SIM callback: revoluce, ale přitom úplně jednoduchá

Včera, když jsme psali o vítězích ocenění na konferenci GSM v Cannes, zmínili jsme zajímavou technologii SIM callback. Ta umožňuje z roamingu volat za ceny příchozích hovorů. Dá se tak ušetřit poměrně dost peněz.
SIM callback: revoluce, ale přitom úplně jednoduchá
Včera, když jsme psali o vítězích ocenění na konferenci GSM v Cannes, zmínili jsme zajímavou technologii SIM callback. Ta umožňuje z roamingu volat za ceny příchozích hovorů. Dá se tak ušetřit poměrně dost peněz.

Za tuto službu získala v Cannes ocenění za nejlepší technickou inovaci nizozemská společnost PrivaCom. Máme pro vás podrobnější informace o tom, co tato služba vlastně poskytuje.

Co přináší zákazníkovi

Představte si, že vyjedete se svým mobilním telefonem do zahraničí a vzpomenete si, že jste chtěli někomu ještě před odjezdem zavolat. Celí znechucení sáhnete po vašem telefonu a zavoláte danému člověku za poměrně velký peníz. Pokud by váš operátor však nabízel SIM callback, váš hovor domů by mohl vypadat zhruba takto:

Vezmete si svůj telefon s podporou SIM toolkitu, ve speciální aplikaci SIM callback zvolíte možnost volat domů, zadáte požadované telefonní číslo třeba i bez mezinárodní předvolby nebo ve zkráceném tvaru (např. *88 u EuroTelu) a čekáte. Za několik vteřin vám zazvoní telefon a vy jste spojeni s vámi požadovaným člověkem.

Říkáte si, že to není nic zas až tak pozoruhodného? Na hodně podobném řešení jsou přeci založeny callback systémy u předplacených karet Go a Twist. Svým způsobem máte i pravdu, až na to, že společnost PrivaCom bude tlačit operátory k tomu, aby jejich zákazníci platili za takový hovor stejnou částku jako za hovor příchozí. Kromě toho služba SIM callback umožňuje, na rozdíl od Go a Twist, takto volat i čísla ve zkrácené podobě (např.: 4603, *608, *11). Takovou perličkou je pak možnost používání levnějšího WAPu, taktéž pomocí callbacku.

Zejména komfort

Pro zákazníky to tedy přináší především komfort v podobě SIM Toolkitu, možnost vytáčet všechna čísla, tak jako by byli přihlášeni ve své domácí síti a v neposlední řadě také zlevnění, ale to záleží již na jednotlivých operátorech. Společnost PrivaCom také usilovně pracuje na možnosti využití „levných“ SMS, taktéž pomocí aplikace SIM callback.

Jak to funguje

Technologie SIM callback pro své fungování potřebuje několik věcí: speciální SIM Toolkitovou kartu, podporu na straně domovského operátora a podporu na straně roamingového partnera daného operátora.

Na výrobě SIM karet s podporou SIM callbacku spolupracuje PrivaCom přímo s předními výrobci karet SIM jako jsou společnosti Gemplus nebo Schlumberger. Tyto karty SIM mají většinou kapacitu 16 kB z čehož 2–5 kB zabere samotná SIM callback aplikace (to záleží na konkrétních požadavcích daného operátora).

Dalším krokem pro operátora, který by chtěl tuto technologii do své sítě implementovat, je zakoupení speciálního zařízení s názvem SIM callback Switch. Jedná se v podstatě o obdobu přepínače známého z počítačových sítí (zařízení, které dokáže propojit více jak dva počítače do počítačové sítě relativně vysokou rychlostí). Cena za takové zařízení se pohybuje okolo 1200 dolarů za 1 port. Čím více portů pak ve svém Switchi operátor použije, tím více hovorů ze zahraničí může obsloužit najednou.

A konečně posledním krokem je, aby síť roamingového operátora umožňovala použití speciálních GSM kódů a aby tyto kódy předala síti daného operátora. Toto je však v dnešní době naprosto běžná záležitost.

Na rozdíl od technologie CAMEL, se kterou se můžete u nás setkat pod názvem Twist 100procentní roaming, je technologie SIM callback podstatně levnější, přičemž nabízí ty samé funkce. Kromě toho, zatím je na světě velice málo GSM sítí, které by technologii CAMEL podporovaly, zatímco technologii SIM callback podporují prakticky již všechny sítě GSM.

Vskutku zajímavý nápad

Společnost PrivaCom obdržela ocenění za nejlepší technickou inovaci roku 2001 vskutku oprávněně. Navíc kromě tohoto mezinárodního ocenění obdržela také cenu za nejlepší nápad roku 2000 v kategorii Elektronika & ICT, kterou každoročně uděluje nizozemský holding ID-NL Group.

Nezbývá nám tedy než doufat, že i naši operátoři implementují tuto technologii do svých sítí a mi tak budeme moci i v zahraničí využívat veškerého uživatelského komfortu, na který jsme zvyklí z našich domácích sítí.

Váš názor Další článek: Lyžaři doporučují: mobil nepatří na horské svahy

Témata článku: Ostatní, Nejlepší nápad, Revoluce, SIM

Určitě si přečtěte