Sítě UMTS nabírají zpoždění v zemi, kde měly mít premiéru

V Japonsku a s trochou ostudy: ve dni, kdy se měla služba slavnostně spustit, byl ohlášen nejméně čtyřměsíční odklad.
Sítě UMTS nabírají zpoždění v zemi, kde měly mít premiéru
V Japonsku a s trochou ostudy: ve dni, kdy se měla služba slavnostně spustit, byl ohlášen nejméně čtyřměsíční odklad.

Japonci se, zejména díky dominantnímu operátorovi NTT DoCoMo, který si může nadiktovat a zavést standardy, aniž by se kohokoli ptal, dostalo nejdále v pokročilých mobilních technologiích, jako je WAP nebo zavedení technologií 3G.

Slavnostní spuštění UMTS v Japonsku mělo proběhnout a bylo dlouhodobě naplánováno na konec dubna - těšili se na něj nejen uživatelé v Japonsku, ale i prodejci technologií a mobilů (nejvíce Nokia), protože to měl být první důkaz, že UMTS sítě fungují a mají smysl. DoCoMo se chlubila, že půjde o první spuštění komerční 3G sítě na světě a že se ukáže, že tato země na východě planety je zase pro jednou v čele pokroku. Jenomže se to nepovedlo.

Místo slavnostního spuštění byla naopak služba odložena nejméně o čtyři měsíce, možná tedy i o víc: startu brání jednak technologické problémy a jednak nedostatek telefonů pro 3G.

Hlavní problém, který ovšem hlásí i jiné firmy pokoušející se UMTS zavést v dalších zemích, a který se tedy ukazuje jako značně závažný, je předávání signálu mezi stanicemi, když se uživatel pohybuje; v hantýrce se tomu říká „handover“. Pokud s běžným mobilem jedete například po dálnici, telefonujete a jednotlivé pozemní stanice se vás předávají, signál se většinou zachová; u 3G jsou s tím údajně zatím nevyřešené potíže. Problém je v tom, že chyby v datovém přenosu jsou vážnější než v přenosu hlasu; v běžném Internetu (linkové, „stacionární“ spojení) protokol samozřejmě obsahuje opravné prostředky, protože se spousta paketů po cestě ztratí, ale zřejmě při pohybujícím se cíli nastávají nové, nevyřešené potíže.

Podle zpráv je dalším problémem to, že se DoCoMo nepodařilo vyladit přenosové standardy mezi evropskými operátory a standardem vlastním; cosi se dohodlo, ale technické řešení je plné chyb a nepoužitelné. A konečně, není dostatek mobilů pro 3G službu, dokonce údajně ne ani pro její testování - DoCoMo pod tlakem těchto okolností rychlý start služby odpískala, i když si tím sama zhoršila nejen reputaci, ale také úspěch UMTS sítí celosvětově, bude vůči nim větší podezíravost a opatrnost.

Dnes to tedy vypadá, že DoCoMo spustí službu nejdříve v říjnu, ale i u tohoto data je mnoho pochybností a někteří zasvěcení analytici o tom „nahlas pochybují“ a domnívají se, že nastanou další odklady. Jiná japonská společnost, která je rovněž mobilním operátorem (J-Phone), navíc už rovnou prohlásila, že odsouvá start 3G nejdříve na rok 2002.

Váš názor Další článek: Stoprocentní Twist roaming: další země s přímým voláním

Témata článku: Ostatní, Zpoždění, UMTS, Premiér


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70