Softwarové vychytávky: „SGS4“ není jen kus železa

Samsung pochopil, že v současné záplavě telefonů s Androidem nebudou stačit pouze skvělé parametry. Důležitý bude také obsah a funkce uvnitř systému.

Samsung Unpacked event v New Yorku, to nebyl jen nový Samsung Galaxy S IV. Jako tradičně a jako každý výrobce i Samsung představil řadu doplňkových funkcí a zajímavých technologií, kterými bude Galaxy S IV vybaven. Některé z nich se časem dostanou i na exvlajkovou loď Galaxy S III, které to přesně budou ale zatím nebylo upřesněno, záležet bude na hardwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejméně Samsung od loňského roku zapracoval na vzhledu.

Chytrý fotoparát

Možná tak trochu ve strachu z konkurence v této oblasti představil Samsung slušnou porci softwarových zlepšováků v oblasti fotoaparátu. Největší prostor na tiskové konferenci dostala funkce Dual Camera, která v sobě sdružuje několik samostatných funkcí. Nejprve Dual Shot, která dokáže zachytit obrázek hlavní i čelní kamerou a spojit je v jeden výsledný, druhak Dual Recording, což je to samé, jen v režii pořizovaného videa, Třetí funkcí je Dual Video Call, která umožňuje zároveň přijímat a odesílat nejen obrazy z předních kamer, ale i to, na co se aktuálně díváte skrze kameru hlavní. Funkce Story Album třídí fotografie podle data či geo-tagging souřadnic a dokáže z nich vytvořit fotoalba, které bude možno zdarma a offline sdílet nebo tisknou, vše v partnerství se společností Blurb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dual Camera se přímo stvořená pro nejrůznější večírky a podobné akce

Funkce Drama Shot je obdobou známých .gif animací, tedy zachycení krátkého, neustále se opakujícího pohybu. Sound & Shot dokáže k fotografii přiřadit krátký zvukový záznam, 360 Photo je nadstavba Panoramy, která zachytí obraz do všech směrů, Cinema Shot zachytí statický objekt a rozpohybuje pozadí, Eraser vyfotí více snímků a dokže tak odstranit nevyžádané objekty, Night je citlivý noční režim, Best Photo vybere nejlepší fotografii, Best a Beauty Face dovolí vybrat správný výraz obličeje. Nechybí ani funkce HDR, kterou již mají všechny nedávno představené vlajkové lodě jiných výrobců.

Sdílení Group Play

I funkce Group Play v sobě sdružuje několik zajímavých podfunkcí. Obecně řečeno se jedná o možnost sdílet data mezi jednotlivými telefony bez nutnosti připojení na Wi-Fi či jinou síť. Jaký bezdrátový modul k tomu Samsung používá ale objasněno nebylo. Share Picture a Share Document je jednoduché sdílení souborů, zatímco Play Games umožní hrát multiplayer hry a Share Music dokáže propojit až osm telefonů tak, aby synchronizovaně hrály a navodily tak dojem prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek
Je libo až 8 reproduktorů?

Zkušený překladatel

Chytrá aplikace S Translator dokáže jak z textu, tak z hlasu plynule překládat do vybraných světových jazyků, mezi kterými bude čeština minimálně zpočátku chybět. Dokáže přeložit i text z e-mailu, textových SMS zpráv či aplikace ChatON. Funkce Optical Reader zase bleskově rozpozná vizitku, běžný text nebo třeba QR kód a nabídne majiteli odpovídající akci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také v aplikaci ChatOn lze využít funkce Dual Camera

Samsung se snažil vylepšit také chování displeje v různých situacích. Vznikla proto Samsung Adapt Display, což je funkce, která automaticky upraví saturaci, kontrast nebo jas displeje, v závislosti na tom, zda právě hrajete hru, díváte se na video nebo prohlížíte internet. Naproti tomu Samsung Adapt Sound přinese každému jednotlivému uživateli optimální nastavení úrovně a typu zvuku. A aby přizpůsobení nebylo málo, tak displej rovněž dokáže upravovat jeho citlivost v závislosti na tom, zda telefon ovládáte holýma rukama nebo v rukavicích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung se snažil vytvořit telefon, který by si mohl každý maximálně přizpůsobit podle vlastních představ.

