Siemens SXG75: první dojmy a test fotoaparátu

Jaký je nejlepší Siemens současnosti? Siemens SXG75 máme v ruce a podělíme se s vámi o naše první dojmy. Kromě prvního okoukávání a zkoumání jsme také vyfotili první várku snímků vestavěným dvoumegapixelovým fotoaparátem.
Siemens SXG75: první dojmy a test fotoaparátu
Po dlouhém čekání k nám na test konečně doputoval nejvýkonnější mobilní telefon značky Siemens, model SXG75. Máme k dispozici finální vzorek telefonu a tak si s chutí hrajeme a sbíráme první postřehy. Ještě před samotnou recenzí vám nabízíme malý předkrm v podobě prvních dojmů a fotografií pořízených vestavěným dvoumegapixelovým fotoaparátem.

Tlouštík pro slabozraké

Siemens SXG75 není hezký telefon. Je to takový neopracovaný hranatý kvádřík, jehož designové pojetí působí poněkud zastarale. Ale na druhou stranu je díky tomu originální a může si najít spoustu příznivců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens SXG75

Rozměry 112 × 53 × 20 mm a hmotnost 134 g jsou v ruce pěkně znát. Být to smartphone, tak tahle čísla toleruji, ale u „hloupého“ telefonu je to trošku moc. Částečnou omluvou budiž bohatá výbava zahrnující i GPS modul, která se musela někam vejít.

Tlačítka klávesnice i hlavní navigační klávesa výrazně vystupují nad okolní povrch telefonu, což zajišťuje jejich snadné vyhledání po hmatu i jistotu správného stisku. K němu je potřeba vynaložit trochu více síly. Nezvykle působí umístění tlačítek se zeleným a červeným sluchátkem na bočních hranách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V ruce je tento mobil pořádně cítit

Velmi příjemný je pohled na displej s jemným rozlišením 240 × 320 bodů. Zklamáním je pro mne ovšem grafika uživatelského prostředí. Předně je trochu zarážející zvolená velikost písma. To je nezvykle velké a v nabídce jsem nikde nenašel možnost změny na menší. Mnozí uživatelé, zejména z řad těch starších, ale větší písmo jistě ocení. Dále mi nesedí zvolené ikonky v hlavní maticové nabídce. Ty jsou sice skvěle vyhlazené a graficky zvládnuté, ale vypadají jako z nějakého komiksu. K manažerskému telefonu se vůbec nehodí, ale to je jen estetická maličkost.

Klepněte pro větší obrázek
Barevná hlavní nabídka

Telefon běží na systému postaveném na kombinaci Linuxu a Javy, nejedná se ovšem o otevřený operační systém. Stávající uživatelé Siemensů se jistě rychle zorientují, protože základní struktura nabídky zůstala zachována. Při zběžném prohlížení nabídky funkcí jsem narazil u adresáře na jeden zásadní nedostatek – do seznamu se vejde pouze 500 jmen.

Jdeme fotit

Siemens SGX75 nepropadl módě oboustranných přístrojů po vzoru Sony Ericssonů a tak se fotí s telefonem nastojato a spoušť v podobě středu navigační klávesy se tiskne palcem. Na levém boku přístroje je sice tlačítko aktivující fotoaparát a které také může sloužit jako spoušť. Horizontální držení by se proto přímo nabízelo, ale aplikace fotoaparátu se natočení nepřizpůsobí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chlubí se dvěma megapixely • fotografujeme

Prostředí fotoaparátu je jednoduché a přehledné. Hledáček na displeji je oříznut tak, aby náhled přesně odpovídal výsledné fotografii. Nahoře na displeji vidíte nastavené rozlišení obrázků, dole informaci o počtu snímků, které se ještě vejdou do paměti, nastavení vyvážení jasu a také zoomu. V nabídce nastavení toho příliš nenajdeme. Měnit lze rozlišení obrázku, kompenzaci jasu, vyvážení bílé a kmitočet při fotografování kmitavých zářivých ploch (televize, monitory). Je možné nastavit samospoušť, standardní název souborů a místo pro jejich uložení (do telefonu nebo na paměťovou kartu).

