SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Více než na polovinu klesnou od letošního července ceny za SMS posílané ze zemí EU. Zlevňovat budou i data a hovory v roamingu.
SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Cena za textovou zprávu zasílanou ze zahraničí v rámci EU nepřekročí od 1. července letošního roku 0,11 eur (3 Kč) místo současných 0,28 eur (7,50 Kč). Pryč jsou také doby, kdy jste se v roamingové zóně museli kvůli vysokému vyúčtování obávat stažení přílohy e-mailu nebo surfování po internetu. Evropský parlament dnes na svém zasedání ve Štrasburku podpořil nová pravidla EU pro roamingové SMS a datové služby navržené v září 2008 Evropskou komisí (čtěte Operátoři okrádají lidi, regulace pokračuje).

Evropský parlament rovněž schválil další snížení cen za roamingové volání do jiných zemí EU. Do července 2011 klesne současná nejvyšší cena za volání z mobilního telefonu v zahraničí z 0,46 eur (12,50 Kč) na 0,35 eur (9,50 Kč) za minutu a za roamingový hovor přijatý v zahraničí z dnešních 0,22 eur (6 Kč) na 0,11 eur (3 Kč) za minutu. Dále se bude požadovat, aby mobilní operátoři nejpozději od 31. vteřiny účtovali roamingové hovory po sekundách, čímž se ukončí současné praktiky, podle kterých platí zákazníci až o 20 % více, než ve skutečnosti provolají. Celkově se očekává, že evropští zákazníci ušetří na účtech za používání mobilního telefonu v zahraničí v rámci EU až 60 % nákladů.

Do dvou let 1 MB dat za 13,50 Kč

Zlevnění SMS zpráv a datových přenosů ze zahraničí bude mít podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa za následek ještě silnější růst mobilních a datových služeb na území EU. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová vnímá hlasování europarlamentu jako přítrž odírání zákazníků operátory.

Vedle snížení sazeb za SMS je cílem nových roamingových pravidel EU je také výrazně snížit poplatky za datový roaming zavedením velkoobchodního limitu za stažený megabyte ve výši 1 eura ve srovnání se současnou průměrnou velkoobchodní cenou 1,68 eura za megabyte. Velkoobchodní limit se v roce 2010 sníží dále na 0,80 eur a v roce 2011 na 0,50 eur.

Letošní dovolená s mobilem levněji

EU chce chránit před „šoky z vyúčtování“. Zákazníci budou mít možnost zvolit omezující mechanismus v okamžiku, kdy účet dosáhne výše 50 eur (pokud ovšem nezvolí vyšší limit). Operátoři musí tato transparentní opatření provést do března 2010. Zabrání se tak podobným případům astronomických vyúčtování, kdy jeden německý zákazník, který si stahoval televizní program při pobytu ve Francii, obdržel účet na 46 tisíc eur.

Po dnešním hlasování europarlamentu budou od 1. července 2009 nová roamingová pravidla EU přímo použitelná ve všech 27 členských státech EU. Tato roamingová pravidla, která doplňují první nařízení EU o hlasovém roamingu přijaté v roce 2007, budou platit do léta 2012. Telekomunikační trh EU má v současnosti přibližně 500 milionů uživatelů pevné a mobilní telefonní sítě, širokopásmového internetu a mobilních datových služeb.

Témata článku: Operátoři, SMS, Roamingový hovor, Nejvyšší cena, Zahraničí

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 14

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9