Sonda do minulosti: Ericsson, zázrak ze Švédska

Kdo by v dnešní době neznal jednoho z největších výrobců mobilních telefonů – společnost Ericsson. Dnes nahlédneme do historie tohoto dnes již bývalého výrobce mobilních telefonů.
Sonda do minulosti:  Ericsson, zázrak ze Švédska

Že by Iridium?

První řada telefonů Ericsson nesla číslo Gx 1xx. Její zástupci se k nám nikdy nedováželi. Jen pro představu – model GH 174 byl obrovský telefon se zhruba 20 cm dlouhou výklopnou anténou. Jeho rozměry byly 60×175×30 mm a hmotnost činila 360 gramů. Telefon podporoval všechny běžné funkce GSM, namísto jména operátora zobrazoval jeho kód (230-02 namísto Eurotel) a byl napájen Ni-Cd akumulátorem. Pokud byste se s ním setkali dnes, ais byste si jej snadno spletli se satelitním telefonem.

Legenda začíná

První řadou GSM telefonů, kterou do ČR Ericsson začal dovážet, byla řada Gx 3xx. U Ericssonu dříve platilo, že písmeno ve jménu řady označovalo, na kterou cílovou skupinu uživatelů bude telefon zaměřen. Řada GA byla určena pro mladé uživatele, řada GH pro manažery a řada GF označovala telefony s flipem.

GH 388 byl jeden z prvních, u nás oficiálně prodávaných, Ericssonů. Jednalo se o telefon vyšší třídy, jehož cena se pohybovala okolo 20 tisíc Kč včetně DPH. Své uživatele oslovoval především masivním kovovým obalem a nízkou hmotností, která při jeho 172 gramech stačila na post druhého nejlehčího přístroje na trhu (první byla Nokia 8110). GH 388 již měl moderní Ni-MH akumulátor a z funkcí, které by stály i dnes za zmínku, oplýval vlastní pamětí na 100 telefonních čísel. Další, na tehdejší dobu, lahůdkou byly časové funkce a kalkulačka. GH 388 měl i identické dvojče s názvem Sharp TQ-450. Oba dva přístroje vyráběla stejná továrna a lišily se od sebe pouze značkou na obalu.

GF 388 byla elegantnější sestrou GH 388, která byla navíc vybavena tlačítkem pro volání do hlasové schránky, měla trochu upravený design a hlavně měla flip. Ericsson si byl kvalitou svého výrobku dokonce tak jistý, že na GF 388 dával pět let záruku! Jak GH, tak GF 388 vydržely při životě sotva dva dny.

Trojici trojkové řady uzavíral model GA 318, určený pro mládež. Stejně jako jeho trojkový sourozenci disponoval jednořádkovým displejem. Velkým nedostatkem GA 318 byla nemožnost odesílat SMS. Na druhou stranu patřil ve své době mezi nejlevnější přístroje – nedotovaný se prodával za necelých 7 tisíc Kč.

Sedm statečných

Pokračováním velice úspěšného modelu GF 388 byla „sedmičková“ řada Ericssonu. První se představil model GF 788, na svou dobu velice elegantní a malinkatý telefon se spoustou funkcí. Měl ale pár zásadních much jako cena 25 tisíc Kč včetně DPH, nemožnost nabíjení v zapnutém stavu a nemožnost připojení hands-free. Na svou cenu také mohl mít namísto Ni-MH akumulátoru modernější a lehčí Li-Ion.

Po roce se objevila odlehčená verze s názvem GF 768, která se stala později hitem předplacených Go sad. Funkcemi byl prakticky totožný s GF 788, ale designově byl poněkud „plastovější“. Nicméně se jednalo o velice pěkný a populární telefon, k čemuž ve své době přispěly zejména jeho miniaturní rozměry a hlavně různá barevná a veselá provedení.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ericsson GF768 a GH788

Poznámka šéfredaktora: Funkční mobil Ericsson GF 768 ve žluté barvě mám ještě doma, takže pokud jej chcete... :-)

Bylo nás šest

Po GF 788 přišla na řadu opět šestková řada, tentokrát reprezentovaná dvěma telefony – GH 688 a GA 628. GH 688 lákala stejně jako GH 388 svým „velkým“ třířádkovým displejem, který Erikům na dlouho zůstal. Svou cenou se GH 688 zařadil mezi přístroje v kategorii okolo 20 tisíc Kč, takže poměrně dlouhou dobu žil ve stínu hvězd jako byl Sony CMD-Z1. Funkcemi zůstal v podstatě totožný se svým předchůdcem GH 388.

