Snímač otisků prstů už i v mobilech

Zajímavou cestou se vydává japonská společnost Fujitsu. Se svými senzory na snímání otisků prstů totiž vstupuje i na trh mobilních telefonů. K čemu může takový snímač být? Dá se na tomto byznysu vůbec něco vydělat?
Snímač otisků prstů už i v mobilech

Noteboky, počítače, domy a ... mobily

Snímače otisků prstů se v mnoha odvětvích používají už dávno. Můžete jimi např. chránit notebook nebo počítač proti neoprávněnému používání, případně dům proti zlodějům - místo klíče nebo hesel. Klič se vám může ztratit, heslo nebo PIN můžete zapomenout nebo nechtěně vyzradit nesprávné osobě. Otisk prstu je však jedinečný identifikátor, který vám nevezme nikdo - ledažeby vám jej uříznul i s prstem (ovšem takový prst bez těla nevydrží příliš dlouho).

A právě Fujitsu se jako jedna z prvních společnosti (ne-li jako první) rozhodla aplikovat tuto technologii v mobilních telefonech. Letos v říjnu předvede Fujitsu první vzorky - malé křemíkové čipy, na jejichž výrobu koupila licenci od americké firmy Veridicom Inc. Využití identifikátorů je jasné: autentifikace pravosti uživatele mobilního telefonu a dalších mobilních zařízení.

100 miliard jenů v roce 2004

Obecně se předpokládá, že trh s identifikátory otisků prstů čeká v nejbližší době velký rozvoj. Fujitsu počítá s tím, že poptávka po těchto produktech bude postupně růst a v roce 2004 přesáhne hodnotu 100 miliard jenů. Ambiciózní Fujitsu chce svými výrobky ovládnout až 40 procent trhu - to je velký a podle mého názoru těžko zvládnutelný cíl; ovšem tak bude mít Fujitsu velký náskok před ostatními, protože začala s vývojem už nyní.

A k čemu mohou takové identifikátory v mobilech být? Již nyní byste s nimi mohli zabezpečit bankovní transakce místo zadávání všech možných PINů; identifikátory také budou důležité pro nastupující mobilní komerci – nakupování přes mobil. Kdo by si chtěl pamatovat kódy a hesla, když mu stačí otisk prstu?

A co vy? Také byste chtěli mobil se snímačem otisků prstů a papírky se spoustou PINů navždy zahodit?

 

Diskuze (10) Další článek: Click: popovídejte si se svoji e-mailovou schránkou

Témata článku: Ostatní, Snímač, Prst, Mobil, Otisk, Velký rozvoj, Snímač otisků

Určitě si přečtěte