Bez dotyků

Jednou z mála funkcí, která unikla ještě před představením samotného telefonu byla (nyní už oficiálně) Samsung Smart Scroll. Ta vám umožní procházet si stránky ve webovém prohlížeči nebo e-mailovou komunikace bez nutnosti dotyku obrazovky. Kombinuje v sobě totiž schopnost telefonu sledovat váš obličej a současně pohyb vašeho zápěstí nahoru či dolů. Podobně tomu je u Samsung Smart Pause. Tato funkce dokáže automaticky pozastavit přehrávané video přesně ve chvíli, když od displeje odvrátíte svoji tvář. Ve chvíli kdy se znovu začnete dívat na displej, video se opět rozjede.

Klepněte pro větší obrázek
Když se nedíváte na displej, telefon to pozná a zastaví přehrávané video.

Aniž byste se dotýkali displeje, můžete pouhým přiblížením prstu k obrazovce zobrazovat náhledy kalendáře, úkolů z aplikace S Planner nebo e-mailů. Samsung to nazývá Air View a poslouží vám také k prohlížení obrázků a videí v galerii. K využití funkce Air Gesture pak bude zapotřebí využít celého zápěstí. Jednoduchým mávnutím před displejem tak lze měnit přehrávaný hudební song, scrollovat po internetových stránkách nebo dokonce přijímat hovory.

Klepněte pro větší obrázek
Galaxy S IV by měl zachytit již pouhé přiblížení prstu k obrazovce.

Po představení vlajkových lodí od HTC a Samsungu se zdá, že mobilní výrobci znovuobjevili infraport. Jak HTC One, tak Galaxy S IV totiž dokáží posloužit jako dálkové ovladače. U „es čtyřky“ bude párování například s televizemi možno nastavit skrze aplikaci Samsung WatchON.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí WatchON se toto zařízení dokáže přeměnit na dálkový ovladač.

Ideální na cesty

Nesmíme zapomenout ani na cestovatelské novinky, které nový Galaxy S IV nabízí. Začněme se službou S Travel. To by ve skutečnosti klasický cestovní průvodce, bohužel zatím neznáme žádné bližší info o této službě. Naopak nemalá část programu byla věnována funkci S-Voice Drive. Půjde o propojení hlasového ovládání s režimem v autě, kdy skrze Bluetooth připojení dokáže telefon vaše slova překládat na text a obráceně. To znamená, že během řízení budete moci odesílat a poslouchat příchozí zprávy bez toho, abyste se dívali na displej telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Samsung automaticky rozezná, když ho připojíte k soustavě v autě.

Novém Galaxy bude záležet i na vašem zdravotním stavu. Funkce S Health totiž pomocí zabudovaných čidel (jakých nebylo specifikováno) dokáže monitorovat váš zdravotní stav a tím vám pomůže zlepšovat kvalitu života. Pomocí speciálních aplikací si budete také moci vést záznamy o stravování, cvičení a dokonce i vašem spánku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny informace o zdraví na jednom místě. K monitorování zdraví využijete i chytrý náramek S Band.

Jak je vidět, Samsung si dal pořádnou práci, aby dostatečně odlišil svůj hlavní model od Androidů jiných výrobců. I když pravděpodobně nebudete využívat všechny nové funkce, některé z nich zajisté ano. Co říkáte na snahu jihokorejského výrobce při vývoji bonusového materiálu? 

Diskuze (85) Další článek: Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S4 [video]

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, Android, Smartphony, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Světový jazyk, Kus, Nejlepší fotograf, Zvukový záznam, Přehrávané video


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47