SMS půjčka dorazila do ČR. Pozor, je pekelně drahá!

Znáte slovo „lichva“? Pár tisícovek můžete mít na účtu do deseti minut – stačí odeslat SMS. Za dva týdny ale přijde čas splatit dluhy i s úroky.
SMS půjčka dorazila do ČR. Pozor, je pekelně drahá!

Schází vám 500 až 5 000 Kč před výplatou? Žádný problém, stačí poslat jednu SMS a do pár minut máte peníze na svém běžném účtu v bance. Takzvaná finská půjčka, kterou u nás nově nabízí společnost Ferratum se ovšem vyrovná smlouvě s ďáblem, jelikož už za dva týdny nastane čas vyrovnat dluhy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedna textovka a jsou vaše, tedy jen na chvíli a spirála se může začít roztáčet, protože kvůli vysokým úrokům si můžete být jisti, že před další výplatou vám peníze budou scházet znovu

Jak se říká, čas jsou peníze a u peněz na zavolanou to platí dvojnásob, za každých pět set půjčených korun totiž zaplatíte úrok (nebo chcete-li poplatek) 125 Kč. Takže například při půjčce 2 000 Kč vrátíte za patnáct dní 2 500 Kč a při nejvyšší pětitisícové půjčce pak už 6 250 Kč. Jde tedy o poplatek rovnající se čtvrtině půjčené částky, přičemž ještě jednou upozorňuji, že jde o půjčku na pouhých 15 dní.

NADPIS

text

Pokud byste totiž chtěli znát ukazatel RPSN a vše převedli na roční bázi, pak zjistíte, že roční procentuální sazba nákladů jde u finské půjčky do desítek tisíc procent! Čili shrnuto a podtrženo: sice nepotřebujete ručitele, doklad příjmu, peníze dorazí okamžitě a ani nemusíte nikam chodit, ale je to drahé. Zatraceně drahé…

Klepněte pro větší obrázek
SMS půjčka je prostě jednička (alespoň taková jako bývalý ministr financí v očích bývalého předsedy vlády)

Jinak první půjčku poskytuje společnost jen do výše tisíc korun – požádáte o ni přes SMS a musíte uvést své jméno, adresu, rodné číslo, číslo občanského průkazu a číslo bankovního účtu, ale peníze vám i tak dojdou poštovní poukázkou. Po zaplacení si lze půjčovat až do výše pět tisíc korun a peníze jsou převáděny na bankovní účet.

Teď si možná říkáte, co by se stalo když byste neměli na zaplacení? Půjčku si lze prodloužit o dalších 15 dní, samozřejmě přes SMS a za další poplatek.

 

A pokud byste nezaplatili ani pak, pak bude dlužníkovi účtována pokuta za další tři týdny po době splatnosti.

 

Další penále si společnost Ferratum už neúčtuje, dlužníka předá do inkasní agentury Intrum Justicie, která si k dlužné částce připočítává další penále.

Půjčka.. poplatek poplatek za prodloužení půjčky o dalších 15 dnů pokuta za každý týden v případě neuhrazení nebo neprodloužení
500 Kč 125 Kč 75 Kč 250 Kč
1 000 Kč 250 Kč 150 Kč 250 Kč
2 000 Kč 500 Kč 300 Kč 250 Kč
3 000 Kč 750 Kč 450 Kč 300 Kč
4 000 Kč 1 000 Kč 600 Kč 400 Kč
5 000 Kč 1 250 Kč 750 Kč 500 Kč

Například si půjčíte tisíc korun, jednou si půjčku prodloužíte a pak dvakrát nemáte na zaplacení. Na poplatcích a penále tedy za šest týdnů zaplatíte 900 Kč a celkem vrátíte devatenáct stovek, což je téměř dvojnásobek původní částky. A teď si možná říkáte, že tohle je lichvářství a past na méně movité občany, kteří si bez většího rozmyslu půjčí a pak budou hluboce litovat. Ano, je to tak, ale naše zákony jsou v tomto směru bohužel velmi benevolentní.

A jak řešit krátkodobý nedostatek finančních prostředků? Nabízí se buď přečerpání běžného účtu do mínusu nebo nákup kreditní kartou. Pomineme-li výhody jako bezúročné období a vyšší úvěrový limit, pak nám zůstává to nejdůležitější - mnohem levnější peníze. RPSN se totiž u těchto produktů pohybuje okolo 20 %. Za půjčky do pěti tisíc korun na 15 dní tak nezaplatíte buď nic nebo maximálně v řádech desítek korun. Finskou půjčku si raději hodně dobře promyslete.

Diskuze (77) Další článek: Budoucnost: Nokia a 3D multidotekové ovládání

Témata článku: Ostatní, SMS, Půjčka, Rodné číslo, Dora, Bezúročné období, Pozor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80