Skřítci - mobilní telefony Nokia 8210 a 8850

Mobilní telefony různých značek bývá možné přesně rozdělit do tří kategorií. Základní a nejlevnější modely jsou na jednom konci Gaussovy křivky, největší skupinu tvoří mobily střední třídy za průměrnou cenu a špičku zdobí bonbónky pro elitu, které u mobilu rozhodně nejde jen o telefonování.
Skřítci - mobilní telefony Nokia 8210 a 8850
Mobilní telefony různých značek bývá možné přesně rozdělit do tří kategorií. Základní a nejlevnější modely jsou na jednom konci Gaussovy křivky, největší skupinu tvoří mobily střední třídy za průměrnou cenu a špičku zdobí bonbónky pro elitu, které u mobilu rozhodně nejde jen o telefonování.Nokia, které v poslední době luxusní telefon čím dál více chyběl, má nyní hned dva nové malé telefony: 8210 a 8250. Na konkurenci ale neútočí jen kvantitou - oba dva mobily se na špičku třídy miniatur staví i svými možnostmi.

Dva a přitom jeden
Nokia naštěstí nezvolila stejnou cestu jako u modelu 7110 a tyto nové telefony ohlásila jen pár měsíců před jejich opravdovým uvedením. Zatímco s modelem 8210 udělala pořádný humbuk – představila jej v Paříži u příležitosti oslavy třiceti let módního návrháře Kenza v oboru – Nokia 8850 přišel tiše, téměř nepozorovaně. Proč jsme pro dva telefony zvolili jeden článek? Jsou totiž až na detaily úplně stejné. Detaily jsou vnější vzhled, pár na něm závislých funkcí a hlavně cena.

Skřítku, milý skřítku
Nokia 8210 a 8850 se opravdu řadí mezi nejmenší telefony GSM na trhu, od rekordního Ericssonu T28 je dělí jen šest kubických centimetrů a každá kapsa je pro ně dost velká.

Při prezentaci modelu 8210 se Nokia více než parametry ohání sloganem „Žijte svůj vlastní styl“ a míří tím hlavně na různobarevné výměnné kryty, z jejichž pomocí si každý může telefon přizpůsobit své nátuře. Jenže to je právě velká slabina tohoto telefonu: plastový kryt totiž i při jemném uchopení velice nepříjemně vrže a u přístroje, který používáte hlavně u ucha, to je nepřijatelná vlastnost.

Nokia 8850 nemá výměnné kryty, povrch je z matného kovu a jde o nejluxusnější (řekl bych, že nejen z pohledu ceny) mobilní telefon, na který u nás můžete narazit. Výsuvný kryt tlačítek je aktivní, lze jím zvedat a ukončovat hovory, jen u něj nepotěší jeho občasná rezonance při vibračním vyzvánění – to je však menší malér než vrzající kryty. Celkově je 8850 k nakousnutí - chromovaná tlačítka jsou stejně jako displej podsvětlena modrobílým světlem, designéři se vyhráli s každým místečkem.

Komu zavolala moje kapsa?
Oba telefony s vestavěnou anténou, jejíž technologii už Nokia dokonale zvládla, mají velmi malá, přesto však použitelná tlačítka. Kromě známých prvků u mobilů této třídy překvapí okénko infračerveného portu a opět nový konektor ve spodní části přístroje. K němu je možné připojit různé druhy nabíječek a osobní sadu hands-free; těžké instalační sady pro hlasité telefonování se pro tyto telefony nenabízí.

V ovládání, které je u obou telefonů stejné, Nokia nepředvádí žádnou revoluci a zůstává u svého osvědčeného modelu. Jak se přidávají funkce, počet položek v nabídce stále roste, přesto je ale menu stále přehledné. Píšu to pořád a nehodlám přestat - jak jen by se u Nokia 8210, který nemá kryt tlačítek, hodilo automatické blokování klávesnice proti náhodnému stisknutí ... proč Nokia tuto funkci pořád ignoruje?

Když mluvíte do dlaně
Kdybyste si měli vybrat z telefonů nejvyšší třídy a dívali se jen na funkce, pravděpodobně byste museli zvolit jeden z těchto telefonů. Umí všechno, co jiné přístroje v této třídě, a často to zvládnou ještě lépe. K tomu nabízí další možnosti a jejich ovládání je maximálně příjemné. Také výdrž na baterie je více než slušná a ani cena není (teď píši o levnějším mobilu) nijak přemrštěná.

Největší výhoda telefonů – jejich velikost – může někoho i odradit. Na malá tlačítka si rozměrnější prsty někdy nezvyknou a hovořit do přístroje, jehož spodní část je skryta v dlani a téměř se ještě dotýká ušního lalůčku, může být pro někoho nepřekonatelný problém.

Ještě zbývá vyhranit dva testované modely vůči sobě. Jejich funkce jsou opravdu totožné, vybírejte jen podle designu. Ovšem rozhodnutí, jestli kovový obal s výsuvným krytem tlačítek a jiná barva podsvětlení vyváží šestitisícový rozdíl mezi Nokia 8210 a 8850, je zcela subjektivní a musím jej nechat na vás.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Nokia, Telefony, Nokia 8210, Nokia 8850

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • blackBone 2. 9. 2006 20:33:29
    po delsim shaneni jsem ji sehnal a mam z ni radost stejne jako kdyz jsem...
  • Jindra 11. 12. 2003 18:58:30
    Mam stazenych pet melodii a rad bych se nejake zbavil, pripadne slozil...
  • Troppic 7. 8. 2003 20:52:31
    Tak lidi. Prišel čas změnit tel. N 8210 mi sloužila dlouho a věrně bez...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení