Siemens U15: cvalík pro sítě třetí generace

Máme tu čest s opravdu zvláštním mobilem. Je veliký a těžký, nezvykle vypadá a má hned dvě vestavěné kamery. Je ale navíc určen pro sítě 3G a zvládá i videohovory. Překvapení však skrývá ještě víc.
Siemens U15: cvalík pro sítě třetí generace
Kapitoly článku

Opravdu zvláštní stroj

První co mě napadne při pohledu na nový Siemens U15 je, že je opravdu veliký. Při jeho rozměrech 136 × 53 × 24 mm se ani není čemu divit. Tento pocit se ještě více zvýrazní, pokud telefon vezmeme do ruky. Váží totiž úctyhodných 140 gramů. Ale nejen svou velikostí patří tento model k nevšedním mobilům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je velký a rozměrům odpovídá i větší hmotnost

Snad nejvýznamnějším atributem Siemensu U15 je to, že umí pracovat v sítích 3G. Kromě toho je použitelný i jako triální telefon v klasické GSM síti. Další vlastnosti modelu U15 jsou neméně zajímavé: má např. hned dvě vestavěné VGA kamery, ale k tomu se ještě dostaneme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens U15 z různých stran

Na přední straně telefonu je vytvořen mírně pokřivený ovál světle zelené barvy, která má mírně nádech do stříbrné. Na oválu jsou rozmístěny všechny klíčové prvky přední strany – klávesnice, displej a ostatní. Celý ovál je pak překryt průhledným plastem tloušťky asi jeden milimetr. Celý světle zelený střed je lemován matně bílým okrajem s perlovým nádechem. Nezvyklé barevné provedení ale tomuto prapodivnému telefonu kupodivu sluší. Na webu Siemensu je k vidění ještě další barevná varianta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční pohled •  pohledy na zadní stranu 

Přední straně vévodí veliký displej s rozlišením 176 × 220 pixelů, který dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev. Velký displej oceníte např. při přístupu na internet přes wap, protože na displej se vejde až devět řádků textu. Nad ním je oválná síťka reproduktoru sluchátka a nalevo hned vedle ní je oko přední videokamery.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dominantní velký displej a nad ním objektiv

Na zadní straně, přesně souose naproti přednímu objektivu je objektiv zadní kamery. V horní části zadní strany jsou pak podélné výřezy mřížky zadního reproduktoru. Vedle nich je ještě gumová krytka dvou standardních konektorů pro připojení antény. Na levé straně telefonu jsou pod sebou klávesy pro ovládání hlasitosti a na straně pravé je pak klávesa pro spuštění fotoaparátu. Spodní strana má jako obvykle konektor, který je, světe div se, ve stylu Motorola.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levá strana přístroje • okénko infraportu 

Trochu nezvykle je umístěna SIM, která se ukládá do slotu na pravém boku. Při prvním pohledu vypadá, jako by do něj patřila spíše paměťová karta. Pokud nemáte dlouhé nehty, bude vám zasunutí SIM dělat trochu problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sem se vkládá SIM karta

Tvrdší oříšek

Na tak velikém telefonu, jako je tento, je pro klávesnici místa více než dost. Siemens ale přesto z nepochopitelných důvodů zvolil pro tlačítka tvar velice úzkého pásku. Mezi klávesami chromové barvy je tak ve svislém směru místa více než dost. Tlačítka jsou tedy úzká a ve vodorovném směru jsou navíc nalepena úplně těsně na sebe. Klávesnice je proto méně pohodlná a je třeba si na ni chvíli zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detailní pohled na klávesnici a joystick

Pod displejem jsou dvě průhledné kontextové klávesy, mezi nimiž najdete širokou klávesu pro vstup do menu. Je označena vodorovnými čárkami, čili další to znak Motoroly. Mobil má pod levou kontextovou klávesou zvláštní tlačítko pro přístup k webu a na pravé straně pro poslední volaná čísla. Nezdají se mi příliš povedené popuisky klávesnice, které jsou nevýrazné a neostré. Podsvícení klávesnice by také mohlo být výraznější, ale vcelku stačí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka podlehla designu na úkor pohodlnému ovládání • podsvícení je docela slabé

Čtyřsměrný joystick s potvrzováním je stejně jako tlačítka proveden v chromové barvě. Je ale uložen snad až příliš hluboko, proto by snesl na povrchu silikonovou kuličku nebo alespoň nějaké zdrsnění. Bohužel je nemá a tak při ovládání je trochu nejistý a stane se občas, že minete svůj cíl.

