Sítě UMTS by měly být u nás v provozu za 2,5 roku

Výběrové řízení na udělení licencí na provoz sítí UMTS v ČR je již v plném proudu. Vzhledem k tomu, že se ČTÚ rozhodlo podmínky řízení nezveřejnit, chvíli nám trvalo, než jsme se dostali alespoň k těm nejdůležitějším informacím.
Sítě UMTS by měly být u nás v provozu za 2,5 roku

ČTÚ stanovilo všem stávajícím operátorům v podstatě jedinou podmínku. UMTS sítě budou muset být komerčně spuštěny od 1. 1. 2004. O území, které má být v lednu 2004 pokryto signálem neříkají podmínky vůbec nic. Je zde pouze zmíňka o tom, že služby UMTS sítí mají být tou dobou dostupné zákazníkům.

Zítra ještě proběhne setkání zástupců stávajících operátorů sítí GSM s ČTÚ, kdy operátoři budou moci vznést svoje případné dotazy ohledně licenčních podmínek. Žádný z operátorů se však zatím nechce vyjadřovat k tomu, zda si nakonec licenci za cenu 6,7 miliardy Kč koupí nebo ne. Každopádně je téměř jisté, že každý z operátorů bude potřebovat minimálně jednoho bohatého investora.

Oslíčku, otřes se!

Jak jsme vás již informovali v tomto článku, částka 6,7_miliardy za licenci je podstatně vyšší než částka, o které se hovořilo někdy před půl rokem. Vláda do letošního rozpočtu počítá s celkovým příjmem za prodej licencí ve výši 20 miliard Kč. Každý ze stávajících tří operátorů musí v případě zájmu o provoz UMTS sítě zaplatit do konce letošního října první splátku ve výši 3,7 miliardy a do konce příštího září druhou splátku ve výši zbývajících tří miliard. To znamená, že v letošním rozpočtu bude za prodej licencí na UMTS chybět 8,9 miliardy Kč. Jediným řešením, jak tyto finanční prostředky získat by bylo vydražení čtvrté licence s touto vyvolávací cenou. Je ale poměrně nepravděpodobné, že by se našel nějaký zájemce, který by byl v letošním roce tuto cenu schopen a ochoten zaplatit.

Další poměrně důležitou věcí je fakt, že platnost licence je pouhých 20 let. To znamená, že v průměru by operátoři ročně zaplatili za licenci 335 milionů Kč. Ačkoliv se tato částka na první pohled nezdá být příliš vysoká, právě o těchto 335 milionů ročně budou muset operátoři navýšit ceny za používání nových sítí. Je také možné, že operátoři budou chtít zpočátku provoz svých UMTS sítí „dotovat“ ze zisků, které jim plynou ze sítí GSM. Je tedy možné, že ceny za používání těch stávajících sítí se zvýší.

ČTÚ to také nemělo jednoduché

ČTÚ mělo v podstatě připraveno dvě varianty řešení. Tou první byla relativně nízká cena za nákup licence a tvrdší podmínky pro operátory a tou druhou byla vysoká cena za licenci a benevoletní podmínky. ČTÚ zvolilo tu druhou variantu, která by měla být pro státní rozpočet přínosnější. Otázka zní, jestli tato varianta bude také přínosnější pro operátory a jestli operátoři vůbec budou ochotni tak vysokou cenu za licenci zaplatit. Všichni naši operátoři se totiž již dříve nechali slyšet, že cena, kterou by byli ochotni zaplatit, je maximálně 3 miliardy Kč, což je méně než polovina stávající ceny.

Diskuze (5) Další článek: Motorola Accompli 008 (test)

Témata článku: Ostatní, Provoz, Státní rozpočet, Rok, UMTS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14