Skřítci - mobilní telefony Nokia 8210 a 8850

Mobilní telefony různých značek bývá možné přesně rozdělit do tří kategorií. Základní a nejlevnější modely jsou na jednom konci Gaussovy křivky, největší skupinu tvoří mobily střední třídy za průměrnou cenu a špičku zdobí bonbónky pro elitu, které u mobilu rozhodně nejde jen o telefonování.
Mobilní telefony různých značek bývá možné přesně rozdělit do tří kategorií. Základní a nejlevnější modely jsou na jednom konci Gaussovy křivky, největší skupinu tvoří mobily střední třídy za průměrnou cenu a špičku zdobí bonbónky pro elitu, které u mobilu rozhodně nejde jen o telefonování.Nokia, které v poslední době luxusní telefon čím dál více chyběl, má nyní hned dva nové malé telefony: 8210 a 8250. Na konkurenci ale neútočí jen kvantitou - oba dva mobily se na špičku třídy miniatur staví i svými možnostmi.

Dva a přitom jeden
Nokia naštěstí nezvolila stejnou cestu jako u modelu 7110 a tyto nové telefony ohlásila jen pár měsíců před jejich opravdovým uvedením. Zatímco s modelem 8210 udělala pořádný humbuk – představila jej v Paříži u příležitosti oslavy třiceti let módního návrháře Kenza v oboru – Nokia 8850 přišel tiše, téměř nepozorovaně. Proč jsme pro dva telefony zvolili jeden článek? Jsou totiž až na detaily úplně stejné. Detaily jsou vnější vzhled, pár na něm závislých funkcí a hlavně cena.

Skřítku, milý skřítku
Nokia 8210 a 8850 se opravdu řadí mezi nejmenší telefony GSM na trhu, od rekordního Ericssonu T28 je dělí jen šest kubických centimetrů a každá kapsa je pro ně dost velká.

Při prezentaci modelu 8210 se Nokia více než parametry ohání sloganem „Žijte svůj vlastní styl“ a míří tím hlavně na různobarevné výměnné kryty, z jejichž pomocí si každý může telefon přizpůsobit své nátuře. Jenže to je právě velká slabina tohoto telefonu: plastový kryt totiž i při jemném uchopení velice nepříjemně vrže a u přístroje, který používáte hlavně u ucha, to je nepřijatelná vlastnost.

Nokia 8850 nemá výměnné kryty, povrch je z matného kovu a jde o nejluxusnější (řekl bych, že nejen z pohledu ceny) mobilní telefon, na který u nás můžete narazit. Výsuvný kryt tlačítek je aktivní, lze jím zvedat a ukončovat hovory, jen u něj nepotěší jeho občasná rezonance při vibračním vyzvánění – to je však menší malér než vrzající kryty. Celkově je 8850 k nakousnutí - chromovaná tlačítka jsou stejně jako displej podsvětlena modrobílým světlem, designéři se vyhráli s každým místečkem.

Komu zavolala moje kapsa?
Oba telefony s vestavěnou anténou, jejíž technologii už Nokia dokonale zvládla, mají velmi malá, přesto však použitelná tlačítka. Kromě známých prvků u mobilů této třídy překvapí okénko infračerveného portu a opět nový konektor ve spodní části přístroje. K němu je možné připojit různé druhy nabíječek a osobní sadu hands-free; těžké instalační sady pro hlasité telefonování se pro tyto telefony nenabízí.

V ovládání, které je u obou telefonů stejné, Nokia nepředvádí žádnou revoluci a zůstává u svého osvědčeného modelu. Jak se přidávají funkce, počet položek v nabídce stále roste, přesto je ale menu stále přehledné. Píšu to pořád a nehodlám přestat - jak jen by se u Nokia 8210, který nemá kryt tlačítek, hodilo automatické blokování klávesnice proti náhodnému stisknutí ... proč Nokia tuto funkci pořád ignoruje?

Když mluvíte do dlaně
Kdybyste si měli vybrat z telefonů nejvyšší třídy a dívali se jen na funkce, pravděpodobně byste museli zvolit jeden z těchto telefonů. Umí všechno, co jiné přístroje v této třídě, a často to zvládnou ještě lépe. K tomu nabízí další možnosti a jejich ovládání je maximálně příjemné. Také výdrž na baterie je více než slušná a ani cena není (teď píši o levnějším mobilu) nijak přemrštěná.

Největší výhoda telefonů – jejich velikost – může někoho i odradit. Na malá tlačítka si rozměrnější prsty někdy nezvyknou a hovořit do přístroje, jehož spodní část je skryta v dlani a téměř se ještě dotýká ušního lalůčku, může být pro někoho nepřekonatelný problém.

Ještě zbývá vyhranit dva testované modely vůči sobě. Jejich funkce jsou opravdu totožné, vybírejte jen podle designu. Ovšem rozhodnutí, jestli kovový obal s výsuvným krytem tlačítek a jiná barva podsvětlení vyváží šestitisícový rozdíl mezi Nokia 8210 a 8850, je zcela subjektivní a musím jej nechat na vás.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (27) | Bohatý příbuzný - Nokia 650

Témata článku: Nokia, Střední třída, Telefony, Nokia 8210, Nokia 8850, Největší skupina, Hlasité telefonování, Paříž, Poslední doba, Testovaný model, Spodní část, Telefon, Náhodné stisknutí, Malé tlačítko, Nový telefon, Nepřekonatelný problém, Vibrační vyzvánění, Módní návrhář, Mobilita, Stejná cesta, Základní model, Vnější vzhled, Matný kov, Třída, Výsuvný kryt

Určitě si přečtěte

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

** Po vzoru 8palcového modelu má i ten 10palcový čtečku otisků prstů ** Zaujme kvalitní kovovou konstrukcí a čtveřicí reproduktorů ** S papírově horších hardwarem se dokáže vyrovnat s grácií

Dnes | Měchura Milan

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

** Ostružina bez klávesnice, která se musí spolehnout na jiné přednosti ** Surový výkon to určitě nebude, navrch má naopak software ** Zařízení je určeno pro ty, kteří vědí, co od mobilu chtějí

14.  1.  2018 | Láska Jan | 21

První nové mobily roku 2018 jsou tři Xperie. Známý hranatý design zůstává

První nové mobily roku 2018 jsou tři Xperie. Známý hranatý design zůstává

** První tři nové smartphony má pro letošek Sony ** Všechny patří do střední třídy a drží se starého designu ** Výrobce přidává čtečku otisků, která mu dříve chyběla

8.  1.  2018 | Chroust Martin, Láska Jan | 16