Zvenčí Siemens, uvnitř Motorola

Co může překvapit hned po zapnutí telefonu je menu ala Motorola. Ve stejném duchu jsou i veškeré podnabídky a ovládání. Je to tím, že technologii 3G, kterou Siemens zatím neumí, do telefonů dodává firma Motorola. Ti z uživatelů, kteří jsou zvyklí na menu Siemens, budou zřejmě překvapeni.

 
Hlavní displej a nabídku známe z Motorol, ovšem v daleko hezčím podání • záznam v telefonním seznamu

Pořízené fotografie ukládá telefon ve formátu JPG a pokud natočíte video, bude ve formátu MPEG-4. Při focení lze využít trojnásobný zoom. Když už jsme u těch formátů, nesmíme zapomenout na zvuky, které mohou být ve formátu WAV, MP3 a AAC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní objektiv a kryt baterie

V telefonu je také vestavěný přehrávač mp3. Pokud se o pořízené fotografie nebo video chcete podělit, můžete Siemens U15 propojit prostřednictvím Bluetooth, USB nebo pomocí infraportu, jehož okénko je na horní straně telefonu. Jinak si můžete data uchovat v interní paměti, která má kapacitu velmi slušných 64 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens U15 zprava • konektor vespod • pohled pod baterii 

Model U15 podporuje wap ve verzi 1.2.1 a 2.0. V rámci sítě GSM vám telefon nabídne také GPRS třídy 8. Telefon zvládá synchronizaci s MS Outlook a umí také SyncML.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je sice veliký, ale kvalitou zobrazení výrazně zaostává

Do telefonního seznamu se vejde až pět set kontaktů. Z dalších funkcí je třeba zmínit organizér, e-mailový klient (POP3, IMAP a SMTP), podporu Javy a další standardní užitečné utilitky jako budík, stopky nebo kalkulačku. Při psaní SMS vás možná zamrzí absence T9, kterou u tohoto Siemensu nahrazuje iTap, ale vzhledem k již zmíněnému charakteru menu je to vcelku logické. Vlastnosti menu s sebou nesou ještě další neduh, kterým je vyhledávání v telefonním seznamu pouze podle prvního písmene.

   
Rozsáhlá nabídka zpráv • nechybí organizační funkce • také na zábavu zbylo místo

Protože Siemens U15 je určen pro použití v sítích 3G, má vestavěnu možnost videohovorů. Pokud by byla síť 3G k dispozici, mohli byste je směle využít. Mohli byste tak video přenášet v rozlišení 176 × 144 (QCIF) rychlostí 15 obrázků za sekundu. Video se ale dá vyzkoušet i při běžném natáčení bez UMTS. Mezi předním a zadním objektivem lze průběžně přepínat dokonce i během natáčení videa, takže můžete vytvářet takové malé střihy.

Pro nás zatím není

Tento univerzální stroj pohání Li-Pol baterie o kapacitě 800 mAh. Výrobce uvádí, že v pohotovosti telefon vydrží až 250 hodin a hovor může trvat až 110 minut. Jelikož jsou u nás sítě 3G prozatím hudbou daleké budoucnosti, telefon Siemens U15 si na pultech tuzemských prodejen nekoupíte. Proč taky, jeho hlavní devízou je přece videokomunikace v sítích třetí generace.  


V druhé kapitole je připravena obrázková galerie všech fotografií, včetně doposud nepublikovaných.

Témata článku: Siemens, Generace, Třetí generace, Bílý okraj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31