SMS jízdenka v Javě: vítěz až na druhý pohled

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Proč stahovat program na odeslání jediné SMS? Protože je to dost dobré!

Věci šly za sebou asi takto: včera jsme vydali bleskovku o zdražení jízdenky v pražské MHD a změně čísla pro její objednání přes mobilní telefon. V diskuzi se objevil příspěvek upozorňující na aplikaci, která umí takovou SMS odeslat za vás. Protože jsem podobný příspěvek viděl i na jiných serverech, usoudil jsem, že půjde o sebepropagaci výrobce/programátora, čili spam. Nemám spam rád, ale téma je zajímavé, tak proč se na něj nepodívat blíže?

Základní informace zněly asi takto: stáhnete a nainstalujete si java-aplikaci, která za vás odešle SMS ve tvaru DPT na číslo 9020626. Přesně v tomto momentě mne napadl nadpis pro tento článek, který nakonec skončil jako první otázka v perexu. Pak jsem se ale trochu zamyslel a… Není to zase až tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Po zavedení služby jsme zaznamenali několik stížností lidí, kteří si nedokázali zapamatovat buď ta správná tři písmena, správné cílové číslo, nebo se prostě přepsali. Dvacetikoruna (dnes už 26 Kč) byla fuč, ale jízdenka nedorazila.

Aplikaci si můžete stáhnout (pouhých 26 kB) přímo do telefonu zadáním WAPové adresy http://wap.yoctosoft.cz/SMS-jizdenka.jad (jde to i přes počítač, návod najdete zde). Když si pak ikonku spouštěcí aplikace vytáhnete na hlavní obrazovku a v nastavení aplikace zakážete otravnou úvodní a závěrečnou obrazovku, je bezpečné objednání jízdenky otázkou okamžiku a ani nevyžaduje celou vaši pozornost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Když na první obrazovce odškrtnete první dvě položky, druhé dvě obrazovky už vás nikdy nebudou zdržovat
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jestli máte ikonku aplikace takhle šikovně po ruce, bude nákup jízdenky otázkou třech kliknutí

Tak co na „SMS jízdenku“ říkáte? Pokud se vám její funkce zdá poněkud absurdní, zkuste metodu, kterou jsem dosud použival já. Do telefonního seznamu jsem si uložil kontakt pojmenovaný DPT a přiřadil k němu telefon 9020626. Pak stačilo na snadno nalezené číslo odeslat ona tři písmenka, která se mi s takovouto nápovědou nikdy nepodařilo splést. Když už ale mám nainstalovanou tuhle malou javovku, pryč ji rozhodně dávat nebudu. Na počet kliknutí totiž mé staré řešení poráží v poměru 4:13 (u každého telefonu a jinak nastaveného systému se budou takové počty lišit, já jsem počítal na Nokii E90 v zavřeném stavu).

Diskuze (28) Další článek: Dopisy podražily, MMS pohlednice nikoliv

Témata článku: Ostatní, SMS, Jízdenka, SMS jízdenka, Pohled, První otázka, Druh, Vítěz, Druhý pohled