SMS: umíte efektivně komunikovat beze slov?

Také posíláte textovky? Každý, kdo to jednou zkusil, ví, že jde o velmi pohodlný a hlavně diskrétní způsob komunikace. Chcete se o textovkách dozvědět víc?
SMS: umíte efektivně komunikovat beze slov?
Ivan Lukáš: Také posíláte textovky? Každý, kdo to jednou zkusil, ví, že jde o velmi pohodlný a hlavně diskrétní způsob komunikace. Chcete se o textovkách dozvědět víc?

Co je to vlastně SMS?

Zkratka SMS pochází z anglického výrazu Short Message Services a v češtině je prezentována jako Služba krátkých textových zpráv. V mnoha případech je textovka výhodnější než hlasový hovor.

Když používáte krátké textové zprávy: Naopak když voláte:
Můžete promyslet, co chcete sdělit Vzpomínáte na důvody telefonátu uprostřed právě probíhajícího hovoru
Příjemce si může zprávu uložit Příjemce si musí dělat poznámky v průběhu hovoru
Textovka je velmi diskrétní Zvonění telefonu působí rušivě a nevhodně
Volající může zavěsit, pokud dlouho nezvedáte mobil nebo když se mu nechce nechávat vzkaz v hlasové schránce. Za vyzvednutí vzkazu musíte platit. SMS nelze přesměrovat
Telefonovat není v určitých situacích možné Při čtení textovky nikoho nerušíte
Pomocí textovek lze levně komunikovat s osobami v zahraničí a často i opačně Volání do zahraničí je finančně nákladné a navíc platí poplatky i volaný

Textový maratónec

Přestože cesta textové zprávy mobilní sítí je poměrně složitá, lze ji jednoduše vysvětlit. Po odeslání z mobilního telefonu vede její cesta do střediska krátkých textových zpráv operátora. V tomto středisku se textovky řadí do pořadí podle času přijetí a čekají na odeslání na určené telefonní číslo. Pokud je příjemce na signálu, je textová zpráva doručena a celá operace končí. Když však příjemce z jakéhokoliv důvodu není na příjmu, textovka se uloží ve středisku SMS a v intervalech se znovu snaží o doručení. Dobu, po kterou program zkouší textovku doručit, si můžete určit sami nastavením v mobilním telefonu.

Když přijde textovka

Po doručení krátké textové zprávy se na displeji mobilu zobrazí symbol, většinou je to poštovní obálka. Moderní telefony umožňuje příchozí textovku rovnou přečíst stisknutím tlačítka, u všech telefonů slouží pro čtení textovek položka v menu. Textovku po přečtení můžete uložit na kartu SIM, kam se podle operátora vejde deset až třicet (Oskar) textovek nebo u některých mobilů do jejich vnitřní paměti, zprávu můžete zprávu smazat.

Když je paměť určená textovkám zaplněna, telefon to dá najevo, nejčastěji blikajícím symbolem obálky. Abyste mohli přijmout další zprávy, musíte paměť uvolnit a starší textovky smazat. Dokud to neuděláte, nové zprávy pro vás zůstanou v SMS centru operátora a po uplynutí jejich doby platnosti budou smazány.

A budeme psát

Pro mnohé teď budu vozit dříví do lesa, ale věřím, že mi to odpustí. Když chcete sami psát textovku, celá abeceda se vám smrskla do několika tlačítek mobilu. Na každém z nich až na výjimky vidíte tři až čtyři písmenka. Znamená to, že když tlačítko stisknete jednou, napíše se první z nich, když ho stisknete rychle podruhé, objeví se druhé písmeno, třikrát ... dál už to není třeba rozmazávat.

Moderní telefony obsahují funkce, které předpovídají, co chcete napsat a šetří čas, protože tlačítka nemusíte tisknout tolikrát jako při klasickém způsobu psaní. Je jen smutné, že všechny zatím existují ve většině případů pouze pro cizí jazyky (výjimkou je Benefon Q a Nokia 6210) a zároveň potěšující, že v blízké době se technologie T9 nebo Zi mají objevit i v češtině.

Sourozenci SMS

Existují textové zprávy, které se po doručení neukládají, ale zůstávají zobrazeny na displeji. Říká se jim Flash SMS a čím dál víc se nám líbí český termín rychlá textovka.

Krátkým textovým zprávám je podobná služba Cell Broadcast. Do češtiny bychom ji mohli doslovně přeložit jako vysílání z buněk, volný a již zažitý překlad zní místní zprávy. Jsou to textovky, které se zobrazují pouze na displeji pokud jste v dosahu konkrétního vysílače, který je vysílá. U nás se s touto službou setkáte jen výjimečně, možnosti využití jsou však široké. Například při projíždění městem vám budou jednotlivé hotely a restaurace nabízet svoje služby, kina zvát na představení apod. Nebyla by to nevyžádaná reklama, přijímání místních zpráv lze v menu telefonu vypnout.

