Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

  • Internet věcí už není prázdná fráze
  • Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy?
  • Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Pro mnohé je IoT zatím stále jen abstraktní věc, nicméně praxe je taková, že se technologie s výhodami využívá v nezanedbatelném počtu. Síť Sigfox obsluhuje přes 7 milionů zařízení ve 13 evropských zemích. Jedním příkladem za všechny budiž dálkový odečet vodoměrů, elektroměrů a plynoměrů. Fantazii se ale meze nekladou a takovéto systémy budete potkávat stále častěji a na místech, která se zprvu mohou zdát exotická.

Proč vinice?                

Nechci se pouštět na tenký led stran péče o révu vinnou, ale od pana Milana Baumana, u kterého se exkurze konala, jsem dostal základní průpravu. Přínos IoT ve vinici spočívá jednak v dlouhodobém sběru dat, ale i rychlém přehledu o aktuálním dění. Systém chytré vinice umí každých třicet minut předat vinaři informace o teplotě, rosném bodu, srážkách a vlhkosti. Uvedená data jsou pak dostupná na webovém widgetu nebo v telefonech a Androidem. Podpora iOS je v přípravě.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z webového widgetu, kde má vinař aktuální informace o srážkách, vlhkosti, rosném bodu a teplotě. Na základě těchto dat se predikuje pravděpodobnost výskytu patogenů a plísní

Tyto údaje jsou pro vinaře zásadní z hlediska aplikování postřiků. Po „staru“ se postřiky aplikují v přesně daných termínech dle výrobce bez ohledu na to, jestli má patogen nebo plíseň podmínky pro rozvinutí. Systém chytré vinice právě díky neustálému sběru dat může vinaři dát informace, že choroba nemá podmínky pro svůj růst, a tak je možné prodloužit intervaly mezi jednotlivými postřiky a zohlednit i jejich dávkování. Pan Bauman hovořil prozatím o až 30% úspoře chemie. Což se pochopitelně podepíše i na úspoře finanční, nehledě na větší šetrnost k životnímu prostředí. Druhým dechem ale pan Bauman dodává, že hodně záleží na tom, jaký jak rok, jaké jsou teploty, kolik prší atd. Protože může nastat situace, kdy kvůli počasí bude nutné dodržet přesný počet postřiků podle výrobce.

Systém Chytrá vinice

Sofistikované zařízení vypadá v reálu velmi nenápadně, což je podle všeho záměr, aby si jej nevšimli nenechavci. Díky jednoduché elektronice a napojení na síť Sigfox vydrží krabička v provozu čtyři až pět let, tudíž není třeba řešit žádný solární panel, který by zase jen lákal lidi k „průzkumu“.

Sigfox

Síť primárně určenou pro internet věcí u nás provozuje SimpleCell společně s T-Mobilem. Aktuálně hlásí pokrytí 93 % populace a 91 % území v ČR. Pracuje v nelicencovaném pásmu 868 MHz a je konstruovaná na minimální spotřebu energie. Zařízení v síti vydrží na baterii fungovat pět až patnáct let, podle četnosti komunikace a využívání dalších služeb (typicky polohovací služby). Sigfox je zároveň celosvětovou sítí, kde se neřeší roaming. V současnosti ji najdete asi v polovině Evropy a další výstavba probíhá třeba v USA.

Na hardware je pochopitelně navázaný i software, který data reprezentuje. Informace, které se k vinaři dostanou, se liší podle toho, jaký platí tarif. V základu Basic totiž vinař dostane jen surová data, s nimiž naloží dle vlastního uvážení. Ve vyšším balíčku Pro už jsou i predikce a reprezentace dat v podobě pravděpodobnosti výskytu chorob podle uvěřených modelů. A pak je zde nejvyšší balíček VIP, kde je možné individuální nastavení. Za systémem Chytré vinice stojí Ing. Radovan Breuss a Ing. Radek Osička. Více se o celé záležitosti dozvíte na webu www.chytravinice.cz.

Oba pánové se pak rozhovořili o budoucích možných aplikacích. Dle nich je možné měřit a přenášet vše, co se dá převést na elektrický signál, ale musí se najít takové veličiny, které mají pro vinaře vypovídající hodnotu a dají se prakticky interpretovat. Proto zatím zůstává rozšíření systému otevřenou záležitostí. V plánu je i nasazení přímo do provozu vinařství, kde by bylo možné dálkově hlídat teploty v kvasných kádích atd. Tyto veličiny se dnes už běžně měří a slouží jako vstupní data pro lokální automatiku, ale obvykle neexistuje možnost nahlédnout do provozu zvenčí, třeba pomocí telefonu, což by právě systém IoT umožnil.

Podle pana Baumana je výhodou celého řešení to, že lze zařízení snadno demontovat a přenést na místo, kde má měření lepší vypovídací hodnotu. A pochopitelně je možné mít i více zařízení, technologický limit v počtu jednotek stran obsloužení sítí Sigfox je podle zástupců z T-Mobile zatím v nedohlednu. Více zařízení dá pochopitelně lepší výsledky, navíc se dle slov pana Baumana může dramaticky lišit možnost výskytu chorob už na vzdálenosti 300 m. Pan Bauman na to má tvrdá data.

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena:

Váš názor Další článek: Sony Xperia XZ1 uniká v plné parádě. Známe i výbavu nové vlajkové lodi

Témata článku: Android, T-Mobile, Zajímavosti, USA, Internet věcí, IoT, Sigfox, Věc, Celá záležitost, SimpleCell, Internet, Česká republika, Síť sigfox, Evropa, Reprezentace, Minimální spotřeba, Dobrý výsledek, Výskyt, Milión zařízení, Nejvyšší balíček, Nelicencované pásmo, Postřik, Elektrický signál, Uvedené data, Tenký led


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 79

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 138

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 73