Model GA 628 byl naopak oproti svému předchůdci (GA 318) mnohem vyspělejší. Především již uměl odesílat SMS (konečně) a také nabídl, do té doby nevídaný, výměnný přední kryt. Škoda jen, že měl stále pouze jednořádkový displej.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ericsson GA 628 a GH 688

Temno

Po modelu GH 688 se Ericsson na delší dobu odmlčel. Po této době temna představil model SH 888, převedeno do řeči faktů – duální GH 688 + IrDA + hardwarový modem, toť vše. Telefon se díky svým omezeným funkcím (tou dobou již bylo zvykem u telefonu za 20 tisíc Kč vibrační vyzvánění a profily) nestal příliš populární. Kromě toho působil v porovnání s Nokií 6110 jako „chudší bratr“. Ericsson také představil model I888 World alias SH 888 s flipem a podporu PCS 1900 MHz.

Po těchto dvou modelech nastalo poměrně dlouhé odmlčení a v divizi mobilních telefonů to začalo poprvé vypadat na problémy. Záblesk naděje přinesl až model T28s, který poprvé nabídl jinou než Ni-Cd či Ni-MH baterii, a to přímo akumulátor typu Li-Pol. T28s opět přinesl malý displej (tři řádky), ale i přesto – vystřelovací aktivní flip a futuristický vzhled byly prostě obrovským tahákem. Co na tom, že infraport a hardwarový modem jste si museli za 5 tisíc dokoupit.
Spolu s T28s se také objevila T18s alias duální GF 788 s třířádkovým displejem a aktivním flipem (a stále Ni-MH akumulátorem). Trhákem bylo u obou nových modelů také hlasové vytáčení, které ve své době bylo novinkou.

Za nedlouhou po nových modelech T přišel lowendový dualbandový duální přístroj A1018s alias GA 628 s třířádkovým displejem a časovými funkcemi. Ericsson se opravdu přílišnou inovací nevyznačoval. K A1018s později také přibyl nový firmware, který přinesl rychlejší ovládání a hlavně také hru Tetris.

Nedlouho poté se objevil také Ericsson T10s alias T18s s pasivním flipem. Tentokrát je toto přirovnání naprosto přesné, protože, i když T10s původně neměla hlasové vytáčení, ukázalo se, že od T18s se fyzicky liší pouze venkovním krytem a velice brzy se začalo s masovým přehráváním firmwaru z T18s do T10s.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ericsson T10s a T18s

Ericsson v novém

Ericsson byl díky finančním neúspěchům nucen zcela restrukturalizovat portfolio svých telefonů. Vždycky sázel spíše na kategorii nejvyšší, ale funkcemi do ní příliš nepatřil. Začal tedy rozvíjet své aktivity na poli lowendových přístrojů, ale v rukávu si stále skrýval eso. Pár měsíců po uvedení Nokie 7110 přišel Ericsson sice s poněkud pomalým, ale plně funkčním wapovým telefonem s výborným a hlavně velkým displejem, vysokou výdrží, perfektně propracovaným kalendářem a konečně také Li-Ion baterií. Ano, byla to R320s, jeden z nejplošších telefonů tehdejší doby. Konečně se Ericsson dokázal vyrovnat konkurenci a v případě WAPu ji i předejít.

Svůj útok také rozvinul na poli lowendů, a to výborným telefon v poměru cena/výkon s označení A2618s. Hlasové vytáčení, výměnný kryt (přední i zadní), profily a velký přehledný displej, to všechno nabídla novinka loňského Invexu, která jako první figurovala v nabídce Oskara. A2618s se dočkala také sestřičky A2628s, která dostala do vínku navíc také WAP; A2618s měla WAP pouze přes SMS, což naši operátoři nepodporují.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ericsson R320s, A2618s (A2628s) a T20s (T20e)

Masivní ofenzívu pak dokončil Ericsson modelem T20s, který se u nás ovšem skoro neujal. Jeho „iMacoidní“ a „holčičí“ vzhled a počáteční prodejní cena ve výši 11 tisíc Kč s DPH příliš mladých lidí neoslovila. T20s představila také novou velice „užitečnou“ funkci Swatch Internet Time. Přibyly také hry a světe div se také WAP (na třířádkovém malém displeji skutečně lahůdka). T20s byl tehdy zejména kvůli ceně tak trochu krok vedle.