Textovky v zahraničí

Protože textové zprávy je možné posílat do zahraničí, za stejnou cenu jako po Česku a navíc za jejich přijetí cizinec nebo cestovatel nic nemusí platit, jde o úžasnou možnost, jak se levně domluvit. Při posílání textovek z ciziny už není situace tak jednoznačná, záleží na konkrétní zemi. Někde se cena textové zprávy takřka vyrovná telefonátu, jinde (například v Německu) se komunikace prostřednictvím textovek velmi vyplatí.

U důležitých věcí se však na zahraniční textovky příliš nespoléhejte. Zatímco o SMS centrech českých operátorů se ví, že jsou spolehlivá, za hranicemi se s textovkou může stát cokoli.

Co je s mojí textovkou?

Některé mobilní telefony obsahují v menu věnovaném textovým zprávám položku, která zajistí, že vám po každé odeslané textovce přijde potvrzení, zda byla doručena. Jestli tuto možnost váš mobil nenabízí, můžete si pomoci jinak. U všech českých operátorů (narozdíl třeba od slovenských) lze používat kódy pro potvrzení o doručení SMS. Stačí když napíšete na začátek vaší textovky příslušný kód a po odeslání vám přijde potvrzení:

  • EuroTel: YYYY
  • Oskar: *not# nebo *n#
  • Paegas: *stav#
Buďte v obraze díky SMS

Prostřednictvím textovek nemusíte jen komunikovat s lidmi, můžete jimi také získávat užitečné informace. EuroTel a Paegas nabízejí služby GSM InfoText a Paegas Info. Jsou založeny na jednoduchém principu: pošlete textovku s klíčovým slovem a parametry na určené číslo a dostanete zpět zprávu s požadovanou informací.

Seznam klíčových slov můžete získat tak, že pošlete textovku s otazníkem na příslušné číslo. U EuroTelu 999111, pro Paegasu 4616. Seznam klíčových slov najdete také v brožurkách operátorů, můžete si je v klidu prostudovat také na Internetu na adresách www.eurotel.cz/eurotel/Site/sluzby/slsms_webinf.htm a www.paegas.cz/rdmnet/sluzby/Sluzby_Info_SMS.htm.

Za většinu takto zjištěných informace se ale platí. Zaplatíte jednak textovku, kterou se ptáte, a také za přijetí zprávy s požadovanou informací (řádově koruny podle typu zprávy).

Prostřednictvím krátkých textových zpráv můžete také aktivovat některé služby operátorů. U Paegasu to je e-mailová schránka, u EuroTelu je výběr bohatší. Textovkou je možné například odpojit telefon ze sítě (např. po jeho krádeži nebo před dovolenou), opětovně jej zapojit, zjistit stav účtu, změnit paušál a další. Více na adrese www.eurotel.cz/eurotel/Site/sluzby/slsms_eurotel.htm.

SIM Toolkit

Na textových zprávách je založená technologie SIM Toolkit (správně SIM Application Toolkit). Už dlouhou dobu ji používá Paegas, na Invexu ohlásil budoucí využívání i EuroTel. Máte-li telefon podporující SIM Toolkit a kartu SIM s touto službou, v mobilu se objeví nové členité menu. Dotazy, které jste dříve museli zjišťovat posíláním složitých kódů, případně je nebylo možné ručně zadat vůbec, jen vyberete z nabídky.

Nejužitečnější službou SIM Toolkitu je ale GSM bankovnictví, kdy přímo z mobilu ovládáte svůj účet v bance. Paegas na Invexu představil připravovanou službu Profi SIM, kdy si podle svých potřeb budete moci sami určit, které aplikace vám budou na SIM kartu nahrány.

Co umožní jedna textovka

Pomocí textové zprávy si můžete třeba předplatit Mobility. Stačí když pošlete textovou zprávu začínající klíčovým slovem mob! s vaší adresou na telefonní číslo 0608 80 50 80 a po zaplacení složenky budete mít Mobility předplaceny na celý rok.

Také oblíbená loga na displej mobilu nebo vyzváněcí melodie jsou na mobilní telefony zasílány prostřednictvím krátkých textových zpráv.

Z památníku textovkového optimisty

  • Používejte textové zprávy. Mají opravdu množství výhod.
  • Pokud máte možnost, posílejte textovky z webu. Spolehlivost doručení je velká a můžete ušetřit.
  • Používejte v textových zprávách zkratky. Zbude vám místo na další informace.
  • Berte v úvahu, že za cenu textovky můžete i telefonovat.
  • Využívejte informačních služeb, které textové zprávy umožňují.
  • Do ciziny posílejte textovky, nezatížíte peněženku.

Nechci textovky, nechci!

Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete přijímat textové zprávy, můžete si je zablokovat pomocí tohoto kódu: *35*blokovací kód*16# (pokud jste kód přístroje sami neměnili, napište 0000).

Kód zadejte tlačítky na displej mobilu a odešlete jej stejně jako hovor. Blokování deaktivujete zadáním kódu: #35*blokovací kód#.

Tento článek byla napsán pro časopis Mobility 11/2000.

Diskuze (8) Další článek: Jak mobilně najít … telefonní čísla

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, Vodafone, T-Mobile, SMS, Nokia 6210 Navigator, Příslušný kód, Short message service, Efekt, Podporující sim


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34