SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Více než na polovinu klesnou od letošního července ceny za SMS posílané ze zemí EU. Zlevňovat budou i data a hovory v roamingu.
SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Cena za textovou zprávu zasílanou ze zahraničí v rámci EU nepřekročí od 1. července letošního roku 0,11 eur (3 Kč) místo současných 0,28 eur (7,50 Kč). Pryč jsou také doby, kdy jste se v roamingové zóně museli kvůli vysokému vyúčtování obávat stažení přílohy e-mailu nebo surfování po internetu. Evropský parlament dnes na svém zasedání ve Štrasburku podpořil nová pravidla EU pro roamingové SMS a datové služby navržené v září 2008 Evropskou komisí (čtěte Operátoři okrádají lidi, regulace pokračuje).

Evropský parlament rovněž schválil další snížení cen za roamingové volání do jiných zemí EU. Do července 2011 klesne současná nejvyšší cena za volání z mobilního telefonu v zahraničí z 0,46 eur (12,50 Kč) na 0,35 eur (9,50 Kč) za minutu a za roamingový hovor přijatý v zahraničí z dnešních 0,22 eur (6 Kč) na 0,11 eur (3 Kč) za minutu. Dále se bude požadovat, aby mobilní operátoři nejpozději od 31. vteřiny účtovali roamingové hovory po sekundách, čímž se ukončí současné praktiky, podle kterých platí zákazníci až o 20 % více, než ve skutečnosti provolají. Celkově se očekává, že evropští zákazníci ušetří na účtech za používání mobilního telefonu v zahraničí v rámci EU až 60 % nákladů.

Do dvou let 1 MB dat za 13,50 Kč

Zlevnění SMS zpráv a datových přenosů ze zahraničí bude mít podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa za následek ještě silnější růst mobilních a datových služeb na území EU. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová vnímá hlasování europarlamentu jako přítrž odírání zákazníků operátory.

Vedle snížení sazeb za SMS je cílem nových roamingových pravidel EU je také výrazně snížit poplatky za datový roaming zavedením velkoobchodního limitu za stažený megabyte ve výši 1 eura ve srovnání se současnou průměrnou velkoobchodní cenou 1,68 eura za megabyte. Velkoobchodní limit se v roce 2010 sníží dále na 0,80 eur a v roce 2011 na 0,50 eur.

Letošní dovolená s mobilem levněji

EU chce chránit před „šoky z vyúčtování“. Zákazníci budou mít možnost zvolit omezující mechanismus v okamžiku, kdy účet dosáhne výše 50 eur (pokud ovšem nezvolí vyšší limit). Operátoři musí tato transparentní opatření provést do března 2010. Zabrání se tak podobným případům astronomických vyúčtování, kdy jeden německý zákazník, který si stahoval televizní program při pobytu ve Francii, obdržel účet na 46 tisíc eur.

Po dnešním hlasování europarlamentu budou od 1. července 2009 nová roamingová pravidla EU přímo použitelná ve všech 27 členských státech EU. Tato roamingová pravidla, která doplňují první nařízení EU o hlasovém roamingu přijaté v roce 2007, budou platit do léta 2012. Telekomunikační trh EU má v současnosti přibližně 500 milionů uživatelů pevné a mobilní telefonní sítě, širokopásmového internetu a mobilních datových služeb.

Témata článku: Operátoři, SMS

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavloš 23. 4. 2009 13:56:56
    Jo jo, to by teda chtělo, jak to jen uskutečnit?!
  • snowboarder 23. 4. 2009 13:04:43
    sms.cz kolem 1,30 nebo o2 smsender - 1,90, nebo vodafone - podle tarifu -...
  • PD 23. 4. 2009 12:36:33
    Že by SMS brána? ;-)
Určitě si přečtěte

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.

10.  9.  2016 | Tryner Miroslav | 20


komerční sdělení

Komerční sdělení