Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

  • Internet věcí už není prázdná fráze
  • Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy?
  • Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Pro mnohé je IoT zatím stále jen abstraktní věc, nicméně praxe je taková, že se technologie s výhodami využívá v nezanedbatelném počtu. Síť Sigfox obsluhuje přes 7 milionů zařízení ve 13 evropských zemích. Jedním příkladem za všechny budiž dálkový odečet vodoměrů, elektroměrů a plynoměrů. Fantazii se ale meze nekladou a takovéto systémy budete potkávat stále častěji a na místech, která se zprvu mohou zdát exotická.

Proč vinice?                

Nechci se pouštět na tenký led stran péče o révu vinnou, ale od pana Milana Baumana, u kterého se exkurze konala, jsem dostal základní průpravu. Přínos IoT ve vinici spočívá jednak v dlouhodobém sběru dat, ale i rychlém přehledu o aktuálním dění. Systém chytré vinice umí každých třicet minut předat vinaři informace o teplotě, rosném bodu, srážkách a vlhkosti. Uvedená data jsou pak dostupná na webovém widgetu nebo v telefonech a Androidem. Podpora iOS je v přípravě.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z webového widgetu, kde má vinař aktuální informace o srážkách, vlhkosti, rosném bodu a teplotě. Na základě těchto dat se predikuje pravděpodobnost výskytu patogenů a plísní

Tyto údaje jsou pro vinaře zásadní z hlediska aplikování postřiků. Po „staru“ se postřiky aplikují v přesně daných termínech dle výrobce bez ohledu na to, jestli má patogen nebo plíseň podmínky pro rozvinutí. Systém chytré vinice právě díky neustálému sběru dat může vinaři dát informace, že choroba nemá podmínky pro svůj růst, a tak je možné prodloužit intervaly mezi jednotlivými postřiky a zohlednit i jejich dávkování. Pan Bauman hovořil prozatím o až 30% úspoře chemie. Což se pochopitelně podepíše i na úspoře finanční, nehledě na větší šetrnost k životnímu prostředí. Druhým dechem ale pan Bauman dodává, že hodně záleží na tom, jaký jak rok, jaké jsou teploty, kolik prší atd. Protože může nastat situace, kdy kvůli počasí bude nutné dodržet přesný počet postřiků podle výrobce.

Systém Chytrá vinice

Sofistikované zařízení vypadá v reálu velmi nenápadně, což je podle všeho záměr, aby si jej nevšimli nenechavci. Díky jednoduché elektronice a napojení na síť Sigfox vydrží krabička v provozu čtyři až pět let, tudíž není třeba řešit žádný solární panel, který by zase jen lákal lidi k „průzkumu“.

Sigfox

Síť primárně určenou pro internet věcí u nás provozuje SimpleCell společně s T-Mobilem. Aktuálně hlásí pokrytí 93 % populace a 91 % území v ČR. Pracuje v nelicencovaném pásmu 868 MHz a je konstruovaná na minimální spotřebu energie. Zařízení v síti vydrží na baterii fungovat pět až patnáct let, podle četnosti komunikace a využívání dalších služeb (typicky polohovací služby). Sigfox je zároveň celosvětovou sítí, kde se neřeší roaming. V současnosti ji najdete asi v polovině Evropy a další výstavba probíhá třeba v USA.

Na hardware je pochopitelně navázaný i software, který data reprezentuje. Informace, které se k vinaři dostanou, se liší podle toho, jaký platí tarif. V základu Basic totiž vinař dostane jen surová data, s nimiž naloží dle vlastního uvážení. Ve vyšším balíčku Pro už jsou i predikce a reprezentace dat v podobě pravděpodobnosti výskytu chorob podle uvěřených modelů. A pak je zde nejvyšší balíček VIP, kde je možné individuální nastavení. Za systémem Chytré vinice stojí Ing. Radovan Breuss a Ing. Radek Osička. Více se o celé záležitosti dozvíte na webu www.chytravinice.cz.

Oba pánové se pak rozhovořili o budoucích možných aplikacích. Dle nich je možné měřit a přenášet vše, co se dá převést na elektrický signál, ale musí se najít takové veličiny, které mají pro vinaře vypovídající hodnotu a dají se prakticky interpretovat. Proto zatím zůstává rozšíření systému otevřenou záležitostí. V plánu je i nasazení přímo do provozu vinařství, kde by bylo možné dálkově hlídat teploty v kvasných kádích atd. Tyto veličiny se dnes už běžně měří a slouží jako vstupní data pro lokální automatiku, ale obvykle neexistuje možnost nahlédnout do provozu zvenčí, třeba pomocí telefonu, což by právě systém IoT umožnil.

Podle pana Baumana je výhodou celého řešení to, že lze zařízení snadno demontovat a přenést na místo, kde má měření lepší vypovídací hodnotu. A pochopitelně je možné mít i více zařízení, technologický limit v počtu jednotek stran obsloužení sítí Sigfox je podle zástupců z T-Mobile zatím v nedohlednu. Více zařízení dá pochopitelně lepší výsledky, navíc se dle slov pana Baumana může dramaticky lišit možnost výskytu chorob už na vzdálenosti 300 m. Pan Bauman na to má tvrdá data.

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena:

Váš názor Další článek: Sony Xperia XZ1 uniká v plné parádě. Známe i výbavu nové vlajkové lodi

Témata článku: Android, T-Mobile, Zajímavosti, USA, Internet věcí, IoT, Sigfox, Evropská země, Věc, Individuální nastavení, Reprezentace, Vina, Morava, Výskyt, Přesný počet, Vinař, Přínos, Nejlepší poměr, Nejvyšší balíček, Životní prostředí, Lep, Prázdná fráze, Basic, Elektrický signál, Postřik


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 28

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62