Snímkovací auta spočítala značky na českých dálnicích a výsledky jsou zarážející. Dokážete je vnímat všechny?

Kolik značek dokážete plnohodnotně vnímat za 45 sekund? Přesně za takovou dobu ujedete kilometr rychlostí 80 km/h. Při dálniční maximálce je to dokonce jen 27 sekund. Je to málo? Je to moc?

V Česku je aktuálně v provozu 1 257 kilometrů dálnic. Řidiči na nich v průměru potkají více než 21 svislých dopravních značek na jeden ujetý kilometr. S nejhustším dopravním značením se šoféři potkají v Prazena D0, kde je to dokonce 72 značek na kilometr. Z mimopražských dálnic má nejvíce D8 – v průměru 32. „Populární“ D1 má 19 značek na kilometr a nejméně D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi – jen lehce přes 13.

Vyplývá to z mobilního mapování tuzemských dálnic, které v minulých měsících realizovala brněnská společnost TopGis (data dodává i Seznamu pro Mapy.cz). Firma speciálními kamerami na střeše auta nasnímala a identifikovala 26 702 těchto značek. „Zejména u sjezdů a křížení je samozřejmě intenzita značení větší než na jiných úsecích,“ doplňuje Vladimír Plšek z TopGisu, který mapování koordinoval.

Diskuze (12) Další článek: Vánoční nabídka T-Mobilu pokračuje i v prosinci: druhý mobil nebo AirPods za 1 Kč

Témata článku: Mapy, Pro řidiče, Kuriozita, Značení, TopGis, Česká republika, Mapování, Dálnice, Pohořelice, Značka, Rajhrad, Kilometr


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 94

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 129