Signál pro internet věcí už pokrývá téměř celé Česko. Bude i v podzemí

Už skoro populace České republiky je pokrytá signálem operátorů provozujících sítě pro internet věcí. Vodafone v listopadu ohlásil stoprocentní pokrytí území, ostatní operátoři chtějí podobného cíle dosáhnout do konce roku.

Internet věcí (IoT) již běžně uživatelům umožňuje zjistit míru naplnění popelnic, pravděpodobnost výskytu škůdců ve vinici nebo upozorní na dosluhující součástky v kotli dlouho předtím, než přestane vytápět. Před výstavbou sítí přímo pro IoT tato zařízení využívala pro připojení k internetu WiFi nebo mobilní síť GSM. S nástupem IoT operátorů se ale svět chytrých zařízení posunul o velký krok dál.

V tuzemsku je hned trojitá nabídka sítí pro IoT. Dominuje T-Mobile a SimpleCell Networks se svou technologií Sigfox. Ta se na českém trhu objevila jako první začátkem roku 2016 a nyní pokrývá 95 procent české populace. Do konce tohoto roku chce SimpleCell pokrýt i nejmenší města a obce České republiky a zaměřuje se i na využití takzvaného „deep indoor”, tedy míst pod povrchem země, a to ve všech městech nad čtyři tisíce obyvatel.

„Výstavba sítě pro internet věcí je velmi rychlá. Není třeba budovat nové stožáry a shánět stavební povolení, víceméně stačí na již stojící stožár pro mobilní síť připevnit krabičku s anténou. Navíc má síť dosah na velkou vzdálenost,” vysvětluje obchodní manažer ze SimpleCell Martin Levanti. Uvádí příklad z Malty, kde s jedinou základovou stanicí pokryli signálem celý ostrov.

Jedním z poskytovatelů další technologie nesoucí název LoRa jsou České radiokomunikace, které se soustředí na chytré odečty spotřeby energií domácností. Na plynoměru, vodoměru nebo elektroměru je umístěné čidlo snímající aktuální spotřebu. Zákazník ji sleduje v mobilní aplikaci a v případě, že hrozí nedoplatek nebo přeplatek, aplikace doporučí změnu záloh. „Zajímá nás také oblast chytrých měst, sledování čistoty ovzduší a velkou poptávku zaznamenáváme u řešení v zemědělství,” sdělil Miloš Mastník, obchodní ředitel společnosti.

Dalším hráčem mezi IoT operátory je Vodafone, který zahájil provoz sítě Narrow Band IoT (NB-IoT) na jaře tohoto roku a jako jeden z prvních operátorů na světě dokončil začátkem listopadu celonárodní pokrytí. „Při současném nastavení je síť v Česku schopna zapojit více než dvě miliardy zařízení,” uvedl Miroslav Bula, technologický ředitel pro oblast strategie a řízení. Na rozdíl od konkurenčních technologií NB-IoT funguje v klasickém pásmu určeném pro GSM nebo LTE. Signál je silný i v podzemí nebo pod vodou.

Důvodů, proč se objevují noví operátoři a IoT zařízení nekomunikují jen skrze „standardní” mobilní síť GSM nebo WiFi, je několik. „Jedním z důvodů je, že zařízení má výdrž baterie až 10 let. Vysílá datově velmi nenáročné zprávy, a má tudíž malou spotřebu energie,” uvádí Levanti. Služby IoT operátorů jsou proto výrazně levnější. Standardně se konektivita pohybuje okolo 50 korun měsíčně za zařízení, které vysílá jednotky zpráv denně.

Každá technologie má svá specifika a různá využití. Některá zařízení mohou paralelně používat více technologií zároveň a podle potřeby se přepnou na tu, která je v danou chvíli vhodná. Reálným příkladem je řešení pro firmy, které půjčují vybavení jako plazmové televize pro kongresy. Firma vybaví televizi zařízením, které o sobě vysílá informace, kde se vyskytuje a v jaké je poloze – ležící, stojící, spadlá nebo upozorní, pokud ji někdo odnáší. Ve chvíli, kdy je televize ve skladu, vysílá zprávy přes WiFi, po opuštění skladu ztratí signál a komunikuje přes IoT síť.

IoT si nachází příznivce skrze různá odvětví. Těší se velké oblibě například u majitelů vinic. „Pěstitel si rozmístí po vinících malé meteostanice s on-line přenosem dat přímo do počítače i mobilu, které informují o teplotě, stavu půdy či srážkách. Uživatel tak získá lokálně velmi přesnou prognózu o výskytu podmínek vhodných pro škůdce,” říká Radovan Breuss, který pro svou firmu Chytrá vinice využívá služby Sigfoxu. Na základě těchto dat uživatel aplikuje chemickou ochranu v ideálních termínech a ideálním množství, čímž minimalizuje náklady potřebné na chemické přípravky a předejde ztrátám.

Jednou z diskutovaných problematik spojených s internetem věcí je, jak zajistit jeho bezpečnost. S nástupem IoT do podniků se totiž výrazně navyšuje objem dat, která jsou o daných firmách k dispozici on-line. Pokud se k datům dostane konkurence, může to mít vážné následky. Trh bezpečnostních řešení pro IoT je zatím poměrně malý, ale počet společností dodávající tato řešení narůstá.

Diskuze (2) Další článek: Neuvěříte, co všechno dělá Samsung. Tanky, největší mrakodrapy a lodě světa [video]

Témata článku: Mobilní aplikace, Operátoři, T-Mobile, Vodafone, Internet věcí, IoT, NB-IoT, Sigfox, Ostatní operátoři, Česká republika, Lora, Ovzduší, Stavební povolení, Chytré zařízení, GSM, Celé česko, Obchodní manažer, Malta, První operátor, Český trh, Jakub, Chytré město, Konkurenční technologie, Technologie sigfox, Současné nastavení


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43