Slovensko má 4. mobilního operátora

„Byť štvorkárom sa oplatí!“ Tolik heslo nového síťového operátora, který startuje na Slovensku. Má nízké ceny, jednoduchou nabídku a jmenuje se 4ka.
Slovensko má 4. mobilního operátora

Slovensko má od včerejška čtvrtého mobilního operátora. Jmenuje „4ka“ (www.4ka.sk) a provozuje ji společnost Swan za účasti Slovenské pošty. Ta se na projektu podílí finančně a zároveň dává všanc svých více jak 1 500 poboček, kde budou služby 4ky k mání. Swan není v telekomunikační branži žádným nováčkem a i na MobilManii jste se o ní mohli v minulosti přečíst, jelikož v aukci spektra v roce 2013 vydražila bloky v pásmu 1800 MHz a na začátku letošního roku nabídla 100 GB dat za v přepočtu 140 Kč. Šlo ale o čistě datovou SIM kartu, volat z ní nelze. Nabídka platí stále, operátor akci prodloužil do konce roku 2016.

Je ale třeba říci, že pokrytí Swanu bylo a stále je omezené, tam kde „Štvorka“ vlastní síť nemá, využívá nyní infrastrukturu konkurentů. Tedy Orange, Slovak Telekomu a O2, kteří mají povinnost poskytnout národní roaming na základě podmínek aukce kmitočtů. Na konci minulého měsíce oznámil Swan, že jeho vlastní sítí pokrývá 40 % populace Slovenska, což byla pro změnu podmínka, pro to, aby mu byl poskytnut národní roaming od konkurenčních síťových operátorů.

Všechno za 0,04 €/kus

S kůží na trh šla Štvorka v neděli 4. října a číslovka čtyři prostupuje celou nabídkou. Ta je mimochodem velmi jednoduchá – jde o předplacenku se sazbou 4 eurocenty „za všechno“. V přepočtu zhruba 1,10 Kč stojí minuta volání v do všech sítí v SR a v rámci zemí Evropské unie, odeslání SMS i 1 MB přenesených dat (účtování po kb). Za cenu 110 Kč (4 €) je k mání SIM karta s kreditem ve stejné výši. Na své si přijdou i datově nároční zákazníci, ale jen za předpokladu, že jsou v síti 4ky, pak si totiž mohou předplatit balíček 1 GB za 1 € na 30 dní, a to i opakovaně.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka 4ky obsahuje jen jeden jednoduchý tarif (obr.: 4ka.sk)

Pokud má zákazník balíček aktivní, ale je v národním roamingu, pak automaticky platí běžnou sazbu 4 eurocenty za 1 MB. Nemusí to být úplně pohodlné rozlišit, nicméně namísto „4KA SK“ uvidí zákazník na displeji „Partner národního roamingu“. V síti konkurenčních síťových operátorů také rapidně klesá rychlost. Zatímco ve vlastní síti uvádí Štvorka přenosovou rychlost 50/10 Mb/s, tak v národním roamingu jen 260/120 Kb/s. Jinak řečeno, kdo nemá štěstí na lokalitu (aktuálně zhruba 50 měst), ten si sice zasurfuje, ale na nějaké větší datové objemy to určitě není.

Kdo je Swan?

Telekomunikační operátor Swan poskytuje
elektronické služby od roku 2000. Vybudoval
vlastní optickou síť s evropskými parametry
pro více než 50 000 zákazníků. Je třetím
největším poskytovatelem internetu na
Slovensku. Pod značkou Swan Multimedia
poskytuje od roku 2007 služby triple-play
(digitální TV, internet, pevná linka) pro
rezidentní zákazníky. Swan je součástí
holdingu DanubiaTel, a. s. Do portfolia
firmy patří i datové centrum,
softwarehouse a národní správce domén.
Swan získal v tendru licenci na bloky
2×15 MHz v pásmu 1 800 MHz, což mu
umožňuje výstavbu mobilní 4G sítě a
vstup mezi trojku největších operátorů.

Na rozdíl od zavedených operátorů přináší 4ka výhodu také v tom smyslu, že zákazník se nemusí strachovat o svůj kredit, protože ten nikdy nepropadne. Navíc umožňuje kredit přenášet v rámci čísel 4ky. Ty mají předvolbu 0950 a aktuálně je také možné rezervovat si číslo přes web. Ceny za tuto službu se pohybují od 4 do 44 euro, ale výnos bude věnován na dobročinné účely.

Číslo je samozřejmě možné přenést, 4ka slibuje, že to nebude trvat déle než čtyři pracovní dny ode dne přijetí žádosti.

Operátor nabízí i hardware, zatím jde o čtyři přístroje, které jsou k mání na vybraných pobočkách pošty: Samsung E1200, Huawei Y360, Lenovo 2010 a Huawei Y635. Nabídku telefonů slibuje 4ka postupem času rozšiřovat.

V počtu síťových operátorů nás tak Slováci předběhli a vzhledem k nabídce 4ky lze očekávat reakci zbylých síťových operátorů a mírný pokles cenové hladiny. Nováček má velkou výhodu v pobočkové síti tamější pošty, která nepochybně sehraje důležitou úlohu v rámci dostupnosti služeb.

Jak se vám zamlouvá slovenská 4ka?

Diskuze (79) Další článek: HTC: Netradiční virtuální premiéra pro netradiční smartphone

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, LTE, Huawei Y360, Huawei Y635, Samsung E1200, Datové centrum, Mobilní operátor, Operátor, Slovensko, Minuta volání, Slovak telekom, Největší operátor, Mobil, Národní roaming, Telekomunikační operátor, Poskytovatel internetu