T20s se ale dočkala mladší sestřičky, a to T20e. Ta má navíc 101 míst v telefonním seznamu (celkem tedy 200), více paměti na textovky, podporuje EMS, má více vlastních melodií a několik dalších vylepšení. T20e je v zásadě funkčně stejný model jako T29s. Po vzoru T20s se totiž dočkala jisté omlazovací kůry také T28s. Tato omlazovací kůra byla ale až příliš omlazovací – v T29s sice přibyl WAP (řádky na displeji zůstaly ale jen tři), po vzoru T20s se zaoblily tvary a telefon o 12 gramů přibral (v základu má baterii Li-Ion). Co je však nejhorší – zmizel efektní vystřelovací flip, namísto něj má T29s flip normální. Jediné, co opravdu telefon vylepšilo je podpora nastavení doručenky k SMS (ostatní Ericssony to neuměly) a podpora EMS (doufám, že mě příznivci tohoto mobilu nechají žít ;-).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ericsson T28s a T29s

Ericsson se loučí...

V době, kdy byla představena T29s, se divize mobilních telefonů Ericsson nacházela ve velké finanční krizi. I tak se ale dál pracovalo na vývoji dvou opravdových es, které v současnosti působí spíše jako impozantní rozloučení se se světem. Jsou to totiž poslední mobilní telefony nesoucí značku Ericsson. Rozloučení je však více než důstojné.

Prvním z nich je R520m, nástupce R320s, který má navíc GPRS, HSCSD, Bluetooth, POP3 a SMTP klienta (včetně offline čtení), Li-Pol baterii, podporu EMS, hlasitý odposlech, podporu GSM 1900 MHz a profily s možností filtrování hovorů. Nokii doslova zůstaly oči pro pláč. Její Nokia 8310 a 6310 má totiž oproti Ericssonu půlroční zpoždění. Kvůli nástupu nových modelů T65 a T68 však Ericsson ukončuje výrobu tohoto telefonu - jen pár měsíců poté, co se začal prodávat.

Dalším esem je pak Ericsson T39m, který je vzhledově podobný T28s a T29s a funkcemi je kromě hlasitého odposlechu totožný s R520m. Má ale větší displej - celých pět řádků, což je jen o jeden méně než R520m.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Ericsson R520m a T39m

Nezbývá než říci, že gigantičtější pohřeb asi žádný z výrobců mobilních telefonů nezažil a asi také nezažije. R520m a T39m jsou bezesporu nejlepšími telefony, které jsou v současnosti dostupné na našem trhu. Věnujme tedy Ericssonu minutu ticha, zaslouží si ji.

Ericsson jako kapesní zbraň

Ericsson kromě běžných telefonů také představil svůj odolný model R310s. Funkcemi sice není nijak zázračně vyspělý, nicméně o to více vydrží. O tom se koneckonců můžete přesvědčit sami v tomto článku.

Ericsson jako kapesní počítač

Ericsson kromě telefonů také pod svoji značkou vyráběl dva počítače do kapsy: MC16 a MC218. MC 16 byl PDA s operačním systémem MS Windows CE 2.0 a oplýval všemi funkcemi, které tento systém nabízel, včetně možnosti používat slot na PC karty. MC218 pak byl v licenci vyráběný Psion 5mx, který se ovšem v barvách Ericssonu příliš na trhu neuchytil.
Ericsson se také pokusil skombinovat Palm a telefon – stalo se tomu tak v jeho modelu R380s, který nabízí velký dotykový displeje a 2 MB paměti. Jeho nástupce R380e pak kromě několika drobností nabízí také SIM Toolkit, bohužel, datové přenosy GPRS však už nikoliv.

Ericsson R290 – satelitní mrňousek

Posledním neobvyklým kouskem této značky je hybridní telefon pro satelitní systém Globalstar a pro sítě GSM. Oplývá jen základními funkcemi, interní pamětí na 99 čísel a Li-Ion akumulátorem. Výdrž 6 hodin pohotovostního režimu při komunikaci přes satelit sice nepatří k nejvyšším, ale na své rozměry, které jsou podobné rozměrům prastaré GH 174 je to více než dobrý výkon.

Budoucnost se jmenuje Sony Ericsson

Prvního října vznikla společnost Sony Ericsson (zkráceně), která přebírá veškeré aktivity společností, které má v názvu. Pod jeho hlavičkou se objeví také očekávané novinky T65 a T68, obě zatím s označením Ericsson, a koncem roku také snad modely R600 a T66. Ale to už není historie, ale budoucnost. A opravdu hodně slibná.

 

Diskuze (13) Další článek: Nokia a Ericsson oficiálně uvádějí hodnoty vyzařování SAR u nových modelů

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia 8310, Futuristický vzhled, Duální přístroj, Kovový obal, Zázrak, Min, Identické dvojče, Son, Půlroční zpoždění, Šestková řada, Minulost, První řada


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34