, poloviční kapacita, tedy 500, je však dle mého názoru dostačující. Možnost uložit více poznámek pod jedno jméno je samozřejmostí. Přístroj podporuje hlasové funkce – vytáčení (až dvacet položek), ale i kompletní hlasové ovládání jak jej známe z Philipsu Azalis či Ericssonu R520. Hlasem tedy budeme moci přijímat i ukončovat hovory, což bezesporu zvýší bezpečnost při použití v automobilu. S vestavěným hands-free může přístroj posloužit jako klasický diktafon, větší by však mohla býti kapacita hlasového záznamníku, dvacet sekund je jen jakýmsi povinným základem. Vyzváněcích melodií bude celkem čtyřicet, vlastní si můžeme poslat pomocí textové zprávy (standard EMS), stáhnout z internetu či komponovat pomocí tlačítek a vlastní fantazie. U manažerského telefonu je samozřejmostí synchronizace s osobním počítačem, zde realizovaná pomocí IrDA portu, či kabelu. S45 si díky přiloženému softwaru porozumí s Microsoft Outlookem.

Klepněte pro větší obrázek

Je libo rychlá data?

Jak jsem avizoval na začátku, hlavním lákadlem Siemense S45 budou rychlá data GPRS, která umožní mnohem rychlejší přenos dat. Počet timeslotů, které bude S45 schopen pro sebe obsadit, však není zatím známý. Rychlým datovým přenosům bude výborně sekundovat wapový prohlížeč ve verzi 1.2 se zvýšenou bezpečností přenosu dat při bankovních transakcích a podporou elektronického podpisu. Hlavními kameny, které potápí WAP ke dnu jsou ceny za minutu připojení a rychlost se kterou surfování probíhá. Záchranným kolem má být právě GPRS, díky němu si budeme moci přečíst všechny informace v klidu a načítání bude mnohem rychlejší.  

Další funkce jsou více méně samozřejmostí. Psaní textových zpráv ulehčí slovník T9, zda-li bude v české verzi se zatím bohužel neví. Doufejme, že na nás náš západní soused v tomto směru nezapomene. Faxovat můžeme pomocí hardwarového data/faxmodemu, samozřejmostí je organizér, nebo chcete-li upomínkovač. Z dalších funkcí jmenujme konvertor měn, časové funkce včetně budíku, chronometr, konvertor měn, kalkulačka, uživatelské profily a mnoho dalších.

S45 nebude umět přehrávat hudbu ve formátu Mp3. Zda-li je to nevýhoda či nikoli, nechám na každém z vás. Podporovány nebudou také rychlé datové přenosy HSCSD, ani bezdrátový přenos dat Bluetooth.  ¨

Do vyšší společnosti

Věřím, že si většina z vás stejně jako já při prvních pohledech na tento zajímavý telefon přála, aby byl někde u stropu kategorie lowend. Škoda. Siemens S45 by byl co do vzhledu vážnou konkurencí Nokii 3330 či Sony CMD–J5. Jeho funkce – zejména rychlé datové přenosy a velká paměť však staví Siemens S45 někam úplně jinam: stane se vážným konkurentem Nokie 8310, či Ericssonu T39. I když není přesná cena zatím známá, odhaduje se zhruba patnáct až dvacet tisíc, na německém trhu se má objevit snad již koncem prázdnin. Jakmile bude i u nás, připravíme samozřejmě podrobnou recenzi tohoto bezesporu zajímavého mobilu.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Siemens S45
 • Velikost: 105 x 46 x 17 mm
 • Hmotnost: 93 g
 • Displej: oranžově podsvícený, sedmiřádkový
 • Sítě: 900 / 1800 MHz
 • Baterie: Li-Ion 850 mAh
 • Pohotovostní doba: až 170 hodin
 • Doba hovoru: až 4 hodiny
 • Doba nabíjení: 2 hodiny
 • Další podporované funkce a vlastnosti: časové funkce, budík, slovník T9 (doufejme, že česky), kalendář, integrovaná anténa, profily, paměť na telefonní čísla o více položkách, paměť na SMS, datové přenosy GPRS, IrDA, hlasové ovládání i vytáčení, hardwarový modem, hry, vibrační vyzvánění, wapový prohlížeč ve verzi 1.2, podpora EMS, synchronizace s MS Outlook, vestavěné hands-free, hlasový záznamník
 • Funkce a vlastnosti, které přístroj podporovat nebude: Bluetooth, MP3 přehrávač, HSCSD

 

Diskuze (40) Další článek: Co se starými mobily? Recyklovat!

Témata článku: Siemens, Siemens S45, Vážný konkurent, Přesná cena, Poloviční kapacita, Mobil, Povinný základ, Phillips


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40