Sítě českých operátorů zvládají nárůst provozu dobře, konstatuje ČTÚ

Sítě českých operátorů zvládají nárůst provozu dobře, konstatuje ČTÚ

Zavedená opatření proti koronavirové pandemii spojená s omezením pohybu osob zvýšila provoz v operátorských mobilních sítích prakticky v celé Evropské unii. Sítě tuzemských operátorů se s větším náporem vypořádávají dobře, konstatuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v aktuální monitorovací zprávě za měsíc duben.

Evropští operátoři mohou v souladu s prohlášením Evropské komise a evropského regulátora elektronických komunikací BEREC přijmout tzv. mimořádná opatření řízení provozu, v rámci kterých mohou omezit parametry některých služeb tak, aby zabránili přetížení sítě. Typicky jde například o snížení rozlišení streamovaného videa.

Sledovat tato krátkodobá omezení mají za úkol jednotliví národní regulátoři, u nás tedy ČTÚ. Ten uvádí, že po zhruba týdenním monitoringu je možné konstatovat, že tuzemské sítě i přes zvýšený objem datového provozu zatím zvládají nárůst bez větších obtíží a žádné vážnější přetížení sítí nebylo zaznamenáno.

Pro účely sledování oprávněnosti užití případných mimořádných opatření byl ve spolupráci s regulačními orgány členských států ustanoven monitorovací mechanismus, jehož prostřednictvím je každodenně sledován objem datového provozu, případné problémy související se zvýšením provozu a možná opatření přijatá poskytovateli.

Diskuze (16) Další článek: T-Mobile zahájil prodej nového iPhonu SE. Na výběr jsou tři barvy a tři paměti

Témata článku: Operátoři, Koronavirus, ČTÚ, BEREC, Evropská unie, Mobilní sítě, Evropská komise, Přetížení sítí, Telekomunikační úřad, Český operátor, Nárůst, Síť, Přetížení, Opatření, Provoz, Datový provoz, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107