Sonim XP3 Enduro: posouvá hranice odolnosti (preview)

Nový Sonim XP3 vydrží osmdesátistupňový teplotní rozdíl, ustojí pád ze dvou metrů a přežije i na dně řeky.

Americká značka Sonim se pomalu stává synonymem pro odolné a téměř nezničitelné telefony. Není to tak dávno, co jsme na stránkách MobilManie uveřejnili videoseriál s pokusy o zničení obrněného Sonimu XP1. Uplynulo několik týdnů a americký výrobce představuje vyšší model XP3 Enduro. Už samotný přídomek značí, že tentokrát se hranice odolnosti posouvají mnohem dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nedobytný krunýř

Sonim XP3 je opět telefonem klasické konstrukce s výraznými ochrannými výstupky z tvrzené pryže, které chrání mobil proti pádům na exponovaných místech po obvodu a na velké části zad. Pokud nemáte vyloženě fotografickou paměť a neviděli byste ležet oba Sonimy vedle sebe, mohli byste XP1 a XP3 považovat za jeden a tentýž model. V detailech se sice liší, ale rozdílů ve vzhledu není mnoho. Sonim vyzkoušel jiný tvar kláves a na první pohled možná trochu ubral na gumovém „brnění“.

Klepněte pro větší obrázek
Obrnění sourozenci (model XP2 nechybí, Sonim jej ve značení, snad prozatím, vynechal)

XP3 ale přitom splňuje ještě přísnější odolnostní kritéria než jeho předchůdce. Certifikace IP-57 zaručuje jeho vodotěsnost až do 1 metru hloubky, kde má vydržet až půl hodiny bez vniknutí vody do útrob. Jiná certifikace se značením MIL-810F dává jistotu, že telefon se nepoškodí ani v extrémních klimatických podmínkách, jako je mlha, vlhkost nebo prosolený vzduch. Písek, štěrk, bláto, popel, prach a kouř jsou pro XP3 směšné nástrahy. Přežít by měl dokonce otřesy při transportu a teplotní šok v rozmezí od -20 do +60 ˚C. Speciálně testována byla i tlačítka klávesnice, která mají bez úhony vydržet půl milionu stisknutí.


TIP: Sledujte seriál, jak jsme ničili odolný Sonim XP1

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Achillovou patou každého mobilu je displej. Může se poškrábat i při běžném zacházení, po vyklouznutí z ruky je to první místo, které na mobilu kontrolujeme. Sonim by měl ustát bez úhony pád z dvoumetrové výšky na chodník. Displej je antireflexní a odolný proti otřesům. Jeho rozlišení zůstalo u nižších 128 × 160 pixelů, zobrazí 65 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Protože optika by si s nárazy a otřesy nerozuměla, nebyl ani do XP3 implementován fotoaparát. Celkově je Sonim na multimédia chudý, ačkoliv je vybaven reproduktorem pro velmi hlasité vyzvánění v hlučných prostředích, neobsahuje hudební přehrávač ani rádio. Umí alespoň polyfonní melodie. Outdoorové funkce doplňuje praktická vestavěná svítilna.

Navrch Sonim, uvnitř Philips

Sonim XP3 Enduro pracuje s platformou Nexperia 6120 od Philipsu, chod uzavřeného systému zajišťuje procesor ARM-9. Dovoláte se s ním pouze ve třech pásmech GSM (900/1 800/1 900 MHz), sítě 3G nepodporuje. Pro přenos dat musí stačit GPRS a k surfování předinstalovaná Opera Mini. Vlastní nativní prohlížeč Sonim nemá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro připojení k počítači lze využít USB kabel (s miniUSB konektorem sloužícím i pro nabíjení ze sítě) nebo Bluetooth starší verze 1.2. Pro Sonim je k dispozici také synchronizační software pro správu kontaktů, údajů v kalendáři a jejich synchronizaci s Outlookem. Ačkoliv se XP3 nedá použít přímo jako náhrada hudebního přehrávače, přesto je vybaven audio konektorem pro sluchátka s 2,5mm jackem.

Klávesnici tvoří dostatečně velká tlačítka z tvrdého plastu, která půjde bezpečně nahmatat i v pracovních rukavicích. Její součástí je i speciální tlačítko pro odeslání tísňové zprávy na přiřazený PoC server. Hmotností 140 g se Sonim XP3 řadí k těžkým telefonům, velké jsou i rozměry 119 × 56 × 25 mm. Svůj podíl na tom má i akumulátor s kapacitou 1 180 mAh, která by měla dovolovat 5,5 hodiny nepřetržitého volání nebo 220 hodin v pohotovosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Americký výrobce dává na Sonim Enduro nepodmíněnou tříletou záruku. Znamená to, že majitel může kdykoliv po tuto dobu telefon reklamovat bez udání důvodu. Uvidíme, zda prodlouženou záruční dobu poskytnou i čeští prodejci. Nový Sonim XP3 Enduro by se měl totiž prodávat i u nás. Jeho cena zatím nebyla zveřejněna, po přepočtu ceny přímo z e-shopu výrobce ale docházíme k nepříjemně vysoké částce necelých 13 tisíc korun. Na výběr bude černá nebo žlutá barevná varianta.

Sonim XP3 Enduro
Klepněte pro větší obrázekJeště odolnější Sonim nerozhodí déšť, mlha ani teplota 20 stupňů pod nulou nebo 60 nad nulou, vydrží metr pod vodou a přežije pád ze dvou metrů na tvrdý povrch.rozměry a hmotnost: 119 × 56 × 25 mm, 140 g
displej: 1,77'', pasivní CSTN, 128 × 160, 65 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10
konekt.: miniUSB, Bluetooth
paměť: ?
baterie: Li-Ion 1 180 mAh
20 %
(662. místo z 989)
kataloginfo výrobce
cena: cca 12 800 Kč (4. čtvrtletí 2008)
Diskuze (15) Další článek: LG vstupuje do Formule 1

Témata článku: Sonim, Sonim XP1, Sonim XP3 Enduro, Sonim XP3 Land Rover S1, Sonim XP3 Quest, Sonim XP3 Quest Pro, Sonim XP3 Sentinel, Americká značka, Son, Tvrdý povrch, Teplotní šok, Hranice, Odolnost, Hra


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14