Slide-a-Lama: znáte z ICQ (recenze javové hry)

Nejpopulárnější online hra komunikačního programu ICQ se dočkala svého mobilního zpracování. Získejte na svou stranu co nejvíce lam.
Slide-a-Lama: znáte z ICQ (recenze javové hry)

Titul Slide-a-Lama můžete znát z populárního komunikátoru ICQ, kde se těší velké oblibě a denně jej hrají milióny lidí po celém světě. Vzhledem k četné fanouškovské základně bylo jen otázkou času, kdy se hra z pozice „obyčejné flashovky“ stane „něčím víc“. Konkrétně plnohodnotným titulem, který se bude za rozumný peníz prodávat. Ta doba přišla právě nyní. Díky vývojářům z českého studia Redboss Games můžeme hrát Slide-a-Lama i na mobilech, a tedy bez nutnosti zapínat ICQ a sedět u počítače.

Sám jako kůl v plotě

S osamostatněním hry však souvisí jedna nepříjemná věc. Chybí online nebo alespoň Bluetooth multiplayer a hlavním módem je klasický mód pro jednoho hráče. Hra více hráčů sice možná je, ale pouze stylem „horká ruka“, kdy mobil putuje od hráče k hráči. Kupodivu to ale nevadí. Mobilní Slide-a-Lama se může pochlubit nezvykle vyspělou umělou inteligencí, která živého protivníka bez problému nahradí. Ztrácí se tím sice kouzlo původní verze, kde se hráči mohli vzájemně pošťuchovat a vyburcovávat se tak k lepším výkonům... Na druhou stranu se „umělý“ protivník na rozdíl od vás nemusí učit principům a základním fíglům, takže nad vámi vyhrává už od samotného začátku. A co je lepší motivací pro další hraní než soupeř, kterého pokoříte jedině dlouhým tréninkem?

   
Provokující lamy • průběh hry • trojice různých symbolů má jinou hodnotu • podařilo se

Princip zůstává stejný jako u předlohy. Na hrací ploše rozdělené na 5 × 5 buněk musíte posouvat řadami (tím, že nově umisťujete hrací kameny a vytlačujete ty staré) nebo sloupci tak, abyste vedle sebe měli tři nebo více stejných symbolů. Vyhraje samozřejmě ten, komu se to v průběhu hry podaří častěji.

Na pohled jednoduchá věc je však ve skutečnosti nesmírně obtížná. Nikdy totiž nevíte, jestli vám váš pokus vyjde – protivník se snaží o totéž, takže vám často zmaří plány a vyfoukne trojici symbolů těsně před nosem. První minuty hraní vlastně nebudou o ničem jiném. Než přijdete na nejlepší způsob „jak na lamy“, uplyne pár chvil – během nichž vám dá soupeř pořádně zabrat a nedovolí žádné překvapení.

Lama sem, lama tam

Základem úspěchu je taktika. Nemůžete myslet jen na to, jak ten který symbol dostat do společnosti dalších dvou podobných znaků. Musíte dbát také na zadní vrátka, což v tomto případě znamená, že musíte kromě vlastních kamenů myslet také na soupeře. Máte výhodu v tom, že vidíte, jaký symbol bude mít k dispozici v příštím kole. Toho můžete využít a posunout řady tak, aby nezískal bod.

Slide-a-Lama si ponechala návykovost svého vzoru. Hra nabízí přiměřeně dlouhou hrací dobu a hlavně vás neustále motivuje ke stále lepším výkonům. Zjednodušeně řečeno: budete se bavit dlouho a po celou dobu ani jednou nepřijdou na řadu témata jako stereotyp či dokonce nuda. Sice pořád děláte to samé, ovšem mění se jak zkušenosti vaše, tak soupeřovi. Čím lepší jste vy, tím lepší protivník stojí proti vám – a tím obtížnější cesta vede k vítězství. S tím souvisí také další maličkost: zatímco první úrovně hry zaberou sotva pár minut, ve finální fázi se můžete u jedné hry zdržet mnohonásobně déle.

    
Čím více bodů, tím více lam přejde k tomu, kdo je získal

A o co se vlastně hraje? Samozřejmě o lamy, které musíte získat na svoji stranu.

Hra plná detailů

Dobrý titul nevyniká jen hratelností, ale nabízí úchvatnou podívanou i ve všech ostatních směrech. Slide-a-Lama tuto teorii potvrzuje. Pohled na okolní obrázky vás jistě přesvědčil o kvalitní grafice, která provází hru od začátku až do konce. Stále se je na co dívat, prostředí je příjemně různorodé a k celkovému pojetí hry sedne jako ulité.

 
Zpočátku se zdá nemožné tohoto docílit

Kouzlo, díky němuž si vás Slide-a-Lama obmotá kolem prstu už po několika minutách, je ale schováno jinde – v detailech. Právě nenápadné maličkosti, které na hratelnost jako takovou nemají pražádný vliv, vám nedovolí se odlepit od displeje. Vezměte si takové lamy – když je dostanete na svou stranu, dají o sobě rázně vědět. Vyplazí na soupeře jazyk, udělají vtipnou grimasu... prostě se mu vysmějí. Platí to samozřejmě i naopak. Takže pokud prohráváte, vysměje se vám protivník pěkně zblízka. A nedovedete si ani představit, jak potupný plivanec pod nohy dokáže vyburcovat k lepším výkonům.

   
I na menším displeji s rozlišením 128 × 128 bodů má hra co nabídnout

Jedinou pihou na zcela bezchybné pleti je ovládání. Slide-a-Lama se ovládá dost krkolomně a ani po dlouhých minutách se nedá hovořit o intuitivním zacházením s kameny. Zvyknout se dá ale na ledacos. Máme tu čest s kvalitní hrou, která by neměla uniknout jak příznivcům předlohy známé z ICQ, tak všem milovníkům kvalitní logické zábavy.

Koupit hru přes SMS pro ČR
cena 79 Kč
napište JAVA MM 1159 a odešlete na číslo 9001179
 
Koupit hru přes SMS pro SK
cena 80 Sk
napište JAVA MM 1159 a odešlete na číslo 7009

Nabídku zajišťuje Redboss, cena je včetně DPH. K ceně je nutné připočítat náklady na stažení prostřednictvím WAPu Za službu pro ČR odpovídá ATS s.r.o. Praha a pro SK Teltex s.r.o. Bratislava

Hru lze spustit na většině telefonů s podporou Javy, seznam podporovaných telefonů najdete zde 

V případě jakýchkoliv potíží se stažením či samotnou hrou se prosím obraťte na náš email: helpdesk@redboss.cz, reklamační formulář případně na náš telefon +420724329161, kde Vám ráda pomůže naše spolupracovnice Romana.

Diskuze (15) Další článek: Hodinky Sony Ericsson MBW-100: mobily mají nového kamaráda

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Jednoduchá věc, ICQ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40