Slunce dobije mobily skrz speciální fólii na displeji

Už žádné kabely, dobíjecí kolébky, polštářky nebo nevzhledné solární batohy. Mobily se budou dobíjet díky fólii nalepené na displeji.
Slunce dobije mobily skrz speciální fólii na displeji

Nabíjení baterie jakožto nepříjemná nutnost každého elektronického zařízení by se mohlo brzy stát nepozorovanou a lidsky nezúčastněnou činností, o kterou se postará samotné prostředí, v němž například mobil používáme. Jako zdroj energie využijeme sluneční paprsky. Nejrůznější solární řešení pro tvorbu energie už vynalezena byla, čeká se pouze na jejich zefektivnění a následné „zevšednění“, tedy uvedení do každodenní praxe.

O krok dále nás posouvá francouzská společnost SunPartner, která vyvinula technologii na dobíjení mobilů slunečními paprsky. Energie ze slunce se po dopadu na displej mění na elektrickou a slouží k dobíjení baterie telefonu. Podle odborného webu spectrum.ieee.org dokáže nové řešení prodloužit výdrž zhruba o 20 %, je tedy stále doplňkovým a nikoli hlavním zdrojem.

Klepněte pro větší obrázek
Princip fungování nabíjecí fólie (obr. spectrum.ieee.org)

Technologie je implementována do průhledné fólie, která se na pohled neliší od běžných ochranných fólií na displej telefonu. Dobíjecí fólie ale navíc obsahuje proužky fotovoltaických článků. Dále je osazena vrstva drobných čoček, které opticky rozšiřují obraz vycházející z displeje, to proto, aby se eliminoval rušivý účinek neprůhledných fotovoltaických proužků. Navíc čočky mají další výhodnou vlastnost, pomáhají koncentrovat sluneční paprsky a tím zvyšovat přísun energie do fólie.

První dobíjecí displeje už příští rok

V současnosti vyvinutá fólie nabízí průhlednost okolo 82 % a už teď se pracuje na vylepšené generaci, která propustí až 90 % obrazu generovaného displejem. Vylepšit vlastnosti dobíjecí fólie by mohl ještě speciální materiál, který bude propouštět pouze vlnové délky viditelné lidským okem a ostatní (zejména IR a UV světlo) může absorbovat. Z tohoto materiálu by mohly být zhotoveny přímo fotovoltaické proužky a pro lidské oko by tak fólie byla zcela průhledná.

Klepněte pro větší obrázek
Současná podoba nabíjecí fólie. Ještě není zcela průhledná (foto: spectrum.ieee.org)

Uvedené řešení má stále jednu zásadní nevýhodu. Tou je vázanost přístroje na kontakt se slunečním zářením nebo umělý zdroj světla. Telefony používané například jen v interiéru s nedostatečným umělým osvětlením, nebo přístroje v oblasti s nižším podílem slunečných dní v roce nikdy nebudou moci takovou dobíjecí technologii využít jako primární. Přesto jde o zajímavé doplňkové řešení a zájem o technologii předběžně projevili údajně už tři výrobci mobilů. První zařízení s dobíjecí displejovou fólií by mohla být představena už v příštím roce.

Témata článku: Smartphony, Technologie, Mobil, Displej, Slunce

43 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Vlach 1. 7. 2013 11:12:07
    No vzhledem k tomu, že mám tlf v pouzdře aby se mi nepoškrabal či...
  • feflo 28. 6. 2013 7:40:18
    ...mno...mne by ale mimo jine zajimalo, jak je to propojene s...
  • runner42 27. 6. 2013 23:03:42
    V ČR je průměrný příkon sluneční energie 1100kW/m2 za rok. Plocha mobilu...
Určitě si přečtěte

E-ink displej na zádech mobilu je skvělá věc. Proč se neprosadil?

E-ink displej na zádech mobilu je skvělá věc. Proč se neprosadil?

** Yota3 má AMOLED a E-ink. Bohužel také vysokou cenu ** Jaké výhody má integrovaný e-ink a proč radši zvolit příslušenství? ** Mobil pohltil řadu zařízení. Proč se to se nedaří se čtečkou knih?

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 8

Asus už podruhé představil Zenfony 4. Byli jsme u toho

Asus už podruhé představil Zenfony 4. Byli jsme u toho

** Zenfone 4 a jeho varianty známe už od srpna ** Evropské verze se liší pouze v detailech. Známe ceny a dostupnost ** Překvapení se nekoná, další model jsme nedostali

21.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 17


komerční sdělení

Komerční sdělení