Sítě 2G jsou už mrtvé, alespoň v Japonsku

Japonsko je napřed, ale neřekli byste o kolik. Většina prodaných mobilů má televizi a broadband není jen vzdálený sen.

Vzpomínáte na nedávný článek o evoluci telefonů a jejich aspiraci na přístroje, které by jednou mohly nahradit osobní počítače? Pokud se tak skutečně stane, pak bych si dovolil tipnout, že první budou na řadě Japonsko a Jižní Korea. Oba tyto asijské státy totiž urazily obrovský kus cesty, jejich mobilní bezdrátové sítě umožňují přenos dat takovou rychlostí, která snese porovnání s nejrychlejšími daty přes pevnou telefonní linku (ADSL) u nás. V Japonsku už dosáhl pokrok dokonce tak daleko, že v lednu tohoto roku nedorazil na pulty místních obchodů jediný nový telefon podporující pouze sítě 2G. Ty se v Japonsku zhruba podobají evropskému standardu GSM. Zpráva pochází od japonské Průmyslové asociace pro elektroniku a informační technologie a mimo jiné uvádí, že celkový počet nových přístrojů, které zamířily na pulty obchodů, činil v lednu 4 080 000.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jižní Korea a Japonsko jsou země mobilům zaslíbené

A jak to tak v zemi vycházejícího slunce vypadá, síti 2G brzy odzvoní úplně. Přes 85 % mobilů v Japonsku totiž podporuje sítě 3G, které fungují už od roku 2001, kdy je spustil přední japonský operátor DoCoMo. Další zajímavostí (a pro mne osobně překvapením) je, že 60 % všech mobilů, které se v lednu prodaly, byly vybaveny technologií pro příjem digitální televize, ta v Japonsku funguje už od roku 2006. V současné době má takový telefon zhruba každý pátý Japonec a podíl zcela nepochybně dál poroste. Místní operátoři totiž nabízejí sledování „mobilní“ televize zadarmo. Sečteno a podtrženo, Japonsko má před ostatním světem (nejen) v tomto směru velký náskok. Pro představu, v Severní Americe využívá sítě 3G a pokročilé prvky 2G (EDGE apod.) zhruba 50 % zákazníků, v Evropě jen každý desátý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HSDPA pokrytí v ČR: modrá místa ukazují kde si mohou zákazníci O2 pořádně „zadatovat“

Co se týče České republiky, je myslím jasné, že je jednou z těch zemí, které evropský průměr snižují. Sítě 3G jsou dostupné pouze pro zákazníky O2 a to pouze v Brně a v Praze (plus několik BTS v Ostravě a Karlových Varech). EDGE nemá O2 téměř nikde, takže na většinu zůstává pomalé GPRS. Jinak zde máme samá nestandardní a s mobilními telefony nekompatibilní řešení jako CDMA nebo UMTS-TDD u T-Mobile (pod názvem 4G). Ani Vodafone nenabízí svým zákazníkům nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo rychlá mobilní data, stejně jako T-Mobile má pouze pokrytí EDGE a s 3G nikam nespěchá. A jak vypadá budoucnost u nás? Těžko říct, ale faktem zůstává, že i přes každoroční miliardové zisky se našim operátorům do budování sítí třetí generace nechce, takže mobilní broadband je pro většinu z nás spíše sci-fi.

Diskuze (29) Další článek: Palm: freeware, který zaujal

Témata článku: Operátoři, Ostatní, MR, Informační technologie

Určitě si přečtěte