Snadné sousto pro útočníky. Nastaví si jméno mazlíčka jako heslo a pak ho prozradí na Instagramu

Snadné sousto pro útočníky. Nastaví si jméno mazlíčka jako heslo a pak ho prozradí na Instagramu

Každý desátý mileniál používá jméno svého domácího mazlíčka jako heslo pro přístup k různým internetovým službám, nebo jako tzv. bezpečnostní otázku pro případ ztráty hesla. Tak či tak, v obou případech jde o jednoduché cesty k ovládnutí účtu, což je vstupní brána pro kybernetické útočníky.

Stejní uživatelé totiž sdílejí fotky svých mazlíčků na Instagramu a jejich jméno lze vyčíst buď přímo z komentáře, nebo třeba ze známky na obojku. Na toto riziko upozornil průzkum britské pobočky bankovní skupiny Santander.

Průzkumu se zúčastnily dva tisíce britských mileniálů, kteří jsou aktivní na Instagramu. Téměř 90 % z nich přiznalo, že na této sociální síti zveřejňují své osobní údaje včetně věku a jména svých domácích mazlíčků. Mohou za to celebrity, které postování snímků se svými zvířaty zpopularizovaly. 

Podle banky se tak mileniálové vystavují zvýšenému riziku finančních podvodů. Santander zaznamenal, že více než 40 % uživatelů Instagramu sleduje celebrity. Své domácí mazlíčky na Instagram fotí například zpěvačky Lady Gaga nebo Taylor Swift, které mají desítky milionů sledujících. A třetina lidí ve věku 18 až 24 let uvedla, že použila příspěvek na Instagramu celebrity jako inspiraci pro obsah svého vlastního účtu. 

Roztomilé, nevinné, a také docela nebezpečné:

Zobrazit příspěvek na Instagramu

This is Benjamin Button. He’s a good boy.

Příspěvek sdílený Taylor Swift (@taylorswift),

„Zveřejnění příliš velkého množství informací by mohlo umožnit podvodníkům vybudovat profily obětí, které by mohly být použity k podávání žádostí o finanční produkty jejich jménem, vydírání nebo převádění peněz na jiný účet,“ uvádí Santander v průzkumu. 

Průzkum také zjistil, že polovina mladých ve věku 18 až 24 let používá stejné heslo pro více webových stránek, přičemž pouze 12 % mladších 25 let pravidelně aktualizuje své přihlašovací údaje pro webové stránky, na nichž sdílí osobní údaje. Dalších 78 % uvedlo, že neví, jak se chránit před krádeží identity.

Diskuze (4) Další článek: Týden Živě: Pět let s Windows 10, nezastavitelné AMD a další události

Témata článku: Bezpečnost, Instagram, Sociální sítě, Heslo, Zabezpečení, Podvod, Zranitelnost, Průzkum, Mazlíček, Domácí mazlíček, Lady Gaga, Celebrita, Jak, Taylor Swiftová, Sousto, Zpěv, Jméno


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39