SlovoEd Deluxe: špičkové mluvící slovníky

Tohle není jen obyčejný slovník, SlovoED Deluxe je výjimečný. U spousty slovíček si totiž lze poslechnout i jejich výslovnost.

V poslední době se na našem trhu objevuje stále více slovníků pro mobilní telefony. Většinou jde o dílka vytvořená v Javě, jako jsou například produkty firem Kodi a Utisoft. Telefony s otevřeným operačním systémem ale pro tvorbu slovníků nabízí mnohem větší možnosti, než jakými disponuje jednodušší Java.

Na konci hledání je SlovoED

Dlouhou dobu jsem hledal kvalitní slovník pro svůj smartphone, až jsem se dostal k aplikaci SlovoED Deluxe. Kromě faktu, že je slovník určený pro chytré telefony mě lákal fakt, že slovník údajně měl obsahovat také výslovnost u nejčastěji používaných slovíček. Vyplatí se investice do mluvícího slovníku?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí mluvícího slovníku

Nejprve jsem ze stránek společnosti Epocware, která stojí za vývojem aplikace SlovoEd, stáhnul zkušební verzi programu. Pro české uživatele je asi nejdůležitější výběr jazyků, které lze zvolit. V nabídce jsou slovníky česko-anglické, česko-německé a česko-francouzské. Při stažení mě překvapila velikost instalačních souborů, která se ve všech příkladech pohybuje na hranici 40 MB, což je dáno právě bohatou databází slov, u kterých si lze poslechnout správnou výslovnost.

Po instalaci jsem se vrhnul na testování programu, především tedy na poslech výslovnosti. V prvních chvílích jsem byl z ovládání programu trochu zklamán, prostředí je složité, ovládání ne vždy intuitivní, ale šlo jen o zvyk a zanedlouho jsem se naučil s aplikací zacházet.

Tlumočník do kapsy

Samozřejmou funkcí je u slovníku přeložení napsaného slovíčka, aplikace SlovoEd deluxe jde ale mnohem dál. Kromě poslechu správné výslovnosti, o které se zmíním později, nabízí příklady použití slovíček, vyhledávání synonym, antonym a spoustu dalších pokročilých funkcí. Tato verze je tedy určena profesionálům a pokročilým uživatelům, kteří umí ocenit její kvality. Nakonec jsem si nechal to nejzajímavější, což je právě výslovnost.

Ta je obsažena přibližně u 20 000 slovíček, což mi přijde jako dostatečný počet pro běžné situace, přesto se vždy najde výraz, u kterého byste si výslovnost poslechli rádi, ale ona chybí. Při ne zrovna malé ceně této aplikace (přes tisíc korun) by zkompletování databáze potěšilo. Nevadilo by ani další zvětšení instalačního balíku, drtivá většina současných smartphonů disponuje slotem na paměťové karty, a tak by zvýšená paměťová náročnost příliš nevadila.

Často není výslovnost uvedena u velmi frekventovaných slov, snad ale výrobce předpokládal, že ta skutečně základní slovíčka již známe a zaměřil svou pozornost na pokročilejší výrazy. Samotná výslovnost je namluvená velmi kvalitně, v některých případech ale trochu pochybuji o její naprosté správnosti. U některých slovíček jsem se setkal s výrazně odlišnou výslovností od té, kterou jsem se učil respektive, kterou například slýchávám v televizi. Samozřejmě, že v televizi ne vždy mluví spisovně, takže jsem si na pomoc vzal klasický tištěný slovník. Odchylky jsem skutečně občas našel, je ale otázkou, zdali je chyba spíše na straně mého slovníku nebo na straně aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož jsem na svém smartphonu vyzkoušel kromě aplikace SlovoEd také již zmíněné produkty od společností Kodi a Utisoft, myslím si, že mohu objektivně posoudit, co která aplikace přináší. Jednoznačnou výhodou Java programů je jejich nízká cena, jednoduchost a také kompatibilita s většinou telefonů disponujících technologií Java. Ve srovnání s tím slovníky od společnosti Epocware ve verzi Deluxe rozhodně nejsou určeny pro široké masy uživatelů. Jsou určeny skutečným profesionálům a tomu odpovídá jejich velikost, kvalita a bohužel také cena. Pokud ale často cestujete a hovoříte cizím jazykem, určitě se vám investice do programu SlovoEd vyplatí. Mít s sebou kromě překladu slovíčka také jeho výslovnost je velmi užitečné. Java slovníky vám neřeknou, jak se dané slovíčko čte a tak vám často moc nepomohou. Při čtení tištěného průvodce v cizím jazyce sice svou práci zastanou, ale pokud budete nuceni sami mluvit, SlovoED vám pomůže rozhodně víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhody:

  • Malé nároky na operační paměť, vysoká rychlost
  • Velká databáze slovíček s výslovností
  • Dostatečně velká slovní zásoba
  • kompatibilita s většinou chytrých telefonů a komunikátorů (S60, UIQ, WM)

Nevýhody:

  • Výslovnost není u všech slovíček
  • Vysoká cena programu
  • Zpočátku složitější ovládání

Společnost Epocware samozřejmě nenabízí tyto kvalitní slovníky jen ve verzi Deluxe, která obsahuje i výslovnost, ale také v nižších verzích. Ty pak stojí méně než námi testovaná verze, která vyjde na necelých 65 USD. Je třeba uznat, že tato částka již není žádný pakatel a na mobilní aplikaci je to dost peněz. Pokud necestuje a potřebujete si jen občas najít nějaké slovíčko, doporučuji aplikaci Kodi, o které jsem se zmínil na začátku článku. Je zdarma a funguje na většině současných telefonů.

Diskuze (8) Další článek: Sony Ericsson G502: král střední třídy

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Software pro PC, Symbian, Kodi, Vysoká rychlost, Slovo, Velká databáze


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9