SmartGSM - výborný správce mobilu pro kapesní počítače

Správa telefonního seznamu a textových zpráv, tvorba log a vyzváněcích melodií. To všechno a ještě něco navíc nabízí nová verze programu SmartGSM pro kapesní počítače na platformě Pocket PC. Přečtěte si podrobnou recenzi.
SmartGSM - výborný správce mobilu pro kapesní počítače

Jestliže vlastníte mobilní telefon a zároveň i kapesní počítač, jistě vás napadlo, že by nebylo od věci spravovat telefonní seznam či textové zprávy z velkého displeje PDA. Tento nápad měl i Miloš Macko ze Slovenska, který již před více jak rokem představil první verzi programu SmartGSM. Již tehdy nabízel program jednoduchou zprávu telefonního seznamu, textových zpráv a tvorbu grafických log. Po roce se objevuje nová verze, která slibuje mnohá vylepšení. Podívali jsme se na program pod lupou.

Nezaměnitelné prostředí

SmartGSM si vás získá svým originálním grafickým prostředím. Základní funkce programu se přepínají klepnutím na nápis či ikonku právě zvoleného menu. Pod tímto nápisem si všimněte nenápadného, avšak velmi důležitého textového popisku. V telefonním seznamu, textových zprávách i v sekci grafických log se kliknutím na tento popisek objeví důležité nabídky. Hezkou finesou jsou grafické ukazatele v horní části, které informují o stavu akumulátoru mobilního telefonu a síle signálu.

Spojení s mobilem

Já vím – techničtí hračičkové se nebudou rozplývat nad grafickou krásou programu, přejděme tedy k podstatnějším funkcím. Před prvním spojením mobilního telefonu a kapesního počítače zavítejte do menu Phone – Connection a zde vyberte značku svého telefonu a typ spojení. PDA a mobil spolu mohou komunikovat dvojím způsobem: infraport obsahují snad všechny kapesní počítače a většina mobilních telefonů střední třídy. Druhým způsobem je technologie Bluetooth, která nabízí mnohem větší pohodlí; modrozub se však v mobilních telefonech a kapesních počítačích vyskytuje zatím poskrovnu a je to škoda. Majitelé modrozubých přístrojů se mohou těšit větší užitečnosti programu. SmartGSM podporuje mobilní telefony Nokia, Sony Ericsson a Siemens. U mobilů těchto tří značek můžete využívat funkce telefonního seznamu a textových zpráv. Zbylé dvě třešničky – tvorba grafických log a vyzváněcích melodií – jsou určeny jen majitelům telefonů finského výrobce.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Telefonní seznam

Telefonní seznam je silnou stránkou programu. Při prvotním spojení provedete synchronizaci: všechny položky paměti telefonu i karty SIM se zkopírují do paměti PDA. Zde můžete se záznamy pracovat mnohem pohodlněji než v samotném mobilu. Kontakty v paměti telefonu jsou odděleny od kontaktů uložených na kartě SIM, jednoduchým způsobem lze záznamy kopírovat, přesouvat, mazat a upravovat. Provedené úpravy se přenesou do mobilního telefonu při další synchronizaci. Díky nezávislé spolupráci s více SIM kartami můžete SmartGSM používat pro zálohu či kopírování karet.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Textové zprávy

S textovými zprávami pracuje SmartGSM podobně jako s telefonním seznamem. Při synchronizaci se přenesou SMS z telefonu do paměti PDA, zde je můžete archivovat, když vám dojde místo v telefonu. Program rozděluje textové zprávy do dvou základních skupin, a to SMS z telefonu a SMS, které „patří“ programu. Při psaní textové zprávy se nemusíte omezovat na 160 znaků, zprávu lze navíc zaslat více příjemcům. Opravdu originální je možnost nakreslit vlastní obrázkovou zprávu a tu pak okamžitě odeslat. Příjemce však musí mít přístroj podporující Smart Messaging.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Loga a vyzváněcí melodie

Majitelé telefonů Nokia jistě zajásají při práci s grafickými logy či vyzváněcími melodiemi. Obě funkce jsou výtečně zpracované. Můžete tvořil logo operátora, startovací logo, obrázkovou zprávu či obrázek skupin. Kreslení by však bylo mnohem příjemnější a rychlejší, kdyby se nástroj tužka choval zároveň jako guma: klepnutím na prázdné políčko by byla nanesena černá barva a při opětovném klepnutí na již černé políčko by došlo k jeho vygumování (podobně jako u Logomanageru na PC). Možná toto vylepšení nabídne nová verze programu. Vytvořené dílko můžete okamžitě poslat do telefonu buď infraportem, nebo textovou zprávou (obrázková zpráva).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Práce s vyzváněcími melodiemi je velmi příjemná. Grafická notová osnova nemusí zastrašit ani ty uživatele, kteří se s pěti linkami a houslovým klíčem nikdy nesetkali. Zadávání tónů probíhá na virtuálních klávesách. K pohodlí přispívá i grafický výběr délky not a pomlk. Vyzváněcí melodii lze odeslat buď infraporem, nebo textovou zprávou na telefon, který přijímání melodií přes SMS podporuje.

Klepněte pro větší obrázek  

Výborný program

SmartGSM je bezesporu užitečný program pro všechny uživatele kapesního počítače a mobilního telefonu. Cena programu je 22,95 dolarů, což není vzhledem k užité hodnotě mnoho. V záplavě zbytečných a prakticky nepoužitelných programů pro kapesní počítače jde o příjemnou změnu. Jestliže nechcete kupovat zajíce v pytli, vyzkoušejte si nejdříve patnáctidenní trial verzi.

Diskuze (23) Další článek: Eurotel má problémy s Komerční bankou: jedna ruka neví, co dělá druhá

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Počítače, Počítač, Kapesní počítač, Mobil, Správce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70