Slovenskému O2 vadí bezplatný roaming, žádá o výjimku z pravidel

  • O2 SK se bojí propadu tržeb, byť ty slušně rostou a operátor vydělává
  • Účtovat příplatky mají povoleno například i operátoři v Litvě
  • Proč vymýšlet triky, když to jde oficiální cestou?
Slovenskému O2 vadí bezplatný roaming, žádá o výjimku z pravidel

V půlce června začne platit další vlna regulace, která občanům EU umožní čerpat služby v roamingu za domácí ceny. Operátorům se regulace nezamlouvá, ti čeští ale už deklarovali, že principu „Roam Like At Home“ dostojí a nebudou uplatňovat datové stropy (i když by mohli).

Najdou se ale i operátoři, kteří se chtějí regulaci vyhnout, například slovenský Orange rozdělil data na hrstku řádných a zbytek bonusových jen na čerpání doma. Slovenský regulační úřad už deklaroval, že za porušení pravidel hrozí vysoká pokuta.

Ještě zajímavější je případ slovenského O2, které zkouší oficiální cestu. Podle MobilMania.sk operátor žádá regulátora o výjimku z roamingových pravidel. Úřad tuto kompetenci skutečně má – stanovit cenové stropy, které si operátor může účtovat. Po roce úřad rozhodnutí přezkoumá. Opatření lze aplikovat, pokud prokazatelně hrozí propad tržeb.

Dle mluvčí slovenského O2 je podmínkou, že očekávaný propad tržeb z roamingu je nejméně 3 % z obratu. Pak může být účtován příplatek, ale jen v rozsahu nezbytně nutném k pokrytí nákladů. Jde samozřejmě hlavně o poplatky za mobilní internet. Co přesně O2 po úřadu žádá, není známo.

Vyjádření mluvčí O2 SK Terezy Molnárové pro MobilMania.sk:

„V tomto štádiu skúmame možnosti európskej regulácie, o ktorých musí rozhodnúť regulačný úrad. Neznamená to automaticky rozhodnutie, že si príplatky uplatníme. Roamingovú ponuku už máme samozrejme pripravenú a predstavíme ju najneskôr k 15. júnu.“

Snaha slovenského O2 není úplně marná, příplatky mají od regulátora dovolené operátoři v Litvě. U dat jsou to 4 eura za 1 GB.

Jak operátoři kličkují roamingovými pravidly:

Témata článku: O2, Roaming, Evropská unie, Konec roamingu, Regulace, Roam Like at Home, Bezplatný roaming

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Tři měsíce bez okovů. Jak se nám žije bez evropského roamingu?

Tři měsíce bez okovů. Jak se nám žije bez evropského roamingu?

** Chování Čechů v zahraničí se změnilo zcela zásadně ** V Chorvatsku jsme surfovali 50× více a spotřeba rostla v celé EU ** Překupníci se zahraničními tarify se neobjevili, operátoři nezdražují

23.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 68