SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Více než na polovinu klesnou od letošního července ceny za SMS posílané ze zemí EU. Zlevňovat budou i data a hovory v roamingu.
SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Cena za textovou zprávu zasílanou ze zahraničí v rámci EU nepřekročí od 1. července letošního roku 0,11 eur (3 Kč) místo současných 0,28 eur (7,50 Kč). Pryč jsou také doby, kdy jste se v roamingové zóně museli kvůli vysokému vyúčtování obávat stažení přílohy e-mailu nebo surfování po internetu. Evropský parlament dnes na svém zasedání ve Štrasburku podpořil nová pravidla EU pro roamingové SMS a datové služby navržené v září 2008 Evropskou komisí (čtěte Operátoři okrádají lidi, regulace pokračuje).

Evropský parlament rovněž schválil další snížení cen za roamingové volání do jiných zemí EU. Do července 2011 klesne současná nejvyšší cena za volání z mobilního telefonu v zahraničí z 0,46 eur (12,50 Kč) na 0,35 eur (9,50 Kč) za minutu a za roamingový hovor přijatý v zahraničí z dnešních 0,22 eur (6 Kč) na 0,11 eur (3 Kč) za minutu. Dále se bude požadovat, aby mobilní operátoři nejpozději od 31. vteřiny účtovali roamingové hovory po sekundách, čímž se ukončí současné praktiky, podle kterých platí zákazníci až o 20 % více, než ve skutečnosti provolají. Celkově se očekává, že evropští zákazníci ušetří na účtech za používání mobilního telefonu v zahraničí v rámci EU až 60 % nákladů.

Do dvou let 1 MB dat za 13,50 Kč

Zlevnění SMS zpráv a datových přenosů ze zahraničí bude mít podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa za následek ještě silnější růst mobilních a datových služeb na území EU. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová vnímá hlasování europarlamentu jako přítrž odírání zákazníků operátory.

Vedle snížení sazeb za SMS je cílem nových roamingových pravidel EU je také výrazně snížit poplatky za datový roaming zavedením velkoobchodního limitu za stažený megabyte ve výši 1 eura ve srovnání se současnou průměrnou velkoobchodní cenou 1,68 eura za megabyte. Velkoobchodní limit se v roce 2010 sníží dále na 0,80 eur a v roce 2011 na 0,50 eur.

Letošní dovolená s mobilem levněji

EU chce chránit před „šoky z vyúčtování“. Zákazníci budou mít možnost zvolit omezující mechanismus v okamžiku, kdy účet dosáhne výše 50 eur (pokud ovšem nezvolí vyšší limit). Operátoři musí tato transparentní opatření provést do března 2010. Zabrání se tak podobným případům astronomických vyúčtování, kdy jeden německý zákazník, který si stahoval televizní program při pobytu ve Francii, obdržel účet na 46 tisíc eur.

Po dnešním hlasování europarlamentu budou od 1. července 2009 nová roamingová pravidla EU přímo použitelná ve všech 27 členských státech EU. Tato roamingová pravidla, která doplňují první nařízení EU o hlasovém roamingu přijaté v roce 2007, budou platit do léta 2012. Telekomunikační trh EU má v současnosti přibližně 500 milionů uživatelů pevné a mobilní telefonní sítě, širokopásmového internetu a mobilních datových služeb.

Diskuze (20) Další článek: O2 ADSL konečně bez hlasového paušálu

Témata článku: Operátoři, SMS, Zahraničí, Roamingový hovor, Nejvyšší cena


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80