Smartphony mají 19 smyslů. Znáte je všechny?

Člověk má pět základních smyslů. U smartphonů je situace složitější – i díky svým senzorům v mnoha ohledech překračují lidské možnosti.
Smartphony mají 19 smyslů. Znáte je všechny?
Kapitoly článku

10. Snímač otisků prstů

Snímač otisků prstů se u smarpthonů objevuje poslední dobou stále častěji, zejména u modelů vyšší třídy. Najdeme jej tak např. u iPhonu 6, HTC One Max, Samsungu Galaxy S5, Huawei Ascend P7 a dalších. V zásadě rozlišujeme dva typy, buď k němu prst stačí jen přiložit, nebo je třeba přes senzor přejet prstem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Různé umístění senzoru otisku prstů - Galaxy S5, iPhone 6, Huawei Ascend Mate 7 a HTC One Max

Jeho samotná integrace je, buď přímo do domovského tlačítka, nebo do zadního krytu. Primárním účelem snímání otisků prstů je bezpečnost, otiskem si můžete zamknout telefon, nebo zaplatit, u Samsungu může být otisk použit k zabezpečení souborů či k zapamatování přihlašovacích údajů do webmailů a diskusních fór.

11. Senzor srdečního tepu

U Galaxy S5 se poprvé dostalo i na senzor srdečního tepu, který je umístěn na zadní části pod fotoaparátem. Snímač se skládá z červené LED diody a senzoru pulzu. Dioda prosvítí přiloženou špičku prstu, senzor pulzu pak měří pohyb červených krvinek v kapilárách podle pulzace a následně zobrazí srdeční tep, který je charakterizován frekvencí těchto pulzací za minutu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měření srdečního tepu je hodně citlivé na správné přiložení prstu

Měření opět probíhá skrz aplikaci S Health. Podle proměnlivosti srdečního tepu může být dále určena míra stresu. Pokud dlouhodobě tep spíše roste, je jeho úroveň vyšší, než kdyby při měření stagnoval nebo se zpomaloval.

12. Krokoměr

K počítání kroků, které s telefonem ujdete, sice postačí i dříve zmiňovaný akcelerometr, ovšem vyhrazený krokoměr je daleko přesnější a také méně energeticky náročný.

Klepněte pro větší obrázek
S vestavěným krokoměrem u Google Nexus 5 funguje např. aplikace Moves. Mobilní výrobci ale většinou u svých telefonů nabízí vlastní aplikace obsluhující krokoměr

13. Senzor okysličení krve (SpO2)

U Samsungu Galaxy Note 4 se objevila novinka, senzor pro měření okysličení krve a má jej třeba i náramek Microsoft Band. Ten je sjednocen do společného modelu s měřičem srdečního tepu, a opět jej spustíte pouze přes aplikace S Health.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měření okysličení krve u Galaxy Note 4

Měření probíhá několik vteřin, později je vyhodnocena hodnota okysličení krve včetně třech úrovní, kam hodnota spadá. Buď jste v normálu, nebo v okysličení s menší či větší odchylkou. Společně s okysličením je současně měřen i srdeční tep.

14. Senzor UV záření

Senzor UV záření se jako první opět objevil u Galaxy Note 4 a následovali další. Měření funguje tak, že zadní část smartphonu, či přední část hodinek, nasměrujete směrem ke slunci, načež dojde ke změření intenzity UV záření (škála nízké až vysoké záření). Na konci jsou vám nabídnuty tipy jak se obléci, případně jakým krémem se máte při delším pobytu venku namazat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měření UV záření na Galaxy Note 4

15. Hallův senzor

V našem výčtu nesmíme zapomenout ani Hallův senzor, který slouží k detekci a měření magnetického pole. U Samsungu Galaxy S4, Galaxy S5 a u dalších smartphonů slouží Hallův senzor např. k detekci otevření a zavření flipových pouzder. Na základě jeho výsledku se displej po otevření flipu odemkne a po jeho zaklapnutí zase zamkne.

Klepněte pro větší obrázek
Princip fungování Hallova jevu, na kterém je založen Hallův senzor. Legenda je dostupná na Wikipedii

16. Senzor radiace

Poslední do počtu je senzor měřící úroveň radiace. Najdeme jej v jediném mobilním zařízení, v Sharpu Pantone 5. Jedná se o model určený pouze pro Japonsko, stiskem vyhrazeného tlačítka se spustí aplikace, která má měření radiace na starost.

