SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Více než na polovinu klesnou od letošního července ceny za SMS posílané ze zemí EU. Zlevňovat budou i data a hovory v roamingu.
SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Cena za textovou zprávu zasílanou ze zahraničí v rámci EU nepřekročí od 1. července letošního roku 0,11 eur (3 Kč) místo současných 0,28 eur (7,50 Kč). Pryč jsou také doby, kdy jste se v roamingové zóně museli kvůli vysokému vyúčtování obávat stažení přílohy e-mailu nebo surfování po internetu. Evropský parlament dnes na svém zasedání ve Štrasburku podpořil nová pravidla EU pro roamingové SMS a datové služby navržené v září 2008 Evropskou komisí (čtěte Operátoři okrádají lidi, regulace pokračuje).

Evropský parlament rovněž schválil další snížení cen za roamingové volání do jiných zemí EU. Do července 2011 klesne současná nejvyšší cena za volání z mobilního telefonu v zahraničí z 0,46 eur (12,50 Kč) na 0,35 eur (9,50 Kč) za minutu a za roamingový hovor přijatý v zahraničí z dnešních 0,22 eur (6 Kč) na 0,11 eur (3 Kč) za minutu. Dále se bude požadovat, aby mobilní operátoři nejpozději od 31. vteřiny účtovali roamingové hovory po sekundách, čímž se ukončí současné praktiky, podle kterých platí zákazníci až o 20 % více, než ve skutečnosti provolají. Celkově se očekává, že evropští zákazníci ušetří na účtech za používání mobilního telefonu v zahraničí v rámci EU až 60 % nákladů.

Do dvou let 1 MB dat za 13,50 Kč

Zlevnění SMS zpráv a datových přenosů ze zahraničí bude mít podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa za následek ještě silnější růst mobilních a datových služeb na území EU. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová vnímá hlasování europarlamentu jako přítrž odírání zákazníků operátory.

Vedle snížení sazeb za SMS je cílem nových roamingových pravidel EU je také výrazně snížit poplatky za datový roaming zavedením velkoobchodního limitu za stažený megabyte ve výši 1 eura ve srovnání se současnou průměrnou velkoobchodní cenou 1,68 eura za megabyte. Velkoobchodní limit se v roce 2010 sníží dále na 0,80 eur a v roce 2011 na 0,50 eur.

Letošní dovolená s mobilem levněji

EU chce chránit před „šoky z vyúčtování“. Zákazníci budou mít možnost zvolit omezující mechanismus v okamžiku, kdy účet dosáhne výše 50 eur (pokud ovšem nezvolí vyšší limit). Operátoři musí tato transparentní opatření provést do března 2010. Zabrání se tak podobným případům astronomických vyúčtování, kdy jeden německý zákazník, který si stahoval televizní program při pobytu ve Francii, obdržel účet na 46 tisíc eur.

Po dnešním hlasování europarlamentu budou od 1. července 2009 nová roamingová pravidla EU přímo použitelná ve všech 27 členských státech EU. Tato roamingová pravidla, která doplňují první nařízení EU o hlasovém roamingu přijaté v roce 2007, budou platit do léta 2012. Telekomunikační trh EU má v současnosti přibližně 500 milionů uživatelů pevné a mobilní telefonní sítě, širokopásmového internetu a mobilních datových služeb.

Diskuze (20) Další článek: O2 ADSL konečně bez hlasového paušálu

Témata článku: Operátoři, SMS, Megabyte, Roamingový hovor, Zahraničí, Nejvyšší cena


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32