Ukázkové snímky (v plném rozlišení - až 500 kB):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkem to jde. Vše je ostré, barevně odpovídající a jen občas automatice trošku "ujede" nastavení bílé. U posledního obrázku lze pozorovat výraznou chromatickou aberaci. Ale v tomto řípadě by si s ní asi žádný jiný fotomobil neporadil jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různá nastavení expozice. Automatika volí druhý případ.

Samostatný noční režim v nabídce není. Automatika nedostatek světla pozná a reaguje zvýšením citlivosti snímacího čipu. Šum pak ale za špatných světelných podmínek fotku zcela znehodnotí. Stále více rozšířený diodový blesk Siemens nemá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie interiéru za zhoršených světelných podmínek jsou plné šumu

Maximální rozlišení snímků je 1600 × 1200 bodů a nastavit lze ještě tři menší rozlišení. Fotografovat můžete i přední kamerkou pro videohovory, která však poskytne obrázky s maximálním rozlišením pouze 352 × 286 bodů. K dispozici je sedminásobný zoom, který ovšem pracuje pouze na principu výřezů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Žalostné fotografie z přední kamerky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoom dělá pouze výřezy

Při fotografování vzdálenějších objektů telefon obstál. Fotografie jsou ostré, barevně odpovídajcící skutečnosti a kvalitativně srovnatelné například s Nokií N70. Ovšem, stejně jako u zmíněné Nokie, s makrem má Siemens SXG75 velké problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z textu nic nepřečtete, Siemens na fotografování na blízko není stavěný

Video mu není cizí

Kromě fotografií zvládne telefon zaznamenávat samozřejmě i video. Nečekejte žádný zázrak. Formát 3GP a maximální rozlišení 176 × 144 bodů dnes nabízí většina fotomobilů. V telefonu se na to koukat dá, ale pro použití v počítači to opravdu není.

Ukázka:

Video 1: život na ulici - krátké (132 kB, 3GP)

Video 2: život na ulici - dlouhé (249 kB, 3GP)

Video lze nahrávat jak hlavním fotoaparátem na zadní straně, tak kamerkou vepředu. Maximální délka jedné nahrávky je pět minut, nebo méně, když je zaplněna paměť.

Zatím zklamání

Asi jste z textu sami poznali, že na mě Siemens SXG75 zatím příliš dobrý dojem neudělal. Jsem sám velmi zvědavý, zda se to spraví, jakmile se začnu prokousávat nabídkou funkcí. O své zkušenosti se podělím v připravované recenzi.

Dostupné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů (již brzy doplníme všechny podrobné parametry)

Ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 112 × 53 × 20 mm, 134 g
 • konstrukce: klasická
 • barevné provedení: bílá, černá
 • sítě: GSM 900/1 800/1 900 MHz, WCDMA (UMTS) 2 100 MHz
 • displej aktivní TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 obrazových bodů
 • fotoaparát
  hlavní: 2 Mpx, přídavný blesk s redukcí červených očí jako příslušenství
  druhý fotoaparát: kamera s CIF rozlišením (352 × 288) pro videohovory
 • paměť: 64 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty RS-MMC
 • připojení k internetu: GPRS třídy 10, CSD, WAP 2.0
 • kapacita baterie: Li-Ion 1000 mAh, 400 hodin v pohotovosti, 360 minut hovoru
 • konektivita: Bluetooth, infraport, USB datový kabel
 • ostatní: SMS, MMS, e-mailový klient, Java MIDP 2.0 s 3D technologií, přehrávač multimediálních souborů, rádio s RDS, A-GPS navigace
Diskuze (102) Další článek: Motorola Razr V3i naživo: jaká je vylepšená žiletka?

Témata článku: Siemens, Fotoaparát, Siemens SXG75, Foto, Druhý případ, Nastavené rozlišení, Hezký telefon, Test, Kmitočet


Určitě si přečtěte