Klepněte pro větší obrázek
Japonský Sharp Pantone 5 dokáže změřit radiaci okolí

17: Kapacitátor

Na závěr jsme si nechali trojici tak samozřejmou, že by vás snad ani nenapadlo, že se také jedná o senzory. Dotyková vrstva (nejen) displeje je v dnešní době nejdůležitějším rozhraním mezi uživatelem a telefonem. V minulosti mezi sebou bojovaly různé technologie, ale co se smartphonů týče, drtivě zvítězila kapacitní vrstva, která určí polohu prstů na základě vodivosti lidského těla.

Klepněte pro větší obrázek
Rezistivní technologie je (alespoň co se týče smartphonů) zapomenutá, na dnešních displejích se nic nehýbe a neprohýbá. 

18: Mikrofon

Mikrofon slouží telefonu jako uši. Dnes není výjimkou, že jeden smartphone má dva, tři, nebo dokonce čtyři mikrofony. K čemu? K potlačení hluku na pozadí hovoru. Zjednodušeně řečeno „odečte“ jeden kanál s vaším hlasem a ruchy okolí od jiného kanálu, kde je pouze ruch okolí. Výsledkem je váš křišťálově čistý hlas (taková je idea, za kterou praxe mírně pokulhává).

Další mikrofon je namířený stejným směrem jako zadní fotoaparát a poslouží tak při natáčení videa. Třeba taková Nokia 1020 má mikrofon s dynamickým rozsahem, takže dokáže zachytit jemné štěbetání ptáčků i přeřvaný rockový koncert. No a konečně čtvrtý mikrofon? To když chcete mít video se stereo zvukem, na každý kanál pak připadají dva mikrofony.

19: Fotoaparát/kamera

Co dodat? Zrakem moderního smartphonu je fotoaparát, i ten je založený na fotosenzoru. Dnes už ale dávno neslouží jen k pořízení obrázků či videa, obrazový vstup je jeden z nejohebnějších zdrojů, se kterým pracují vývojáři aplikací. Dnešní fotoaparáty umí z fotek slepit dokonalé panorama, rozpoznají text, určí pohlaví a věk fotografovaného, poznají turistickou památku, atd. atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Analýza obrazu je disciplína s velkou budoucností. Tohle je jen neškodná hračka ze smartphonu Xiaomi.

Dvě kamery jsou dnes standard, ale už jsme viděli i smartphone, který jich měl šest: Amazon Fire Phone

Budoucnost se otevře už v příštím týdnu

Mobilních senzorů je dnes celá spousta, a určitě to neskončí jen výše zmíněným výčtem. Průměrný smartphone má dnes první zmíněnou pětici, poslední zmíněnou trojici a dražší modely přidávají další. Chcete vidět výstup senzorů vašeho telefonu v reálném čase, resp. zjistit jaké senzory máte k dispozici? Na Androidu pomůže aplikace Sensor Sense, nebo informační panel v benchmarku Antutu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V Antutu můžete zjistit dostupné senzory, jejich výstup v reálném čase lze monitorovat např. přes aplikaci Sensor Sense

Kam bude směřovat využití mobilních senzorů, ukáže až čas, zatím nejvýrazněji se jeví snímače otisků prstů následované senzory pro monitoring zdraví a okolního prostředí v čele s analýzou obrazu z kamer. Je však možné, že mobilní výrobci už letos přijdou s dalšími novými senzory. Jaká bude mobilní budoucnost, nejen v oblasti senzorů, napoví březnový veletrh MWC v Barceloně.

Zdroje: phonearenaiFixitSamsungTomorrow


Z diskuze, aneb na co jsme zapomněli

  • „rádio“ pro příjem 2G/3G/4G (ano, zapomněli jsme na to zcela nejzákladnější)
  • Bluetooth
  • Infaport
  • Wi-Fi
  • televizní tunery

Témata článku: Technologie, Amazon Fire Phone, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 128GB, Apple iPhone 6 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One Max, Huawei Ascend Mate, Huawei Ascend Mate 7, Huawei Ascend P7, LG Nexus 5, Motorola Xoom, Motorola Xoom 32GB 3G, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Atmosférický tlak


Určitě si přečtěte

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45