SmartEye Glass: Také Sony to zkusí s brýlemi

Google projekt chytrých brýlí zmrazil, přesto to zkusí i Sony. Jejich obroučky jsou masivní, parametry ostudné a cena vysoká. Jak tohle může dopadnout?

Ačkoli Google projekt chytrých brýlí Glass odstavil a není zatím moc jasné, jak dalece se chce v tomto oboru angažovat dál, stal se pro mnohé konkurenty impulsem, aby se do vývoje podobného zařízení pustili také. A tak má své chytré brýle mimo jiné i Sony. To nyní překvapilo tím, že spustilo předobjednávky vývojářské edice. Brýle Sony SmartEyeGlass vyjdou na 840 dolarů (cca 20 500 Kč bez daně).

Klepněte pro větší obrázek

Chytré brýle Sony se od Google Glass dost liší. Předně jsou to opravdu brýle, nejen obroučka s hranolem v zorném poli. Obraz se posílá přímo na skla a tím se vytváří dojem rozšířené reality. Řešení má tedy více společného s Microsoft HoloLens. Jenomže řešení je zatím poněkud těžkopádné. Brýle jsou poměrně robustní a jsou kabelem připojeny k „puku“, ve kterém je zabudováno ovládání a baterie. Na displej se přitom promítá jen monochromatický zelený obraz v rozlišení pouhých 419×138 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony si na prezentaci neprozřetelně vybralo drobnou slečnu, na které brýle vypadají poněkud obludně.. Zatím to na nic moc pohodlného nevypadá.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zpět to počítačového pravěku - k dispozici je jen monochromatické zelené zobrazení při nízkém rozlišení. Na druhou stranu, na průhledném displeji je takto aspoň informace s jistotou vidět.

Sony to přesto zkouší a chce nalákat vývojáře, aby si s brýlemi zkusili pohrát a vymyslet pro ně nějaké aplikace (SDK a API zde). Brýle samotné pak ve videu prezentuje jako běžně nositelný hi-tech doplněk, ale přiznejme si, že slečna s obřími brýlemi připojenými kabelem na plastové „tech-broži“ vypadá všelijak, jenom ne přirozeně. V tomto jsou Google Glass o mílové kroky napřed:

Uvidíme, zda bude o první vývojářská verze na odbyt. Pokud se najde dost příznivců, možná to dá vzniknout druhé verzi, která by byla praktičtější a se specifikací hodnou roku 2015. Ta stávající totiž nijak neoslní, obzvlášť když si k tomu vybavíte tu vysokou cenovku.

Sony SmartEye Glass ve zkratce

  • hmotnost: 77 g brýle, 45 g ovladač
  • rozměry: šířka brýlí 180 mm; ovladač 54×21×60 mm; délka kabelu 63 cm
  • displej: monochromatický, 8 odstínů zelené barvy, rozlišení 419×138 bodů, zorný úhel 20°
  • kamera: fotografie v rozlišení 3 MPx, video pouze v QVGA rozlišení (240×320 bodů) bez zvuku
  • výstup zvuku: hlasitý reproduktor pouze v ovladači
  • konektivita: Bluetooth 3.0, NFC, Wi-Fi b/g, microUSB konektor
  • senzory: akcelerometr, gyroskop, elektronický kompas, světelné čidlo, mikrofon
  • výdrž: 150 minut aktivního používání (s trvalým zobrazením něčeho na displeji) bez kamery a bez Wi-Fi, 80 minut s aktivní kamerou bez Wi-Fi. S Wi-Fi se výdrž ještě sníží. Pohotovostní výdrž výrobce nezmiňuje
  • kompatibilita: chytré telefony s Androidem 4.4 a vyšším konkrétní odzkoušené modely zde

Předobjednávky jsou zatím možné ve Velké Británii a v Německu.

Diskuze (10) Další článek: Toshiba ukázala fotomoduly pro stavebnicový mobil Ara od Googlu

Témata článku: Sony, Příslušenství, Nositelnosti, Brýle, Glass, Podobné zařízení, Vývojářská verze, Son

Určitě si přečtěte