SMS: nový způsob placení nejen na webu

Ne každý chce na Internetu platit kreditní kartou, ne každý má účet v eBance. A přitom se dá velmi pohodlně platit přes SMS, zvláště u malých korunových částek je to výhodné. Jak to funguje?
SMS: nový způsob placení nejen na webu
Není třeba se dlouze pozastavovat nad skutečností, že investice do internetových projektů po roce 2000 rapidně poklesly. Rozmach let 1998-2000 je ten tam a investoři si dobře rozmýšlejí, do jakého start-upu své peníze vloží. Mnoho společností zkrachovalo a ty ostatní se drží jen tak tak. Čím je to způsobeno?

Přirovnejme zpravodajský, server s papírovým denním tiskem. Zatímco za noviny každý den zaplatíte, třebaže pár korun, na internetu seženete ty samé, ne-li aktuálnější informace v podstatě zadarmo. A jsme u jádra věci. Peníze jsou hlavním nedostatkem Internetu. Z něčeho se musí webmasteři, programátoři a autoři platit. Ano, internetová reklama je jistým východiskem, ostatně, nepamatuji se, že bych někde shlédl stránku bez banneru. Reklama na Internetu je u reklamních agentur oblíbená pro svou relativně nízkou cenu, ovšem zájem o reklamu na Internetu je stále nižší. Není těžké určit, kolik lidí kliklo na ony blikající obrázky. A právě tito ukazatelé vykazují klesající úspěšnost bannerů. Přestaneme-li klikat na bannery, přestane být zájem o reklamu. Přestane-li být zájem o reklamu, přijdou internetové společnosti o finanční příjmy a celé houfy projektů půjdou k šípku. Přežijí jen internetové obchody, firemní prezentace, servery o sexu apod., jenž si nechávají za své služby platit.

Jaká je tedy budoucnost?

Je zřejmé, že platba internetovým serverům, zejména těm zpravodajským, pomocí kreditní karty nebude to pravé ořechové. Lidé se obávají posílat informace o své kreditní kartě internetem, navíc, ne každý kreditní kartu vlastní. Řešením mají být tzv. micro payments – tedy jakési mikroplatby, a to pomocí SMS. Mobilní telefon má u nás již téměř každý druhý člověk, nemusel by tedy být problém takové řešení zavést. Jednoduše řečeno: čtenář internetového magazínu, chce-li si přečíst všechny zprávy, odešle krátkou textovou zprávu na číslo, jenž bude uvedeno na stránkách. Poté mu opět formou SMS přijde PIN, kterým prokáže svou platbu. Jednoduché – nemyslíte? Samozřejmě se naskytuje několik ale. Například samotné odesílání zprávy a čekání na odpověď je v případě uživatelů používajících dial-up připojení nevhodné.

Za lepší Internet

Pokud budeme za veškeré stránky platit, potečou do Internetu tolik potřebné finance. Dojde k oživení a většímu počtu kvalitních stránek. Vznikne mnohem více projektů, které by se z reklamy jen těžce uživily. SMS platby se mohou aplikovat na jakékoliv stránky, většinou však půjde o informační, tedy „neziskové“ servery. Internetovým obchodům, jež svým způsobem vydělávají, se platby jistě vyhnout, stejně jako jiným neziskovým stránkám. Otázkou je, zda-li budou čtenáři, zhýčkaní dosavadní volností Internetu, ochotni platit za shlédnuté informace. Nikomu nepřijde divné platit za „papírové“ informace. Ovšem platit za Internet? Za něco nehmatatelného? Je nad slunce jasné, že pokud se platby textovými zprávami uchytí i v naší zemi, snese se na internetové zpravodajství a Internet vůbec kritika. Ovšem, jak jsem se již zmínil, z něčeho ten Internet žít musí.

Platby pomocí krátkých textových zpráv již nějaký čas v Anglii fungují. Například na Freeservu si můžou fanoušci stáhnout videoukázky Lennoxe Lewise, ovšem za poplatek 1 GBP za den. Návštěvník po zaplacení obdrží kód, který mu umožní se k oněm „cenným“ ukázkám dostat. Dostane se micro payment i do naší malé zemičky? Těžko říct, může to být dnes, zítra nebo vůbec.

Otázka do diskuse: Byli byste ochotní platit za čtení internetových zpravodajských magazínů?

Témata článku: Ostatní, SMS

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Simsa 17. 7. 2001 19:20:24
    Podle me zpoplatneni nekterych informacnich sluzeb internetu bude nastavat...
  • Kamil 17. 7. 2001 19:20:24
    Když vidím debatu o reklamě pokaždé mě napadne výrok jistého šéfa jedné...
  • smet 17. 7. 2001 19:20:24
    Myslím, že doba, kdy se začne platit za čtení zpravodajských serverů je...
Určitě si přečtěte

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.

10.  9.  2016 | Tryner Miroslav | 20


komerční sdělení

Komerční sdělení